Remontując nawet niewielkie mieszkanie, niejednokrotnie powstaje duża ilość gruzu, który można ponownie zagospodarować, jednak nie każdy ma taką możliwość i potrzebę. Duże ilości powstają również podczas rozbiórki różnego rodzaju budynków. Aby legalnie pozbyć się jego nadmiaru, najlepszą opcją jest skorzystanie z usług firmy oferującej wywóz gruzu. Wystarczy telefonicznie lub mailowo złożyć zamówienie i podać orientacyjną ilość gruzu, który zostanie wywieziony w kontenerze. Aby załadunek i transport przebiegał bezpiecznie, należy stosować się do kilku reguł. Warto też pamiętać, że czystego gruzu budowlanego nie można łączyć z innymi odpadami.

Bezpieczny wywóz gruzu - podstawowe informacje

Gdy pracownik firmy dostarczy kontener we wcześniej ustalone miejsce, można zaczynać załadunek. Choć kontener będzie zabezpieczony specjalną siatką, to nie należy wypełniać go po brzegi. W takim przypadku istnieje ryzyko wypadnięcia cegłówki lub kawałku betonu z kontenera podczas jazdy. Choć kierowcy dokładają wszelkich starań, aby prowadzić pojazd jak najbezpieczniej, nigdy nie można wykluczyć np. awaryjnego hamowania.

  • Do kontenera na gruz pod żadnym pozorem nie można wyrzucać odpadów niebezpiecznych. Zaliczamy do nich m.in. baterie i akumulatory, które mogą spowodować zanieczyszczenie wody, gleby i powietrza. Świetlówki to kolejny odpad, który jest skrajnie niebezpieczny dla środowiska. Ponadto, do kontenera nie można wrzucać tak zwanych "elektrośmieci" oraz leków. Odpadami niebezpiecznymi są także resztki farb, kleje, lakiery i preparaty przeznaczone do konserwacji oraz ochrony drewna. Nie wolno łączyć gruzu z przepracowanym olejem i ze środkami ochrony roślin. Wszystkie odpady niebezpieczne muszą być wyrzucane do specjalnych pojemników, które można znaleźć m.in. w sklepach.
  • Z oferty firmy oferującej wywóz gruzu niejednokrotnie korzystają właściciele lub użytkownicy lokali mieszczących się na piętrze. W takim przypadku pod żadnym pozorem nie można wyrzucać resztek z okien. Nawet niewielki kawałek betonu może wyrządzić ogromną krzywdę zarówno człowiekowi jak i zwierzętom. Aby bezpiecznie usunąć gruz z wyższych kondygnacji, używa się specjalnych rękawów zsypowych. Ich montaż jest szybki i prosty oraz eliminuje do zera ryzyko związane z usuwaniem materiałów z wyższych pięter budynków. Niejednokrotnie firmy oferujące wywóz gruzu mają w swojej ofercie wynajem takich rękawów.
  • W żadnym wypadku nie należy samodzielnie przestawiać kontenera, ponieważ jest to skrajnie niebezpiecznie. W większości przypadków kontenery są wykonane z metalu, który jest bardzo ciężki. Jeżeli zajdzie taka konieczność, trzeba ponownie skontaktować się firmą i poprosić o zmianę lokalizacji.

Warto również pamiętać, że w przypadku gdy gruz znajduje w miejscu do którego trudno dojechać, m.in. ze względu na wąską lub niską bramę, należy o tym wcześniej poinformować firmę.

Dodatkowe informacje

Korzystając z usług profesjonalnego przedsiębiorstwa oferującego wywóz gruzu, mamy pewność, że wszystkie pojazdy i kontenery są w dobrym stanie technicznym. Jest to szczególnie ważne, ponieważ czysty gruz budowlany jest bardzo ciężki. Co więcej, wywieziony gruz jest składowany w specjalnie wyznaczonych do tego celu miejscach. Odpowiednie zabezpieczenie składowisk sprawia, że nie mają one negatywnego wpływu na środowisko. Co więcej, czysty gruz budowlany jest niezwykle często przetwarzany i stanowi dodatek do wielu artykułów wykorzystywanych w budownictwie. Podczas załadunku na pojazd, nie wolno przebywać zarówno pod jak i w bezpośrednim otoczeniu kontenera.


Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Usuń Gruz z Poznania.