Praca fizyczna w wielu branżach wymaga używania odpowiednich środków ochrony indywidualnej. Jednym z najważniejszych elementów są rękawice robocze, które najczęściej chronią dłonie przed zimnem podczas długotrwałej pracy na zewnątrz. Do wyboru mamy również rękawice robocze chroniące przed urazami, czynnikami chemicznymi, termicznymi czy mechanicznymi. Jakie są rodzaje rękawic i jak dobrać je do konkretnej pracy? Sprawdźmy!

Ochrona dłoni podczas pracy jest jednym z najważniejszych elementów zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu zatrudnienia, a nawet podczas wykonywania różnych czynności we własnym ogrodzie, na działce, w gospodarstwie czy podczas remontów. Specjalistyczna odzież BHP, w tym odpowiednio dobrane rękawice, pozwala nie tylko zapobiegać urazom, ale także zwiększa komfort i wydajność pracowników. Z tego powodu tak ważne jest, aby dobrać ochronę indywidualną adekwatnie do specyfiki wykonywanych zadań. Warto poświęcić chwilę na wybór odpowiednich rękawic, by zadbać o bezpieczeństwo własne lub pracowników i znacznie poprawić komfort codziennej pracy.

Specjalistyczne ochronne rękawice robocze do różnych zadań

Jakie rękawice robocze możemy wyróżnić?

  • Rękawice robocze powlekane – to jedne z najczęściej wybieranych rękawic do pracy. Są wykonane z tkaniny (np. bawełny) i pokryte warstwą lateksu, nitrylu lub poliuretanu. Są bardzo uniwersalne i sprawdzają się w pracach manualnych, takich jak montaż, prace magazynowe czy budowlane. Warto wiedzieć, że wersje powlekane nitrylem są odporne na oleje i smary.
  • Rękawice robocze skórzane lub wzmacniane skórą – okazują się idealne do prac wymagających ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Zostały wykonane z naturalnej lub syntetycznej skóry i są często używane w branży budowlanej, leśnej, transportowej, a także w rolnictwie i górnictwie. Wyróżniają się wysoką odpornością na przecięcia i rozdarcia oraz są bardzo trwałe.
  • Rękawice dziane/tkaninowe – to lekkie rękawice, które sprawdzają się w mniej wymagających pracach. Chronią dłonie przed otarciami i drobnymi urazami, są wygodne i bardzo chłonne. Zapewniają komfort noszenia, ponieważ pozwalają skórze oddychać i dobrze dopasowują się do kształtu dłoni. Stosuje się je tylko przy pracach o najniższym ryzyku, np. w bibliotekach, firmach jubilerskich, pocztach sztandarowych, domach pogrzebowych, firmach fotograficznych czy w branży samochodowej i automotive. Rękawiczki tego typu mogą również stanowić wkład do innych rękawic.
  • Rękawice jednorazowe – najbardziej znane i najpowszechniej wykorzystywane. Są wykonane z lateksu, nitrylu lub winylu. Przeznaczone do jednorazowego użytku w laboratoriach, gastronomii, służbie zdrowia, weterynarii.
  • Rękawice ocieplane robocze i termoodporne – sprawdzają się przy pracy w niskich temperaturach oraz przy kontakcie z gorącymi powierzchniami. Są niezbędne w takich branżach jak budownictwo czy przemysł spożywczy.
  • Rękawice gumowe oraz z tworzyw – są wodoodporne oraz odporne na działanie drobnoustrojów i substancji chemicznych, takich jak detergenty, oleje czy kwasy. Idealne do prac porządkowych i w przemyśle chemicznym. Znajdują także zastosowanie w medycynie, stomatologii, weterynarii, rolnictwie, pracy w przemyśle mięsnym i rybnym, a także w serwisach samochodowych.
  • Rękawice specjalistyczne – należą do nich rękawice antyprzecięciowe, antywibracyjne, elektroizolacyjne, biologiczne, spawalnicze oraz ESD antyelektrostatyczne. To modele o specyficznym przeznaczeniu, które mają zapewniać bezpieczeństwo użytkownika i chronić dłonie podczas wykonywania czynności o podwyższonym ryzyku.

Jak dobrać rękawice zimowe robocze oraz modele letnie?

Różne rodzaje rękawic umożliwiają optymalne dopasowanie modelu do specyfiki wykonywanej pracy. Umożliwiają ochronę skóry dłoni nie tylko przed urazami, skaleczeniami czy działaniem niebezpiecznych substancji, ale także przed zimnem i wilgocią, które znacznie obniżają komfort pracy i powodują zniszczenie skóry dłoni. Na szczęście obecnie możemy wybrać rodzaj rękawic nie tylko pod kątem zapewnianej ochrony, ale także dopasowania do warunków pracy.

Podczas wykonywania zadań w niskich temperaturach najlepiej sprawdzają się rękawice ocieplane robocze. Tego typu modele powinny charakteryzować się odpowiednią izolacją termiczną, która ochroni dłonie przed mrozem i wilgocią. Często stosuje się materiały takie jak wełna, polar lub nowoczesne włókna syntetyczne. Ważne jest również, aby rękawice miały powłokę odporną na działanie wody i śniegu, co jest szczególnie istotne w branży budowlanej czy transportowej, w których praca trwa bez względu na warunki atmosferyczne.

Z kolei modele letnie powinny zapewniać dobrą wentylację i chronić dłonie przed otarciami, jednocześnie nie powodując nadmiernego przegrzewania. Rękawice robocze powlekane cienką warstwą nitrylu lub poliuretanu z przewiewną wierzchnią warstwą to doskonały wybór na cieplejsze dni. Jeśli musimy wybierać grubsze rękawice, warto postawić na modele z naturalnej skóry.

Polecane marki – rękawice robocze Ogrifox i inne

Ogromny wybór odzieży roboczej i ochronnej, w tym rękawiczek, czasem utrudnia wybór modelu dla pracowników lub do pracy własnej. Warto wówczas postawić na sprawdzone marki, np.:

  • rękawice robocze Ogrifox – niska cena i solidna jakość sprawiają, że rękawice tej marki są chętnie wybierane przez firmy dysponujące niewielkim budżetem oraz zatrudniające tymczasowych pracowników. Marka oferuje wybór rękawic powlekanych, w tym także modeli z ociepleniem, rękawice bawełniane oraz jednorazowe rękawiczki lateksowe. W ofercie znajdują się również rękawice z nitrylu ciężkiego, do pracy ze smarami, olejami, węglowodorami oraz tłuszczami;
  • rękawice Ardon – ten czeski producent wyróżnia się dużym doświadczeniem na rynku BHP, ponieważ oferuje rękawice ochronne i robocze niemal do każdego miejsca pracy. Rękawice gumowe, powlekane, ocieplane, skórzane, wzmacniane, chemoodporne, spawalnicze i bawełniane są wykonywane z trwałych, solidnych materiałów, dzięki czemu mogą służyć użytkownikowi przez dłuższy czas;
  • rękawice robocze Uvex – to modele z wyższej półki, które mają zapewniać ochronę przed otarciami i skaleczeniami. W ofercie producenta znajdziemy rękawice antyprzecięciowe, rękawice termiczne i chemiczne, rękawice ochronne nitrylowe oraz zarękawki ochronne.