Industry 4.0 to rozwiązania, które skierowane są do małych, średnich i dużych firm projektowych jak też produkcyjnych. Robotyzacja produkcji to w pełni nowoczesne rozwiązanie, jednak nie wolno zapominać o sposobie wdrażania robotów i o tym, jak taki proces miałby przebiegać.

Jaki jest cel automatyzacji procesów produkcji, jak ten proces przebiega? 

Automatyzacja i robotyzacja wymagają określonego z góry celu. Robotyzacja często wiąże się z wieloma wątpliwościami, dlatego też bardzo ważne jest, by cele były przejrzyste i klarowne. Wprowadzając automatyzację procesów należy zadbać o odpowiednie miejsce dla robotów. W przedsiębiorstwie możliwe jest wypracowanie efektownych rozwiązań pod warunkiem, że rozumie się potrzeby i możliwości, które niesie za sobą robotyzacja. Wszystko zaczyna się od idei, co i z jakich powodów należy zrobotyzować. Dalszym krokiem jest wypracowanie koncepcji, w jej opracowaniu warto skorzystać z usług specjalistów. W chwili, kiedy wiadomo już jak zrealizować projekt, należy przeprowadzić uszczegółowienie celem stworzenia projektu stanowiska. Dalszym krokiem jest kompletacja elementów oraz montaż. W ten oto sposób przebiega automatyzacja i robotyzacja z Integratorem, alternatywnym rozwiązaniem jest samodzielna automatyzacja procesów produkcyjnych, która również wymaga jasnego określenia celu. W procesie tym bierze udział Inżynier aplikacji i wdrożeń, który dostarcza sprzęt, dokonuje montażu, podłączenia, uruchomienia i programowania wraz z pracownikami zakładu, gdzie taka automatyzacja ma przebiegać. Co ważne, na końcu tego procesu ma miejsce odbiór końcowy SAT, gdzie potwierdzane jest spełnianie wymagań kontraktowych. Site Acceptance Tests ma też miejsce na koniec automatyzacji i robotyzacji z Integratorem, po potwierdzeniu kluczowych parametrów i przeszkoleniu z obsługi stanowiska. 

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: https://corobotics.pl/robotyzacja-i-automatyzacja-przemyslu-jak-zaczac/

Zastosowania automatyzacji i robotyzacji, dlaczego to aż tak ważne? Cobot czy robot przemysłowy? 

Automatyzacja produkcji wymaga zainwestowania w robota, można wybrać spośród dwóch rozwiązań, zainwestować w cobota bądź w robota przemysłowego. Coboty zdają egzamin wszędzie tam, gdzie nie wymaga się dużych prędkości, zasięgów ramion i udźwigu. Coboty są szybkimi, prostymi, wydajnymi urządzeniami wzmacniającymi procesy produkcyjne. Koszt robota przemysłowego przewyższa znacznie kwotę, którą należy zainwestować w cobota. Należy jednak zasygnalizować, że ramię może być tańsze niż w przypadku cobota. Robot przemysłowy znajduje zastosowanie w wysokoseryjnej produkcji.

Roboty przemysłowe i współpracujące sprawdzają się w różnych gałęziach przemysłu, ich obecność przynosi wiele różnorakich korzyści, dzięki nim wzrasta jakość i precyzja, ma miejsce powtarzalność procesów, kontrolowana jest wydajność, zwiększona troska o zdrowie pracowników, korzyści jest więc naprawdę wiele.

Trudno porównywać roboty przemysłowe z cobotem, dlatego, że znajdują inne zastosowanie, mają nieco inną specyfikę. Z pewnością cobot znajduje szersze zastosowanie, gdyż o ile robot przemysłowy użycie znajduje w wysoko seryjnej produkcji o tyle on jest przeznaczony do każdej.