Na rynku istnieje bogata oferta zbiorników betonowych dwukomorowych przelewowych, służą one do częściowego odprowadzenia ścieków po działce.

Jak to działa, ścieki w zbiorniku dwukomorowym wpadają do pierwszej komory gdzie osadzają się ścieki gęste, woda przedostaje się do drugiej komory szczelinami ponieważ komory te są zależne od siebie, zapełniają się równolegle. Ważny jest w zbiorniku dwukomorowym odpływ który powinien być umiejscowiony trochę niżej niże samo doprowadzenie ścieków po to aby zanim ścieki zrównały się z dopływem zdołały ujść otworem wylotowym i wyschnąć. Takie zbiorniki często mają przydomek szamba samo-spalające.

Lepszym rozwiązaniem niż szambo betonowe dwukomorowe jest szambo jednokomorowe z syfonem. Ścieki w zbiorniku betonowym składają się z 3 frakcji: Gęste czyli kupa, woda zanieczyszczona i Korzuch (nie ten na zimę tylko piana, papier toaletowy itp.), pozbyć się w tym przypadku wody, dlatego otwór wylotowy powinien być wykonany również poniżej doprowadzenia ścieków natomiast czerpnia powinna być umiejscowiona w połowie zbiornika. Dokładnie jak na załączonym rysunku. W ten sposób wykonany syfon sprawi że wylatywać będzie woda, natomiast Korzuch jak i gęste pozostaną w zbiorniku. Dzięki temu drenaż wykonany w gruncie posłuży nam przez wiele lat i nie zostanie zatkany przez pozostałe frakcje.

Czy to legalne? Wszystko wskazuje że tak choć nie zawsze, są w Polsce gminy które zezwalają na użycie zbiorników dwukomorowych przelewowych. Niestety na drugiej części Polskich gmin takie wypuszczanie szamba w grunt jest niedozwolone. Jednak Polak potrafi  oszczędzić i zbiorniki betonowe przelewowe czy też z syfonem sprzedają się doskonale. Rzeczywistą rzeczą jest fakt jeżeli gmina nie jest w stanie zagwarantować odbioru ścieków poprzez gminną kanalizacje każdy właściciel gospodarstwa domowego powinien we własnym zakresie postarać się o zbiornik betonowy oraz wywóz ścieków do oczyszczalni. Wywozem ścieków zajmują się firmy asenizacyjne. Firmy które zajmują się wywozem ścieków posiadają samochody z beczkami których pojemność to najczęściej 10m3 czyli tyle samo ile popularny zbiornik na nieczystości ciekłe.