Kupujesz buty robocze? Poznaj 5 najbardziej popularnych błędów przy ich kupnie i użytkowaniu.


Jednym z podstawowych elementów odzieży ochronnej jest obuwie robocze. Aby zapewniało nam wysoki poziom ochrony i komfort użytkowania należy jednak dokonać świadomego wyboru. Buty robocze to element w którym spędzamy kilka godzin dziennie dlatego warto jest poświęcić więcej czasu, a nawet więcej pieniędzy aby noszenie ich nie sprawiało nam przyjemność a nie wręcz przeciwnie. Jakie błędny są najczęściej popełniane podczas wyboru obuwia roboczego ?  Przeczytaj nasz wpis na naszym blogu bhp i unikaj tych błędów robiąc zakupy w naszym sklepie bhp.

1. Buty robocze, ochronne czy zawodowe? Czy wiesz co Ci jest potrzebne? Czytaj opisy produktów!

Przede wszystkim nie zdajemy sobie sprawy z tego, że buty robocze mają ogromny wpływ na nasz komfort a nawet wydajność w pracy, dlatego nie staramy się nawet zagłębić w temat przed dokonaniem ich wyboru. Czy w sklepie bhp wszystkie buty są butami roboczymi ? Zdecydowanie nie, mają one w swoje ofercie zarówno buty bezpieczne jak i zawodowe a coraz częściej możemy tam spotkać również tzw obuwie free time, czyli taki, które nie muszą spełniać żadnych norm a służą nam do codziennego prywatnego użytku. Warto więc znać różnicę pomiędzy obuwiem bezpiecznym a zawodowy. Te pierwsze posiadają podnosek, więc zapewniają nam jakąkolwiek ochronę podczas pracy, za to buty zawodowe są pozbawione podnoska a chronią nas jedynie prze najprostszymi urazami. Często klienci nie znają norm i nie czytają opisów. Kupują buty które im się podobają np kategorii O2 i dziwią się że nie mają podnoska.

2. Buty robocze S3 to nie są buty wodoodporne.Wodoodporne są kalosze / gumiaki.

Aby dobrze wybrać obuwie robocze musimy zaznajomić się także z obowiązującymi normami i ich charakterystyką. Norma butów roboczych S3 często jest mylnie oceniana jako obuwie wodoodporne. Nie jest to jednak prawdą ponieważ takie buty robocze są odporne na wodę ale jedynie przez określony czas i intensywność działania wody. Jeżeli szukamy butów całkowicie nieprzemakalnych należy sięgnąć po gumiaki, gdyż buty robocze S3 mogą przemoknąć a wtedy nie mamy prawa ich reklamacji. 

3. O buty robocze należy dbać - bierzesz to pod uwagę?

Czy buty robocze muszą być brudne ? Wielu z nas nie przykłada wagi do wyglądu obuwia roboczego, bo przecież skoro w nich pracujemy to i tak się brudzą więc jaki sens jest o nie dbać. Obuwie robocze aby służyło nam przez długi czas należy odpowiednio konserwować i czyścić. Często mówi się że buty są wizytówką człowieka, dlatego chyba nie ma sensu aby ktoś nas błędnie ocenił przez stan naszego obuwia. Pamiętajmy tylko, że nie należy ich suszyć na grzejniku ponieważ mogą się rozkleić a co za tym idzie narazi nas to na kupno nowych.  

4.  Kupujesz buty robocze w rozmiarze butów w jakim chodzisz na co dzień?  To błąd!

Jeżeli zastanawiamy się nad tym jaki rozmiar wybrać, należy przede wszystkim albo przymierzyć buty robocze albo (w przypadku zakupów online) zapoznać się z tabelą rozmiarów. Nigdy nie sugerujmy się tym w jakim rozmiarze butów chodzimy na codzień. Każdy producent posiada inną tabelę rozmiarów dlatego rzadko uda nam się kupić obuwie robocze odpowiadające rozmiarem do naszych prywatnych butów. W czasie wykonywania pracy, nasza noga może delikatnie spuchnąć dlatego zaleca się wybór butów roboczych o pół rozmiaru większego. Uchroni nas to przed bólem i niepotrzebnymi obtarciami. 

5. Kupując buty robocze sugerujesz się najniższą ceną

Ostatnim błędem przy wyborze butów jest często cena. Niestety ta ma znaczenie i często tańsze buty robocze się szybciej rozsypują, stopa się w nich poci lub są niewygodne. Kierowanie się ceną przy zakupie butów roboczych jest w naszym przypadku w większości przypadków dużym błędem. Radzimy naszym klientom kupić wygodne i dobre buty robocze, które będą wygodne i posłużą znacznie dłużej niż najtańsze buty.

Jak widzimy wybór obuwia roboczego to nie taka prosta sprawa jakby się nam mogło wydawać. Pamiętajmy że bezpieczeństwo i wygoda podczas pracy pozytywnie wpływają na nasz komfort i efektywność. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu bhp. Oferujemy szeroki wybór obuwia roboczego jak i zawodowego.