Rynek drzwi jest bardzo szeroki. Producenci oferują wiele ich rodzajów, dzięki czemu każdy klient znajdzie coś dla siebie. Wybór ten nie jest jednak tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Zobacz, jakie rodzaje drzwi możesz zamontować w swoim domu!

Budując lub remontując dom, na pewno staniesz w końcu przed tematem wyboru drzwi. Właściwie już w fazie projektowej powinieneś podjąć decyzje o tym, jaki rodzaj drzwi znajdzie się w każdym pokoju. Dlatego z ofertą powinieneś zapoznać się już znacznie wcześniej. Bogaty wybór drzwi znajdziesz na stronie baranskidrzwi.pl, producent ten ma w swojej ofercie szeroki asortyment produktów, wśród których na pewno znajdziesz swoje wymarzone drzwi. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie drzwi!

Jeżeli chodzi o drzwi wewnętrzne, to oferta jest stosunkowo bogata. Nie mają one takich wymagań bezpieczeństwa, jak drzwi zewnętrzne, dlatego producenci mogą sobie pozwolić na tworzenie dużo mniej szablonowych projektów. Można wyróżnić kilka rodzajów drzwi wewnętrznych:

 • rozwierane
 • ;
 • przesuwne;
 • łamane.

Drzwi rozwierane, czyli klasyka

Jest to najbardziej popularny rodzaj drzwi na rynku. Najwięcej ofert znajdziesz właśnie na nie. Drzwi rozwierane dzielą się na:

 • jednoskrzydłowe;
 • dwuskrzydłowe.

Jednoskrzydłowe

Drzwi jednoskrzydłowe mogą być lewe lub prawe. Jest to bardzo ważna cecha, o której trzeba pamiętać podczas tworzenia projektu nowego domu. Otwieranie drzwi musi być wygodne dla mieszkańców domu. Jak rozpoznać, czy drzwi są lewe, czy prawe? Należy stanąć tak, aby otwierały się poprzez pociągnięcie do siebie, a potem spojrzeć na zawiasy. Jeżeli znajdują się po lewej stronie, to masz do czynienia z drzwiami lewymi, jeżeli są po prawej, to są to drzwi prawe.

Drzwi dwuskrzydłowe

Drzwi dwuskrzydłowe to najczęściej dwie symetryczne części, co oznacza, że skrzydła mają taką samą szerokość. Najczęściej montowane są w wejściach do dużych salonów. Ze względu na swoją szerokość pozwalają na bezproblemowe przenoszenie mebli do innego pomieszczenia.

Drzwi przesuwne, czyli sposób na zaoszczędzenie miejsca

Jest to coraz częściej spotykany rodzaj drzwi wewnętrznych. Występują w dwóch głównych rodzajach:

 • przesuwne chowane w ścianie;
 • przesuwne naścienne na szynie.

W przypadku drzwi, które chowają się w ścianie, niezbędne będzie przygotowanie specjalnej wnęki, w którą drzwi będą wjeżdżały. Pozwala to na zachowanie większej przestrzeni w pomieszczeniu. Są to drzwi bardzo wygodne, ale samo wykonanie jest dosyć trudne, ponieważ niezbędne jest wybudowanie ścianki z płyt gipsowo-kartonowych.

Drzwi przesuwne naścienne

Łatwiejsze w montażu są drzwi przesuwne naścienne. Mocowanie może być wykonane samodzielnie i nie są konieczne prace murarskie. Wystarczy wiertarka, poziomica oraz śrubokręt. Sposób ich działania jest bardzo prosty. Na ścianie znajduje się szyna, po której przesuwają się drzwi. Chociaż mają one dużo zalet, to trzeba pamiętać, że na ścianie, gdzie znajduje się szyna, nie można nic postawić ani powiesić.

Drzwi łamane, alternatywa dla drzwi przesuwnych

Przypominają trochę drzwi przesuwne, różnica jest jednak taka, że ich skrzydło nie chowa się w ścianę lub za ścianę, ale łamie się w miejscach, w których zastosowano łączenia. Stabilność jest tutaj zapewniana przez specjalny system prowadzący. Drzwi łamane dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach o niewielkim metrażu, bardzo często stosuje się je, by oddzielić garderobę od sypialni. Zabierają one zdecydowanie mniej miejsca niż standardowe drzwi, ale zapewniają niską izolację akustyczną i cieplną.

Jakie są rodzaje drzwi zewnętrznych?

Drzwi zewnętrzne do domu są najczęściej rozwierane. Tutaj też dzielą się one na dwa rodzaje, czyli jednoskrzydłowe oraz dwuskrzydłowe. Trzeba tutaj wziąć kilka parametrów. Wśród nich można wymienić:

 • poziom zabezpieczeń antywłamaniowych;
 • współczynnik przenikania ciepła;
 • odporność na uszkodzenia;
 • estetykę wykonania.

Materiały, z jakich wykonuje się drzwi zewnętrzne

Najczęściej wybieranym rodzajem drzwi zewnętrznych są jednoskrzydłowe, ale wersja dwuskrzydłowa zyskuje coraz większą popularność.Wymaga jednak dużo większego otworu i szerokiego korytarza, dlatego ważne jest tutaj, by już na etapie wstępnego projektu poinformować architekta o chęci ich zamontowania. Drzwi można też rozróżnić w zależności od materiału wykonania, obecnie stosowane są:

 • drewno;
 • stal;
 • aluminium;
 • PVC;
 • włókno szklane.

Rynek oferuje bardzo szeroki wybór drzwi wewnętrznych oraz zewnętrznych. Ich wybór zależy w dużej mierze od tego, jak chcesz zaaranżować swoje mieszkanie i jakie kwestie są dla ciebie najważniejsze.