Agregat malarski potrafi znacząco ułatwić proces pokrywania farbą rozmaitych powierzchni. Trzeba jednak pamiętać, że malowanie natryskowe odbywa się pod wysokim ciśnieniem, co może powodować szereg mniej lub bardziej niebezpiecznych sytuacji, zarówno dla użytkownika, jak i osób znajdujących się w pobliżu. W tym tekście dowiesz się, jak w bezpieczny sposób używać agregatu malarskiego.

Czym są agregaty malarskie i do czego służą?

Agregat malarski (hydrodynamiczny) urządzenie przystosowane do rozprowadzania farb i lakierów. Dzięki zastosowaniu technologii malowania natryskowego pod ciśnieniem usprawnia pracę, pozwalając znacznie szybciej i wydajniej malować nawet dużą powierzchnię. Co więcej, otrzymana powłoka jest jednolita i równomierna, nie możliwa do uzyskania przy nanoszeniu ręcznym za pomocą pędzla czy wałka.

Agregaty malarskie mają nieskomplikowaną zasadę działania. Urządzenie spręża farbę i przetłacza ją przez dyszę bez wykorzystania powietrza, rozpylając ją na malowanej powierzchni. Na rynku możemy spotkać kilka rodzajów agregatów malarskich. Każdy model ma nieco inne zastosowanie i dedykowany jest do innego rodzaju farby.

Agregaty malarskie są powszechnie używane w przemyśle metalowym, budowlanym i meblarskim, do natryskowego malowania:

  • ścian (zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz budynku),
  • dachów i ogrodzeń,
  • mebli i drewnianych elementów,
  • konstrukcji stalowych,
  • części urządzeń i karoserii,
  • grzejników,
  • wielu innych powierzchni.

agregat malarski do malowania dużych powierzchni ścian

Rodzaje agregatów malarskich

Agregaty malarskie w głównej mierze można podzielić na dwa rodzaje, w zależności od zastosowanej w nich pompy. Są to:

Agregaty tłokowe

Są to agregaty do użytku profesjonalnego o dużej wydajności, które dzięki odpowiedniej konstrukcji tłoka pozwalają na rozprowadzanie gęstych farb akrylowych, emulsyjnych czy lateksowych, a nawet niekiedy szpachli (agregat malarsko-szpachlarski). Pompa tłokowa wytwarza wysokie ciśnienie robocze i pozwala na pokrywanie dużych powierzchni ścian. Niekiedy urządzenia tłokowe wyposażone są również w płytki sterujące przepływem farby, co sprawia, że są bardzo uniwersalne.

Agregaty membranowe

Pompy membranowe mają mniejszą wydajność niż tłokowe, jednak urządzenia te w zupełności wystarczą do mniejszych i średnich powierzchni za pomocą lekkich farb olejnych i akrylowych. Agregat malarski membranowy można z powodzeniem stosować do użytku domowego, jak i profesjonalnego (np. do malowania ścian w niewielkich pomieszczeniach, elewacji i dachów).
agregat malarski hydrodynamiczny

Inny podział może być ze względu na rodzaj zasilania (silnik elektryczny, spalinowy lub akumulatorowy, sprężarki pneumatyczne), jednak sama zasada działania pozostaje taka sama. Natomiast na wydajność urządzenia w głównej mierze wpływają takie aspekty, jak maksymalne ciśnienie pracy, wielkość dyszy, czy pojemność zbiornika.

Dużą zaletą agregatu malarskiego jest fakt, że pozwala on zaoszczędzić farbę w stosunku do nakładania jej ręcznie nawet o 30 %, tak więc jego wykorzystanie wpływa również na mniejsze koszty pomalowania tej samej powierzchni.

Jeśli zastanawiasz się, jaki agregat malarski wybrać, wejdź na https://agregatymalarskie.pl/ i zapytaj ekspertów w tej dziedzinie!

Jak się przygotować do malowania natryskowego?

Agregat do malowania natryskowego wymaga właściwego użytkowania. Jeśli wcześniej nie mieliśmy do czynienia z tego typu urządzeniami, powinniśmy koniecznie przeczytać instrukcję obsługi i poniższe wytyczne BHP.

