Nakolanniki do pracy w ogrodzie i nie tylko


Wiosna, społeczna „kwarantanna” wielu osób w domu i piękna pogoda sprawiają, ze w dobie pandemii koronawirusa wiele osób chętnie spędza w swoim ogrodzie. Dbanie i piękny i zdrowy ogród to przede wszystkim pasja większości właścicieli domów i ogródków działkowych. Często jednak  praca w ogrodzie wiąże się z urazami dłoni, bólem pleców czy kolan. Praca w ogrodzie to niejednokrotnie godziny spędzone w pozycji klęczącej co może się wiązać ze zwyrodnieniem stawów lub nieodwracalnymi problemami z naszym zdrowiem. Aby uniknąć takich sytuacji, warto zastanowić się nad kupnem nakolanników ochronnych. Tego typu ochraniacze na kolana różnić się mogą swoim zastosowaniem i materiałem z jakiego zostały wykonane. Brak stosowania odpowiedniej ochrony może w przyszłości negatywnie skutkować na nasze zdrowie, nawet jeżeli póki co wydaje nam się że nic na to nie wskazuje. Nakolanniki ochronne, powinny być przede wszystkim wygodne, ale również ergonomiczne i nie blokujące naszych ruchów. Wygoda i wysoki stopień ochrony to główne zadanie ochraniaczy na kolana. Zasady BHP określają wszystkie normy jakie muszą spełniać nakolanniki.

Co możemy zastosować do ochrony naszych kolan podczas wykonywania prac w ogrodzie ? 

Do pracy w ogrodzie możemy zastosować kilka produktów, które zadbają o nasze kolana np:
- podkładki lub maty z miękkiego tworzywa sztucznego- stosowane zamiast nakolanników, są zarówno na tyle duże aby móc swobodnie na nich klęczeć czy też siedzieć, jak również na tyle małe aby nie sprawiało nam problemu ich przenoszenie lub przesuwanie podczas pracy
- nakolanniki twarde - posiadają dodatkowe nakładki PCV i żelowe wkładki, najczęściej stosowane na budowie i przy ciężkich pracach. Świetnie sprawdzą się wszędzie tam gdzie istnieje ryzyko uderzenia lub upadku
- nakolanniki gumowe - antypoślizgowa guma, izoluje przed zimnem a także jest wodoodporna dlatego doskonale sprawdz się do pracy w ogrodzie jak również w pracach brukarskich. Są to twarde, sztywne i ciężkie nakolanniki, dlatego nie wszyscy decydują się na ich stosowanie. Warto jednak wspomnieć o tym, że są one trwałe dzięki czemu będą w stanie służyć nam przez długi czas.
- nakolanniki żelowe - są droższe ale zdecydowanie o wiele bardziej wytrzymałe niż pozostałe ochraniacze na kolana. Cieszą się popularnością dzięki temu że są lekkie i miękkie a jednocześnie odporne na wszelkiego rodzaju odkształcenia. Ich dodatkowym atutem jest budowa, która w porównaniu do innych nakolanników, najmniej naraża powierzchnię na której będziemy klęczeć na uszkodzenia. Polecane są do prac wykończeniowych .


Podczas wyboru ochraniaczy na kolana, warto zwrócić uwagę na ich rozmiar, przeznaczenie i materiał wykonania. Ochrona podczas pracy jest najważniejsza, dlatego korzystajmy ze wszystkich rozwiązań które mogą ustrzec nas prze różnego rodzaju zagrożeniami. Warto mieć na względzie, że nakolanniki sprawdzą się także podczas innych prac np dla monterów, osób wykonujących remonty, kładących podłogi, osób pracujących jako mechanicy samochodowi itp. A do pracy w ogrodzie warto kupić także rękawiczki robocze dostępne także w naszym sklepie bhp.