Jedną z najważniejszych części domu jest dach. Chroni on przed żywiołami i sprawia, że dom jest bezpieczny i suchy. Dlatego, gdy nadchodzi czas remontu, należy upewnić się, że dach jest w dobrym stanie. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać jeśli planowana jest renowacja dachu.

 

  • Renowacja dachu - jak ocenić stan powierzchni dachu? Kiedy naprawiać?
  • Sprawdź plan zagospodarowania
     

Remonty dachów nie muszą być przeprowadzane często, jednak istnieją pewne oznaki, że stary dach należy odnowić lub wymienić.

 

Renowacja dachu - jak ocenić stan powierzchni dachu? Kiedy naprawiać?

Trzeba przyznać, że większość osób decyduje się na prace budowlane w okresie letnim, ponieważ sprzyjają temu warunki atmosferyczne (szczególnie pracom na dachu). Złe warunki atmosferyczne, w tym deszcz, mogłyby okazać się niebezpieczne, a mokry dach - zabójczy.

Zastanawiasz się od czego zacząć? Otóż, remont dachu może zostać przeprowadzony na różne sposoby. Uszkodzeniu mogło ulec np. poszycie dachu, które zaczęło przeciekać. W niektórych przypadkach uszkodzeniu mogła ulec również konstrukcja więźby dachowej. Remont dachu może też polegać na wymianie pokrycia dachowego np. na inny kolor (potrzebne do tego wysokiej jakości produkty znajdziesz na https://www.sniezka.pl/). Duża liczba osób decyduje się też na zmianę przeznaczenia przestrzeni pod dachem na poddasze użytkowe. Nie zapominajmy też o dodaniu izolacji dachu, która zminimalizuje straty ciepła z naszego domu. W przypadku zmiany konstrukcji skonsultuj się z ekspertem, by sprawdzić, czy będzie to możliwe i czy w ogóle jest bezpieczne. Specjalista oceni możliwy przebieg remontu, będzie w stanie ocenić, czy wystarczy wymiana pokrycia, czy może uszkodzeniu uległa więźba dachowa. Zweryfikuje też, czy planowane zmiany będą w ogóle możliwe do przeprowadzenia, a w razie potrzeby zaproponuje alternatywne rozwiązania.

Ocena struktury dachu jest kluczowa i da nam pewność, czy trzeba dokonać drobnych napraw czy też gruntownego remontu. Pamiętaj też, że jeśli dach wykazuje jakieś niepokojące oznaki, lepiej nie czekać z naprawą do momentu, gdy uszkodzenia znacznie się pogorszą. Bagatelizowanie nawet drobnych usterek w dłuższej perspektywie może prowadzić do przemakania.

Gdy dach przecieka, konstrukcja jest pożerana przez owady, sztywne poszycie lub więźba została zaatakowana przez grzyba domowego albo połać ugina się, a konstrukcja pęka, naprawa jest konieczna. Grzyb i owady mogą w tak dużym stopniu zniszczyć drewno i w konsekwencji doprowadzić do zawalenia się więźby czyli katastrofy budowlanej. 

Jeśli konstrukcja dachu jest w dobrym stanie, zniszczone pokrycie należy wymienić na nowe. Trzeba też usunąć stare łaty, bo rzadko się zdarza, aby ich rozstaw pasował do nowych arkuszy

 

Sprawdź plan zagospodarowania

W Polsce działa wiele firm zajmujących się profesjonalnym czyszczeniem, malowaniem oraz zabezpieczaniem dachów krytych wszystkimi rodzajami pokryć. Warto korzystać z usług takich firm, ponieważ posiadają odpowiedni sprzęt, doświadczenie i materiały, jak np. wysokiej jakości farba do dachu. Fachowcy zapewnią w naszym dachu potrzebną szczelność.

Zanim jednak zdecydujemy się na nowe pokrycie dachowe powinniśmy sprawdzić, czy na terenie położenia naszej działki nie obowiązuje plan miejscowy. Jeżeli tak, wówczas dobrze jest iść do wydziału budownictwa i architektury urzędu gminy lub miasta i dokładnie się z nim zapoznać. Czemu jest to istotne? Ponieważ mogą się tam znajdować ustalenia, które zakazują stosowania niektórych kolorów dachu, określające dopuszczalną kolorystykę lub rodzaj użytych materiałów. Pełna dowolność będzie obowiązywać wówczas, gdy dom znajduje się na obszarze bez planu.

Przed wymianą całego pokrycia potrzebny nam będzie rzeczoznawca (obliguje nas do tego prawo budowlane). Rzeczoznawca oceni techniczny stan konstrukcji nośnej dachu. W trakcie wymiany pokrycia trzeba zająć się naprawą zniszczonych, zawilgoconych lub zagrzybionych elementów nośnych konstrukcji. Warto dodać, że właściciele domów, które są pokryte dachówką są w najlepszej sytuacji, ponieważ w prosty sposób można dokonać napraw, podmieniając jedynie te uszkodzone elementy, bez konieczności wymiany całości.