Klasyczne ogrodniczki robocze cieszą się od lat niezmienną popularnością. Co sprawia, że korzystają z nich chętnie pracownicy różnorodnych branż? Jakich materiałów używa się najczęściej do ich produkcji? Na początek trochę historii, która zaczęła się w Stanach Zjednoczonych, mimo faktu, że pomysł na charakterystyczne spodnie nie był dziełem Amerykanów.

Francuski patent, amerykańska tradycja

Spodnie przypominające krojem ogrodniczki pojawiły się prawdopodobnie pod koniec XVIII wieku w Stanach Zjednoczonych. Swoją nazwę zawdzięczają grubemu materiałowi drelichowemu, z którego były początkowo produkowane z myślą o farmerach i pracownikach przemysłu ciężkiego. Gdy w II połowie następnego stulecia wynaleziono tkaninę dżinsową, robocze ogrodniczki zaczęto produkować wkrótce z wytrzymałego denimu. W drugiej dekadzie XX wieku największą popularnością wśród rolników i pracowników prężnie rozwijającej się kolei szynowej cieszyły się ogrodniczki firmy Carhartt, która zachęcała do ich używania w licznych reklamach i akcjach promocyjnych z cennymi nagrodami. Spodnie amerykańskiej firmy miały już charakterystyczny krój, który nie zmienił się właściwie do dziś. Co ciekawe, projekt ogrodniczek został opatentowany w 1896 roku przez francuską rodzinę Lafont, która specjalizowała się w produkcji odzieży ochronnej. Choć od wynalezienia ogrodniczek minęło ponad 120 lat i w międzyczasie stały się częścią mody, a ich fason zmieniał się mniej lub bardziej wraz z obowiązującymi trendami, pozostały jednym z najważniejszych i często wybieranych elementów ubrania roboczego.

Charakterystyczne cechy i najpopularniejsze materiały

Choć każde ogrodniczki mają szelki, nie każde spodnie robocze na szelkach są klasycznymi ogrodniczkami. Niektóre modele spodni roboczych do pasa posiadają co prawda wygodne szelki, ale nie mają charakterystycznej klapy zakrywającej górną część ciała. Mimo to, w branżowej nomenklaturze ogrodniczki i spodnie na szelkach są określeniami stosowanymi bardzo często zamiennie. Ich funkcjonalność jest co prawda podobna, ale różnica wyraźna. Górna część ogrodniczek, która jest zintegrowana z pozostałą częścią spodni pełni rolę nie tylko ochronną, ale także użytkową. Znajdują się w niej zazwyczaj dodatkowe kieszenie na niezbędne narzędzia i przybory. W zdecydowanej większości ogrodniczek szelki są regulowane, a idealne dopasowanie do sylwetki zapewniają guziki i/lub gumki w tylnej części pasa. Niektóre modele wyposażone są w kieszenie na nakolanniki i inne udogodnienia podwyższające komfort i bezpieczeństwo pracy, takie jak wzmocnienia w miejscach narażonych szczególnie na uszkodzenia mechaniczne lub przetarcia. Klasyczne ogrodniczki produkowane są również jako krótkie spodnie robocze, które sprawdzają się doskonale w okresie letnim, szczególnie w pracy na otwartym terenie. Przypomnijmy, że przepisy BHP nie regulują długości spodni roboczych. Wszystko zależy od preferencji pracownika, wewnętrznego regulaminu oraz charakteru wykonywanej pracy. Ocieplane wersje ogrodniczek to idealne spodnie dla pracowników różnych branż w sezonie jesienno-zimowym.

W zależności od przeznaczenia spodnie robocze ogrodniczki produkowane są zarówno z naturalnych, jak i syntetycznych materiałów. Najczęściej jest to 100% bawełna lub bawełna z dodatkiem poliestru w różnych proporcjach. Ogrodniczki trudnopalne i antystatyczne powstają m.in. ze specjalnej tkaniny Bizflame – innowacyjnego materiału zaprojektowanego w celu zapewnienia najwyższego możliwego poziomu ochrony przed ciepłem promieniującym, konwekcyjnym i kontaktowym. Tkanina składa się z bawełny z niewielkim dodatkiem włókna węglowego lub bawełny, poliestru i włókna. Jej trudnopalne właściwości utrzymują się co najmniej do 50 prań. Ogrodniczki przeznaczone do pracy w warunkach ograniczonej widoczności mają naszyte taśmy z materiału odbijającego światło.

Zalety używania ogrodniczek w pracy

Największe zalety wynikające z używania ogrodniczek w pracy mają związek z charakterystycznym, przypominającym nieco kombinezon luźnym krojem, który zapewnia dużą swobodę ruchów. Regulowane szelki zapobiegają zsuwaniu się spodni w trakcie wykonywania obowiązków i umożliwiają dopasowanie długości nogawek, a brak konieczności stosowania paska do spodni eliminuje ewentualny dyskomfort wywołany uciskiem w pasie. Dzięki swojej konstrukcji oferują możliwość wyposażenia w dodatkowe kieszenie na niezbędne narzędzia i telefon. Dużym plusem ogrodniczek roboczych jest także ich uniwersalność. Sprawdzają się zarówno przy pracach serwisowych, budowlanych i magazynowych, jak i w warsztacie samochodowym czy też w ogrodzie. Ze specjalistyczne ogrodniczek roboczych o właściwościach trudnopalnych i antystatycznych korzystają chętnie spawacze oraz pracownicy przemysłu petrochemicznego, gazownictwa i górnictwa.

Przy wyborze ogrodniczek roboczych należy kierować się przede wszystkim jak najlepszym dostosowaniem do warunków i charakteru wykonywanej pracy. Bardzo ważny jest więc materiał, z którego zostały wykonane. Warto pamiętać, że im wyższa gramatura, tym lepszy poziom ochrony i większa odporność na uszkodzenia. Istotnymi aspektami są również wygoda i funkcjonalność, które decydują o komforcie pracy. Warto zwrócić uwagę na sposób regulacji szelek, ilość i rozmieszczenie kieszeni oraz wzmocnienia i wykończenie spodni. Potrójny szew wewnętrzny szyty mocną nicią zapewnia wyższą wytrzymałość. W przypadku ogrodniczek specjalistycznych należy sprawdzić certyfikację oraz zgodność z odpowiednią normą.