Szlifowanie nierównego, drewnianego stołu, usuwanie resztek farb z ogrodzenia czy szlifowanie ścian wymaga użycia specjalnego sprzętu. O ile podstawową obróbką zajmują się maszyny obrabiające, o tyle ostateczne kształty elementom nadają właśnie szlifierki. Dzięki nim możemy dopracować wszystkie szczegóły. Jednak nie zapominajmy, że należy wybierać tylko sprawdzony sprzęt, który ułatwi naszą pracę i zapewni nam bezpieczeństwo. Aby zakupić odpowiednie urządzenie, warto zapoznać się z rodzajami szlifierek. Przedstawimy Ci również techniki szlifowania i podpowiemy, jaką szlifierkę wybrać do drewna, jaką do metalu, a która najlepiej sprawdzi się podczas szlifowania ścian. Sprawdź koniecznie!
Szlifierka delta
Charakteryzuje się trójkątnym kształtem stopy i działa na podobnej zasadzie jak szlifierka oscylacyjna. Przeznaczona szczególnie do zastosowania w miejscach, które są trudne do oszlifowania. Jest świetnym wyborem do szlifowania krawędzi.
Szlifierka kątowa
Sprawdza się w szlifowaniu i cięciu metalu. Można jej użyć również do cięcia mineralnych materiałów budowlanych czy ceramiki.
Szlifierka rotacyjna
Sprzęt idealny przy renowacji mebli oraz do polerowania. Z jej pomocą można szlifować też delikatnie zakrzywione powierzchnie drewniane.
Żyrafa do gipsu
Jest niezastąpiona w domu i warsztacie każdego majsterkowicza. Pozwala idealnie wygładzić ściany oraz sufity po szpachlowaniu i pozbyć się wszystkich nierówności.
Co więcej, taką szlifierkę można podłączyć do odkurzacza mobilnego, co sprawi, że praca będzie bezpieczna i czysta. Powstały pył zostaje wciągnięty przez odkurzacz, skracając proces sprzątania po wykonanej obróbce.
Szlifowanie na mokro i szlifowanie na sucho
Szlifowanie na sucho to metoda, przy której nie używa się emulsji, wody ani oleju. Sposób sprawdza się podczas obróbki zgrubnej. Jeżeli szlifujemy na sucho duże powierzchnie, papier ścierny mocuje się na szlifierce oscylacyjnej lub taśmowej, a narożniki oraz krawędzie obrabiamy z użyciem ręcznego materiału ściernego.
W przeciwieństwie do szlifowania metodą na sucho, podczas szlifowania na mokro, używa się specjalnego płynu, chłodziwa lub wody. Dzięki temu obrabiany przedmiot jest chłodzony i możemy szlifować go z większą prędkością (np. metal).
To także świetny sposób do dokładnego wykańczania powierzchni, stosowany często do obróbki drewna, które będzie miało ciągły kontakt z wilgocią (np. meble w łazience) oraz betonu (beton szlifowany na mokro pozwala nam na obróbkę znacznie większego pola nawierzchni niż w przypadku, gdy używamy metody szlifowania betonu na sucho, jednak, mimo iż praca ta jest mniej pyląca, prowadzi do szybszego zużywania narzędzia szlifierskiego).
Szlifowanie ręczne i mechaniczne
Szlifowanie ręczne i mechaniczne to metody, które zazwyczaj się uzupełniają. Podstawową zaletą elektronarzędzi jest ich duża moc i większa efektywność pracy, a to w rezultacie przekłada się również na idealną gładkość szlifowanej powierzchni. Co ważne, szlifierki elektryczne pozwalają odciążyć pracownika.
Są jednak miejsca, w których szlifowanie ręczne jest wskazane, np. niektóre niezwykle trudno dostępne krawędzie. Natomiast też nie każdą powierzchnię możemy szlifować ręcznie. Do usunięcia zbyt twardych nierówności konieczne jest użycie specjalnego sprzętu. Przedmioty wykonane z bardzo mocnych stopów metali, to materiały, z którymi papier ścierny może nie poradzić sobie tak dobrze, jak przeznaczona do tego szlifierka.
Szlifowanie różnego rodzaju materiałów
Dzięki szlifierkom możemy obrabiać drewno, metal, a nawet beton. Produkt ten doskonale poradzi sobie również z cięciem, polerowaniem oraz nadawaniem odpowiedniej faktury i wygładzeniem powierzchni. Elektronarzędzia są więc niezbędnymi elementami wyposażenia zakładów oraz przydomowych warsztatów.
