Pompa zębata – jak działa i gdzie się ją stosuje najczęściej

Instalacji hydrauliczne wymagają rożnych rozwiązań. Pompa zębata jest jednym z nich. To pompa wyporowa, która sprawdza się zwłaszcza w kontakcie w płynem lepkim, typu olej czy różnej formy żywice. W niniejszym artykule sprawdzamy, jak działają takie pompy hydrauliczne i gdzie stosuje się je najczęściej.

Jak działa pompa hydrauliczna zębata?

Pompy zębate dostępne dzisiaj nawet w internecie (https://www.pompy-polska.pl/) to mechanizmy oparte o dwa elementy wirujące. Są to koła zębate, których zadaniem jest generowanie odpowiedniego przepływu danej cieczy. Połączone są dwoma wałami. Jeden jest napędowy, podczas gdy drugi to wał napędzany. Wzajemny obrót kół i ich zazębianie się wywołuje efekt różnicy ciśnienia. To z kolei wytwarza ssanie, które wtłacza substancję do środka pompy. Ciecz jest następnie przetłaczana dalej zgodnie z budową obiegu.

W gruncie rzeczy działanie takich pomp jest bardzo proste. Ich konstrukcja również nie jest zbyt wymagająca. Korpus często wytworzony jest z żeliwa, zębatki natomiast mogą być z wytrzymałych tworzyw sztucznych. Mogą mieć różną pojemność, która wynosi od 0,6 do 400 cm³/obrót. Ciśnienie robocze zaś to zwykle 16 bar, aczkolwiek produkowane są urządzenia o możliwościach sięgających nawet 120 bar i więcej.

Pompy zębate: cechy i zastosowanie

Niezawodność i stały poziom wydajności to dwie główne cechy pomp zębatych. Ciągły przepływ wyróżnia się minimalnym poziomem pulsacji, a siła zasysania może sięgnąć nawet 7 metrów, co jest imponującym osiągnięciem, zważywszy na prostotę konstrukcji. Co więcej, taką pompę można umieścić w dowolnej pozycji, a zmiana kierunku przepływu cieczy jest bardzo łatwa do osiągnięcia. Wyróżnia się dwa typy pomp zębatych: pompy o zazębieniu zewnętrznym i te o zazębieniem wewnętrznym. Wybór zależy od konkretnych potrzeb danej instalacji.

Jeśli chodzi natomiast o zastosowanie, pompa zębata jest obecna wszędzie tam, gdzie występuje potrzeba tłoczenia lepkich substancji oleistych o różnej gęstości. Oczyszczalnie ścieków bardzo często korzystają z takich pomp. To samo można powiedzieć o przemyśle spożywczym, gdzie oprócz olei roślinnych w produkcji żywności często stosuje się żelatynę i glukozę. Również fabryki kosmetyków potrzebują pomp zębatych, jak i przemysł galwaniczny i producenci wszelkiej maści tworzyw bitumicznych, o rafineriach już nie wspominając. A gdzie w Polsce można kupić pompy zębate? Wystarczy wejść na stronę https://www.pompy-polska.pl/.