Czym są rury ze szwem?
Szew, podobnie jak na innych materiałach, jest śladem po łączeniu. W przypadku rur stalowych jest to miejsce, w którym były one zespawane lub zgrzane. Do wytworzenia tego rodzaju rur używa się bowiem taśm stalowych lub arkuszy blach, które po odpowiednim uformowaniu i ukształtowaniu, zostają połączone. Łączenie to może być wykonane na kilka sposobów, m.in. poprzez szew wzdłużny lub spiralny.
Rury stalowe ze szwem wzdłużnym
Z reguły są to rury o niewielkich średnicach. O możliwościach ich zastosowania decyduje wytrzymałość połączenia oraz rodzaj stali, z których zostały wykonane. W praktyce znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie liczy się wytrzymałość przy zachowaniu względnie szerokiej średnicy. Gdzie jest to wymagane? Rury stalowe o szwie wzdłużnym stanowią elementy konstrukcyjne w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, budowlanym. Wykorzystuje się je do budowy sieci przesyłowych pracujących przy średnim i niskim ciśnieniu i temperaturze np. w kanalizacji czy systemie wentylacji w kopalni (tutaj ważna jest średnica rur). Ponadto wykorzystuje się je do budowy kotłów grzewczych i aparatury przemysłu spożywczego (są to specjalne rury ze stali kotłowych).
Rury ze szwem spiralnym
W przeciwieństwie do rur spawanych wzdłużnie, spiralne nie mają szwu równoległego do całej długości. W czasie produkcji rur o szwie spiralnym arkusze blachy lub taśmy stalowe zostają nie złożone, lecz zwinięte i w ten sposób złączone. W toku produkcji powstają rury stalowe o większej odporności m.in. na ciśnienie panujące wewnątrz. Dzięki tej cesze są wykorzystywane do budowania instalacji ciśnieniowych, rurociągów przemysłowych, systemów chłodzenia i ciepłowniczych. Ponadto znajdują zastosowanie się w przemyśle mleczarskim, spożywczym, rafineryjnym i chemicznym.
Jakie są różnice między wymienionymi rurami?
Zarówno rury stalowe o szwie spiralnym, jak i wzdłużnym, są stosunkowo tanie. Cena oczywiście w dużej mierze zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane, średnicy i długości. Nie mniej w porównaniu do rur bezszwowych, są one bardziej atrakcyjne cenowo. Ze względu na widoczne łączenie, wykorzystuje się je zazwyczaj w instalacjach podziemnych lub w niewidocznych elementach konstrukcyjnych.
Podstawową różnicą pomiędzy omawianymi rodzajami rur, jest ich średnica. Spiralne mają zazwyczaj większą średnicę oraz większą wytrzymałość niż te o szwie wzdłużnym. Z kolei wzdłużne są bardziej atrakcyjne wizualnie. Nie mniej jedne i drugie są z reguły mniej odporne niż rury bezszwowe, choć ich parametry spełniają wszystkie niezbędne wymogi w branżach przemysłowych.
Rury stalowe znajdziesz na: https://impostal.pl/rury-stalowe