Pandemia COVID-19 sprawiła, że zagadnienie zabezpieczenia pracowników przed chorobami stało się kluczowe z punktu widzenia działalności wielu firm. Spośród wielu sposobów na zapewnienie odpowiedniej higieny pracy, szczególnie dużą popularnością cieszyły się osłony z pleksi. Co trzeba wiedzieć na ich temat?


Plexi w miejscach publicznych – co trzeba wiedzieć?

We współczesnym świecie używa się dziesiątek tworzyw sztucznych, które różnią się charakterem i właściwościami. Co warte podkreślenia, szkło akrylowe – czyli właśnie popularna pleksa czy plexiglass, nie wyróżnia się względem innych rozwiązań niczym szczególnym. Jest ono lekkie i dość wytrzymałe, jednak ustępuje chociażby poliwęglanowi litemu. Transparentność tego materiału także jest dobra, choć nie idealna, podobnie jak odporność na promieniowanie UV. Jednak ta pozytywnie rozumiana przeciętność sprawia, że pleksi przezroczysta czy kolorowa znajduje bardzo wiele zastosowań. Jej popularność potęguje też oczywiście bardzo niska cena, która często okazuje się decydująca. Co w końcu oczywiste, wybieranie lepszych i jednocześnie droższych materiałów jest uzasadnione tylko w sytuacji, gdy jest to konieczne – z racji przepisów, wymagań odnośnie wytrzymałości czy estetyki. Pleksi jest z kolei po prostu dobre, bezpieczne dla użytkowników i nie rzuca się w oczy.

Osłony z pleksi a bezpieczeństwo

Olbrzymi wzrost zainteresowania osłonami z pleksi dla pracowników jest oczywiście zjawiskiem pozytywnym. Co jednak godne uwagi, problem ten nie pojawił się wraz z koronawirusem i nie zniknie wraz z opanowaniem pandemii. Osoby pracujące w szeroko rozumianej „obsłudze klientów” od zawsze były bardzo mocno narażone na zachorowania, szczególnie te przenoszone drogą kropelkową. Dlatego też wiele firm poważnie podchodzących do zdrowia swoich pracowników, już wcześniej zadbało o zapewnienie im odpowiednich osłon, które ograniczały bezpośredni kontakt z interesantami. Niestety jednak przeważająca większość podmiotów zajęła się tym tematem dopiero obecnie, choć na pewno jest to lepsze rozwiązanie, niż dalsze ignorowanie problemu. Z drugiej strony trzeba też dodać, że zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy jest obowiązkiem pracodawców, wynikającym bezpośrednio z kodeksu pracy. Uporczywe ignorowanie tego problemu może więc być źródłem poważnych kłopotów.

Osłony z pleksi – właściwości i rodzaje

Mówiąc o osłonach z plexiglasu, koniecznie trzeba podkreślić, że podobnie jak każdy inny system zabezpieczeń, nie dają one stuprocentowej ochrony. Jednak nawet niewielka płyta z tego tworzywa może zdecydowanie ograniczyć ilość drobnoustrojów chorobotwórczych, które trafiają bezpośrednio na biurko, rzeczy i samego pracownika – podczas kaszlu, kichania, rozmowy czy nawet oddychania. Dodatkowo omawiany materiał jest też dość łatwy do czyszczenia i dezynfekcji, co ogranicza szansę zakażeń wtórnych. Co przy tym też jasne, najlepsze efekty może dać przygotowanie stanowisk całkowicie osłoniętych. Rozwiązanie takie ma jednak też swoje minusy – utrudnia rozmowę i tworzy problemy np. w przypadku konieczności przekazywania dokumentów. Dlatego też większość firm i instytucji decyduje się w tym przypadku na kompromis, instalując proste osłony jedno lub trójstronne z otworami podawczymi. Montowane są one z reguły do biurka lub sufitu – i podwieszane na linkach lub łańcuchach. Omawiane osłony nie zawsze też wykonuje się z materiału transparentnego. Czasem w części lub całości stosowane jest plexi mleczne czy kolorowe. Ciekawym zabiegiem estetycznym może być też czarna pleksa, dodana jako element ozdobny.

Gdzie można zastosować ochronną pleksi na wymiar?

Lista miejsc, w których można zastosować osłony z plexi jest bardzo długa. Rozwiązania tego typu są jednak stosowane przede wszystkim w:

  • urzędach,
  • bankach,
  • szkołach,
  • sklepach,
  • lokalach gastronomicznych,
  • punktach obsługi klienta na dworcach, poczcie czy w firmach handlowych i usługowych.

Bez wątpienia osłony z pleksi to tani, prosty i estetyczny sposób na poprawę bezpieczeństwa pracowników. Na pewno więc warto z nich skorzystać!