Drewno, w odróżnieniu od żelaza czy kamienia, jest znacznie mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne czy wgniecenia. Co więcej, wraz z upływem czasu meble wykonane z drewna tracą swój pierwotny urok. Jednak dzięki odpowiedniej obróbce tego materiału, możemy je odrestaurować, a tym samym podarować im drugie życie i zabezpieczyć je na kolejne lata.
Często przed rozpoczęciem prac szlifierskich zadajemy sobie jednak pytania: jak poprawnie wykonać szlifowanie drewna lub jak usunąć zabrudzenia, resztki farby i rdzę z metalu? Jaki materiał ścierny wybrać podczas szlifowania lakieru? I wreszcie, jakich narzędzi użyć?
Komfort pracy zapewni nam przede wszystkim bezpieczny i sprawdzony sprzęt np. szlifierki marki Festool.
Szlifowanie drewna
Szorstką, drewnianą powierzchnię oraz wybrzuszenia należy zeszlifować przy użyciu szlifierek taśmowych lub mimośrodowych.
Do dużych powierzchni można użyć szlifierki taśmowej, oscylacyjnej oraz mimośrodowej, a krawędzie najlepiej obrabiać metodą szlifowania ręcznego. Z narożnikami wewnętrznymi świetnie poradzi sobie szlifierka typu delta. Do powierzchni drewnianych najlepiej używać materiałów ściernych o dużym rozproszeniu ziaren.
Szlifowanie metalu
Materiały metalowe przeznaczone do obróbki najlepiej wykańczać szlifierką kątową (spawy, wybrzuszenia, duże powierzchnie, rdza, narożniki zewnętrzne) oraz sprzętem typu delta (w przypadku szlifowania wewnętrznych narożników). Krawędzie natomiast warto szlifować papierem ściernym, włóknami szlifierskimi oraz specjalnymi blokami. Na uwagę zasługują również szczotki druciane do metalu, które pomagają w usuwanie korozji i zanieczyszczeń.
Dzięki szlifowaniu metalu możemy uzyskać wypolerowaną, płaską i gładką powierzchnię. Pamiętajmy jednak, aby ściernice przeznaczone do obrabiania jednego materiału, nie były używane do obróbki innego. W przeciwnym razie resztki nagromadzone na ścierniwie mogą pozostać na innych materiałach, które obrabiamy.
Szlifowanie lakieru
Jeżeli zajmujemy się szlifowaniem lakieru, wybierzmy szlifierki taśmowe, mimośrodowe i oscylacyjne. Pierwsza z nich będzie idealna do pracy podczas ściągania grubej warstwy lakieru. Szlifierka mimośrodowa natomiast sprawdzi się wówczas, gdy szlifujemy wybrzuszoną powierzchnię, a w przypadku dużych obszarów sprawdzą się wszystkie trzy produkty.
Krawędzie warto obrabiać z użyciem szlifierek delta, a do narożników wewnętrznych wybierajmy materiały pozwalające na szlifowanie ręczne. Metal wymaga kilkuetapowej obróbki, dlatego po każdym szlifowaniu, wybierajmy materiały ścierne o drobniejszych uziarnieniach.
Szlifowanie ścian
Jeśli decydujemy się na samodzielne szlifowanie ścian, możemy wykonać je na wiele sposobów, np. z użyciem specjalnej pacy, ręcznie lub wykorzystując szlifierkę do gipsu. To, w jaki sposób najlepiej wykonać szlifowanie, zależy m.in. od wielkości powierzchni.
Do większego metrażu warto wybrać elektronarzędzia. Przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie oczyścić powierzchnie, wzmocnić podłoże przy użyciu gruntu, położyć gładź, a następnie wykonać ścieranie z pomocą szlifierki do gipsu wyposażonej w specjalną siatkę. Podczas wyrównywania krawędzi, dobrym pomysłem będzie użycie specjalnych gąbek ściernych.
Pamiętaj, że jeżeli nie jesteś przekonany, z jakim rodzajem szlifierki powinieneś pracować przy danej obróbce, dobrym pomysłem może okazać się kontakt ze specjalistami, np. z BMB Technologie. Korzystając z doświadczenia i wiedzy profesjonalistów z pewnością uda Ci się wybrać odpowiedni sprzęt zarówno do firmy, jak i przydomowego warsztatu.