Prawdopodobnie dla wielu osób termin samozamykacze jest zupełnie nieznany. W rzeczywistości jednak każdy z nas korzysta z tych urządzeń na co dzień. Stanowią one bowiem nieodłączny element wielu drzwi, głównie w przestrzeni publicznej. Czym są te urządzenia? Co warto o nich wiedzieć? Jak znaleźć wysokiej jakości urządzenia wspierające zamykanie i otwieranie drzwi? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Do czego służą samozamykacze?

Samozamykacze to coraz częście niedołączne części kosntrukcji drzwi. Ich potoczna nazwa to zamykacze. Zasadniczą funkcją tych hydrauliczno-mechanicznych urządzeń jest samoczynne zamykanie drzwi, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich walorów użytkowych: cichej pracy i łagodnego domykania. Niektóre nowoczesne urządzenia tego typu charakteryzują się ponadto blokadą w wybranym przez użytkownika miejscu, co przydaje się w przypadku użytkowania drzwi przez dużą ilość osób lub w trakcie wynoszenia większych przedmiotów. Kluczową funkcją każdego zamykacza jest regulacja przebiegu, co w konsekwencji przekłada się na znakomite dopasowanie do każdego rodzaju drzwi. 

 

Samozamykacze od uznanych producentów

Do najpopualrniejszych marek samozamykaczy należy zaliczyć GJM oraz GEZE. Pierwsza z nich to znana, polska firma zlokalizowana w Małopolsce, zaś druga to niemieckie przedsiębiorstwo o ugruntowanej pozycji na rynku systemów okuć do drzwi. 

 

Przykładowy model samozamykacza, GEZE TS 2000 V, jest wyborem polecanym zarówno przez klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstwa z całej Europy. Bardzo wysoka jakość bierze się z olbrzymiego doświadczenia GEZE - firma istnieje na rynku od 1863 roku. Produkt może być zamontowany do drzwi lewych lub prawych, o maksymalnej szerokości aż 1250 milimetrów i ciężarze 100 kg. Model TS 2000 przeznaczony jest do montażu na zdecydowanie najcięższych rodzajach drzwi. Opcjonalnie może być wyposażony również w system blokady otwarcia, przydatny chociażby w miejscach, gdzie często odbywa się wnoszenie i wynoszenie przedmiotów. 

 

W przypadku nieco mniejszych wymagań polecamy wybór modelu GEZE TS 1500, dostosowanego do drzwi o szerokości do 1100 milimetrów i ciężarze do 90 kg - to także świetna opcja. Samozamykacz ten ma mniejsze wymiary, co nie jest bez znaczenia w pomieszczeniach o nietypowej przestrzeni. Atestowany jest też do stosowania na drzwiach przeciwpożarowych. Samozamykacz GEZE TS 1500, podobnie jak TS 2000, montuje się na drzwiach lub w razie konieczności na ościeżnicy - po stronie zawiasów albo przeciwnej. Gwarantuje to pełną uniwersalność, niezależnie od rodzaju zastosowanych drzwi. Takie rozwiązanie przynosi również korzyści finansowe - opisywane zamykacze GEZE mogą być z powodzeniem ponownie użyte w przypadku wymiany drzwi na nowe. 

 

Najmniejszy model produkowany przez firmę GEZE, TS 1000 przystosowany jest do drzwi o ciężarze do 60 kg. Niezależnie od modelu, samozamykacze GEZE zawsze umożliwiają regulację dobicia, prędkości oraz siły zamykania. Gorąco polecamy zapoznanie się także z powszechnie polecanymi produktami polskiej firmy GJM.

Partnerem atykułu jest sklep Klamki-Drzwiowe.pl - https://www.klamki-drzwiowe.pl/oferta/kategoria/123/samozamykacze.html