Polar roboczy to doskonałe połączenie wygody i funkcjonalności w warunkach wymagających ochrony przed zimnem i wilgocią, dzięki czemu stanowi ważną część garderoby nie tylko w pracy, ale również w codziennym użytkowaniu. Co sprawia, że odzież z polaru charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi i hydrofobowymi? W jakich branżach sprawdza się najlepiej męski polar roboczy? Jak czyścić i pielęgnować bluzę z polaru, aby służyła jak najdłużej i zachowała swoją funkcję ochronną?

Pomysł inspirowany naturą

Zanim przejdziemy do konkretów, przyjrzyjmy się bliżej tej charakterystycznej dzianinie. Poznajmy jej historię i najważniejsze właściwości. Pomysł na materiał inspirowany futrem niedźwiedzi polarnych zawdzięczamy firmie Polartec, która działała od pierwszej dekady XX wieku pod nazwą Malden Mills. Prace nad nowatorskim materiałem trwały kilka lat i zakończyły się sukcesem w 1979 roku. Dwa lata później opatentowano jednak jedynie nazwę, co sprawiło, że materiał o zbliżonych właściwościach zaczęły produkować również inne firmy. Początkowo polar używany był głównie do produkcji odzieży outdoorowej dla osób aktywnych oraz dla wojska, jednak dzięki zaletom materiału ubrania, a szczególnie bluzy z polaru zyskały ogromną popularność. I choć nie są już istotną częścią obowiązującej mody, korzystają z nich wciąż nie tylko miłośnicy gór i pieszych wędrówek, ale również pracownicy wielu branż.

Polar produkowany jest ze 100% poliestru lub mieszanki poliestru z innymi materiałami. Jest bardzo lekki i elastyczny, odporny na uszkodzenia mechaniczne, ma miękką, przyjemną w dotyku strukturę i jest szybkoschnący, a doskonała izolacja cieplna oraz efektywne odprowadzanie wilgoci to cechy, dzięki którym jest niezmiennie jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów syntetycznych. Pod względem termicznym charakteryzuje się lepszymi właściwościami niż naturalna wełna. W zależności od przeznaczenia różni się gramaturą oraz właściwościami termoizolacyjnymi. Oprócz najpopularniejszych bluz z polaru produkowane są także kurtki zimowe, rękawice, czapki, koce i odzież sportowa. Do produkcji odzieży specjalistycznej i roboczej używa się najczęściej polaru o gramaturze 300 g/m2.

Polar roboczy w pracy

Polar roboczy sprawdza się szczególnie podczas prac wykonywanych w pomieszczeniach, w których panuje niska temperatura lub na stanowiskach wymagających przebywania na otwartej przestrzeni, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Wygoda, walory estetyczne oraz skuteczna ochrona przed chłodem i wilgocią, drobnym deszczem, a nawet niewielkimi opadami śniegu sprawiają, że jest to odzież uniwersalna; używana powszechnie zarówno w budownictwie, transporcie, logistyce, handlu, rolnictwie, ochronie i zróżnicowanych gałęziach przemysłu, jak i przez służby ratownicze oraz porządkowe. Większość firm z różnych branż wykorzystuje możliwość oznakowania polaru. Bluza robocza z nadrukiem firmowego logo staje wówczas ważnym elementem wizerunku i identyfikacji zewnętrznej, a przy okazji funkcjonalnym nośnikiem reklamowym.

W chłodniejsze dni, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, bardzo dobre zabezpieczenie przed zimnem zapewniają bluzy o gramaturze od 300 do ponad 400 g/m2. Przy wyjątkowo niesprzyjającej pogodzie gruby polar roboczy sprawdza się doskonale jako dodatkowa warstwa ochronna pod kurtką roboczą. W przypadkach, gdy potrzebna jest również dodatkowa ochrona głowy, optymalnym wyborem okazuje się zazwyczaj polar roboczy z kapturem. Modele wyposażone w kaptur typu scuba, który jest w pełni zintegrowany ze stójką polaru, zapewniają najlepszą ochronę głowy przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, a przy okazji zapewniają stylowy wygląd.

Niektóre modele polarów roboczych projektowane są z myślą o komforcie i bezpieczeństwie pracowników wykonujących swoje obowiązki w miejscach słabo oświetlonych lub zagrożonych powstaniem łuku elektrycznego. Są to polary robocze ostrzegawcze, które podobnie jak kamizelki, wyróżniają się fluorescencyjnym materiałem w żółtym, pomarańczowym lub czerwonym kolorze i mają naszyte taśmy z materiału odbijającego światło oraz polary robocze trudnopalne o właściwościach antystatycznych, wykonane z mieszanki materiałów zapewniających ochronę przed płomieniem (np. tkanina Modaflame). Polary robocze o specjalnym przeznaczeniu spełniają wymagania określonych norm.

Większość bluz roboczych z polaru zaprojektowana jest tak, że sprawdzają się nie tylko w pracy, ale także poza nią. Nowoczesny, dopracowany w szczegółach design niektórych modeli sprawia, że trudno je odróżnić od polarów produkowanych z myślą o codziennym użytkowaniu lub aktywnościach związanych ze sportem i rekreacją. Jednak niezależnie od fasonu i przeznaczenia należy zwrócić uwagę na stosunek jakości do ceny, idealne dopasowanie rozmiaru oraz gramaturę polaru – im większa, tym lepsza ochrona przed zimnem. Ważne są również detale, takie jak ilość i rozmieszczenie kieszeni, sposób wykończenia rękawów i otwory na kciuki w mankietach, możliwość regulacji dołu bluzy, dodatkowe wzmocnienia przed przetarciami na łokciach lub ramionach oraz właściwości antypillingowe, które chronią zewnętrzną część polaru przed mechaceniem.

Jak dbać o bluzy z polaru

Polar roboczy należy czyścić i prać zgodnie z zaleceniami producenta. Odpowiednia pielęgnacja pozwala zachować najważniejsze właściwości i żywotność bluzy. Najważniejsze zalecenie dotyczy temperatury prania, która nie powinna przekraczać 40°C. Wyższe temperatury mogą wpłynąć negatywnie na strukturę materiału oraz obniżyć jego właściwości i trwałość. Z tego samego powodu należy także pamiętać, aby unikać chemicznego czyszczenia i nie używać do prania agresywnych środków piorących, płynów zmiękczających oraz wybielaczy. Zaleca się pranie bluzy z polaru osobno lub razem z podobnymi tkaninami, zwracając uwagę, aby przewrócić ją na drugą stronę i pozapinać wszystkie zamki, które mogłyby uszkodzić materiał.

Należy unikać suszenia na słońcu lub w suszarce bębnowej. Promienie UV i wysoka temperatura to czynniki, które polar nie reaguje zbyt dobrze. Bluzę najlepiej rozłożyć na płasko i suszyć w przewiewnym pomieszczeniu. Po wyschnięciu nie należy jej prasować. Jeśli jednak z jakiegoś powodu jest to konieczne, należy pamiętać, aby żelazko nie było zbyt mocno rozgrzane i nie miało bezpośredniej styczności z materiałem. W przypadku zaplamienia należy spróbować usunąć je jak najszybciej za pomocą delikatnego płynu i letniej wody, starając się unikać mocnego tarcia.