1. Właściwy agregat malarski i dodatkowe akcesoria

Zanim zaczniemy malowanie natryskowe, koniecznie sprawdźmy parametry techniczne urządzenia i dobierzmy właściwy rozmiar dyszy do rodzaju farby, którą mamy zamiar nałożyć. Otwór dyszy w zależności od rodzaju powłoki:

  • 0,035 – gładzie / szpachle,
  • 0,025 – epoksydowe,
  • 0,021 – lateksowe,
  • 0,017 – akrylowe i grunty,
  • 0,015 - olejne,
  • 0,009 do 0,013 – poliuretanowe, poliwinylowe, chlorokauczukowe.

Zły dobór dyszy może skutkować niewystarczającym ciśnieniem, w efekcie czego cząsteczki farby mogą rozprowadzać się nierównomiernie. Pamiętajmy także, aby sprawdzić, czy maksymalna wydajność posiadanego agregatu pozwala na użycie danej farby oraz jaki jest właściwy kąt natrysku.

2. Przeczytaj instrukcję obsługi.

Na początku sprawdź, czy dany agregat nie wymaga zastosowania dozoru technicznego. Jeśli tak, nie możesz go użyć przed uzyskaniem pozytywnego badania z Urzędu Dozoru Technicznego. Następnie zapoznaj się ze wskazówkami użycia podanymi przez producenta sprzętu.

3. Chroń siebie i innych!

Zawsze używaj odzieży ochronnej wraz z maską. Farby mogą mieć działanie drażniące (kontakt bezpośredni, opary), a także być łatwopalne. Malując natryskowo w pomieszczeniach, zawsze zadbaj o właściwą wentylację, a do oświetlenia używaj lamp przenośnych o napięciu 24 V. Unikaj urządzeń mogących wytworzyć iskry. W trakcie prowadzonych robót malarskich zabezpiecz miejsce przed osobami z zewnątrz odpowiednimi informacjami. Sam agregat malarski jest zazwyczaj wyposażony w systemy bezpieczeństwa zapobiegające wypadkom powstałym z jego przyczyny. Nie oznacza to jednak, że możemy ignorować zasady bezpieczeństwa.
agregat malarski hydrodynamiczny i pistolet malarski

Agregat malarski — bezpieczne użytkowanie

Agregaty do malowania powinny podlegać częstym kontrolom technicznym. Warto przed rozpoczęciem malowania sprawdzić zawory i uszczelki i wszelki osprzęt, w który jest agregat wyposażony. Uzupełnianie farby w zbiorniku musi być wykonane dopiero po tym, jak ciśnienie robocze całkowicie spadnie. W razie usterek używaj jedynie oryginalnych części zamiennych do danego urządzenia. Jeżeli agregat malarski budzi jakiekolwiek zastrzeżenia, natychmiast zaprzestań użytkowania.

Malowanie natryskowe krok po kroku

  1. Zabezpiecz miejsce, w którym będziesz pracować.
  2. Przygotuj farbę według zaleceń jej producenta.
  3. Połącz wszystkie elementy agregatu malarskiego i dobierz właściwą dyszę.
  4. Wykonaj próbę sprzętu na niewielkiej powierzchni.
  5. Farbę nakładaj płynnymi ruchami, trzymając pistolet malarski w odległości ok. 15 - 20 cm od malowanej powierzchni.
  6. Dostosuj prędkość nakładania farby. Jeśli zrobisz to za wolno, powstaną zacieki. Jeśli zbyt szybko, farba nie zdąży dokładnie pokryć powierzchni.
  7. Po skończonym malowaniu dokładnie oczyść cały sprzęt z pomocą specjalnego środka i opróżnij zbiornik z reszty farby.
  8. Pozostaw elementy agregatu do całkowitego wyschnięcia tak, aby nie zalegała w środku woda.

Podsumowanie

Użytkowanie agregatów malarskich nie tylko przyspiesza pracę, ale i jest stosunkowo łatwe i wygodne. Ponadto, w większości przypadków jest naprawdę bezpieczne — oczywiście pod warunkiem, że stosujemy się do instrukcji i zaleceń. Agregaty malarskie znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, wpływając na oszczędność energii i czasu potrzebnego na nałożenie powłok farby czy lakieru.