W Polsce istnieje duże zapotrzebowanie na pracowników fizycznych mających różnego rodzaju kwalifikacje. Taka osoba musi odznaczać się doskonałym zdrowiem, dyspozycyjnością oraz gotowością do wykonywania pracy w trudnych warunkach. Praca fizyczna często odbywa się w trybie zmianowym i zwykle nie wymaga posiadania wykształcenia. Na jakie oferty pracy mogą liczyć pracownicy fizyczni w Polsce?

Na czym polega praca fizyczna?

Pracownicy fizyczni mogą wykonywać takie czynności jak podnoszenie, przenoszenie, rozładowywanie czy układanie towaru. Bardzo często taka praca wymaga użycia dużej siły i może stanowić spore obciążenie dla organizmu. Niektóre rodzaje prac fizycznych wiążą się z koniecznością wykonywania monotonnych i powtarzalnych czynności w pozycji stojącej. W zakładach produkcyjnych pracownicy fizyczni zwykle pracują w niekorzystnych dla zdrowia warunkach i dlatego otrzymują dodatkowe zabezpieczenia w postaci specjalnego stroju, ochronnych okularów czy stoperów do uszu. Niezależnie od miejsca pracy, pracownik fizyczny powinien szczególnie uważnie przestrzegać przepisów BHP, aby prawidłowo wykonać swoją pracę i uniknąć wypadku. W pracy fizycznej ważna jest także sumienność i odpowiednia motywacja, a nierzadko pracodawcy wymagają również niekaralności i prawa jazdy kategorii B.

Gdzie pracownik fizyczny może znaleźć pracę?

Obecnie pracownicy fizyczni mogą zatrudnić się dorywczo przy pracach sezonowych lub znaleźć stałe zatrudnienie w renomowanej firmie. W sezonie wakacyjnym takie osoby mogą pomagać w zbiorach, a w zimowym zajmować się odśnieżaniem podjazdów czy pakowaniem choinek. Pracownicy fizyczni są również poszukiwani do pracy na magazynach, w zakładach produkcyjnych oraz firmach budowlanych. Wiele przedsiębiorstw poszukuje pracowników fizycznych do wykonania prac porządkowych, monterów klimatyzacji lub sprzętu AGD. Nie zawsze praca fizyczna wiąże się z brakiem kwalifikacji, ponieważ pracownicy fizyczni obsługują również specjalistyczne maszyny i urządzenia. Jeśli pracownik ma odpowiednie wykształcenie zawodowe bądź certyfikat, to może także znaleźć pracę jako elektryk, dekarz, murarz czy tynkarz. Zapotrzebowanie na pracowników fizycznych zgłaszają firmy ogrodnicze, zakłady przemysłowe, warsztaty samochodowe czy firmy sprzątające, a ciekawe oferty pracy można znaleźć, korzystając z portalu aplikuj.pl

Na jaki zarobek może liczyć pracownik fizyczny?

W Polsce pracownicy fizyczni mogą szybko znaleźć pracę, a pracodawcy często oferują im atrakcyjne warunki zatrudnienia. Wysokość wynagrodzenia na poszczególnych stanowiskach jest uzależniona od kompetencji i doświadczenia pracownika oraz jego gotowości do podjęcia pracy. Wykwalifikowany fachowiec może liczyć na zarobki rzędu 5000-7000 zł brutto, a przeciętne wynagrodzenie oscyluje w okolicach 2500-3000 zł netto. Przed rozpoczęciem danej pracy, można sprawdzić dokładną wysokość pensji, korzystając z kalkulatora dostępnego na stronie https://www.aplikuj.pl/kalkulator-wynagrodzen. Warto podkreślić, że pracownicy fizyczni mogą także otrzymać premię lub dodatki za pracę w niesprzyjających warunkach, nocne zmiany lub dyspozycyjność do podjęcia pracy weekendy i święta.

Pracę fizyczną można znaleźć nie tylko w Polsce, ale i także za granicą. Poszukiwania warto rozpocząć od sprawdzonych portali internetowych, gdzie pracodawcy umieszczają informacje o zakresie obowiązków i warunkach zatrudnienia. Praca fizyczna to także dobry sposób na zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego lub dodatkowy zarobek.