Właściwa termoizolacja chroni przed stratami ciepła, zmniejsza emisję i pozwala na dużą redukcję kosztów ogrzewania. Jednak, aby było cieplej i taniej, trzeba właściwie zabezpieczyć budynek. Najlepiej zaizolować dom już na etapie budowy, ale można także ocieplić starsze obiekty. Podpowiemy, jak wykonać termoizolację, aby była skuteczna i trwała.

Para w gwizdek – ile tracimy ciepła w przypadku braku ocieplenia

Budynek, który nie posiada izolacji lub została ona źle wykonana, wymaga nawet 40% więcej energii do ogrzewania. Straty ciepła potrafią być naprawdę duże. Brak ocieplenia to dużo większe rachunki za energię, ale także wzrost niskiej emisji. Termoizolacja przede wszystkim obniża koszty, ale również:

  • pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury (także latem),
  • znacząco przedłuża użyteczność i funkcjonalność budynku,
  • przeciwdziała przedostawaniu się wilgoci do wnętrza,
  • chroni przed hałasem.

Dobre ocieplenie to podstawa, ponieważ nawet najbardziej ekonomiczny i wydajny piec czy system ogrzewania nie zapobiega utratom ciepła.

Jak ocieplić budynek, żeby było dobrze?

Poprawna izolacja domu musi obejmować zabezpieczenie ścian i dachu. Głównym celem termoizolacji jest zapobieganie utratom ciepła, dlatego trzeba zadbać o całą konstrukcję. Jest kilka technologii ocieplania budynków, a do jego wykonania stosuje się następujące materiały:

  • styropian,
  • wełnę mineralną,
  • piankę poliuretanową,
  • szkło piankowe.

Najpopularniejszym materiałem izolującym jest styropian, który jest sztywny, mało nasiąkliwy i lekki oraz stosunkowo tani.  Styropian należy przymocować do zewnętrznych ścian budynku, a następnie położyć gładź, tynk lub farbę. Jest to ekonomiczna i prosta w realizacji technologia ocieplania budynków. Kolejnym sposobem jest ułożenie wełny mineralnej, która zapewnia bardzo dobre parametry izolujące. Jednak ta metoda jest sporo droższa, ponieważ koszt materiału i położenia wymagający zastosowania specjalnego sprzętu, jest wyższy. Wełna jest bardzo często wykorzystywana do izolacji dachów, szczególnie spadzistych. Pianka stosowana jest głównie do ocieplania poddaszy i dachów. Materiał jest bezpieczny i łatwy w aplikacji, jednak koszt jest dość wysoki. Szkło piankowe natomiast tworzy bardzo skuteczną warstwę ciepłochłonną, a dodatkowo stabilizuje konstrukcję. Najczęściej wykorzystywane jest do termoizolacji fundamentów oraz stropodachów. Dobrze ocieplony budynek pozwala na uzyskanie optymalnej temperatury zimą przy ponoszeniu niższych kosztów, zapewnia także komfort przebywania latem. Specjaliści szacują, że koszt izolacji średnio zwraca się w ciągu 7 lat.