Wiele osób zastanawiających się nad zakupem urządzenia piorącego (zarówno do pralni, jak i na użytek prywatny), staje przed poważnym dylematem: czy lepiej będzie zdecydować się na zakup pralki oraz suszarki osobno, czy też lepszym wyborem będzie jednak pralko suszarka? Odpowiadając na te pytanie rozważyć należy kilka bardzo ważnych kwestii, między innymi koszt eksploatacji takiego urządzenia, dostępną przestrzeń, czy też mocne i słabe strony jednej i drugiej możliwości. W dzisiejszym artykule przeanalizujemy je dokładnie i postaramy się znaleźć możliwie jak najlepsze rozwiązanie.

Na co zwrócić uwagę wybierając między pralką i suszarką, a pralko suszarką? 

Urządzenia pralnicze występują w tak wielu wariantach, że tak naprawdę ciężko będzie zakwalifikować wszystkie pralki, suszarki, czy pralko suszarki do jednej, konkretnej grupy w ramach danej kategorii. Urządzenia do użytku domowego to jedno, ale występują przecież również chociażby pralnice przemysłowe, jak i suszarki przemysłowe.

 

Warto podkreślić, że zarówno suszarka przemysłowa, jak i pralnica przemysłowa nadaje się do użytku domowego - urządzenia te są jednak z różnych powodów wybierane przede wszystkim przez właścicieli pralni i podobnych zakładów. Ponadto występują przecież dodatkowe podziały - suszarki dostępne są, na przykład, w wariantach wywiewnych, kondensacyjnych, czy z pompą ciepła. 

 

Spróbujmy jednak odpowiedzieć na pytanie zadane w nagłówku. Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego urządzenia? Niebagatelne znaczenia ma, rzecz jasna, jego wsad, czyli ilość prania, jakie zmieścimy we wnętrzu urządzenia w trakcie jednej “sesji”. Ponadto bardzo ważne jest to, by zwrócić także uwagę na koszta eksploatacji urządzenia, oraz, co powinno być oczywistym, również jego gabaryty.

 

Czy profesjonalne rozwiązania sprawdzą się w warunkach domowych?

Jak najbardziej tak. Pralnice i suszarki przemysłowe zdecydowanie mogą być stosowane także w domach i mieszkaniach. Zapewniają one najwyższą jakość prania i suszenia, a ich obsługa jest równie prosta, co zwykłych, tradycyjnych pralek i suszarek. Co więcej, w niejednym domu bardzo przydatnym urządzeniem okazać się może szafa susząca, pozwalająca w szybki sposób odświeżyć ubrania. Fakt, że dane urządzenie opisywane jest jako profesjonalne nie znaczy, że dostępne jest ono jedynie dla wąskiej, niemal elitarnej grupy osób. Sprawdź profesjonalne urządzenia pralnicze na www.lodo.pl

 

Oczywiście, niezależnie czy pralki, lub też pralnice, oraz suszarki wykorzystywane będą w domu, czy też w firmie, należy zawsze dbać o odpowiednią ich pielęgnację. By zaś najlepiej wykorzystać oferowane przez nie możliwości - warto sięgnąć na przykład po profesjonalny proszek do prania, który pozwala usunąć nawet bardzo trudne zabrudzenia. Zdecydowanie warto również sięgnąć także na przykład po profesjonalny odkamieniacz do pralki.

 

Załącznik:

Pralko suszarka a suszarka i pralka osobno - co kosztuje więcej?

 

Nie ma co ukrywać, że kupując sprzęt AGD  do domu, czy firmy, często pierwszą rzeczą, na jaką zwracamy uwagę, jest cena danego urządzenia. Dotyczy to zresztą nie tylko sprzętu, ale i akcesoriów jak na przykład specjalistyczne tabletki odświeżające do pralki) Sprawdźmy więc, z jakim wydatkiem należy się liczyć kupując pralko suszarkę, lub oba urządzenia osobno. Ile kosztować będzie pralko suszarka? Ceny takiego urządzenia zaczynają się zazwyczaj od 2.500 PLN, choć za modele oferujące najlepsze możliwości trzeba zapłacić nawet i 4.000 PLN.

 

Ile w takim razie zapłacimy za zakup pralki i suszarki osobno? Stawiając na urządzenia z solidnej póki powinniśmy szykować się na wydatek rzędu 2.000 - 2.500 PLN za każde z nich. Za urządzenie najwyższej jakości zapłacimy natomiast spokojnie ponad 3.000 złotych. Pełną ofertę znajdziesz na www.lodo.pl/

 

Wydaje się więc, że mimo wszystko to pralkosuszarka jest lepszą inwestycją dla osób liczących się z każdym groszem. Niemniej jednak pamiętać należy również o kosztach eksploatacji - te zaś prezentują się bardziej korzystnie w przypadku, gdy mowa o zakupie pralki i suszarki osobno. Okazuje się bowiem, że o ile średnie (deklarowane przez producenta) roczne zużycie prądu w przypadku pralki wynosi, w zależności od modelu ok 175-200 kWh, a suszarki ok 220-280 kWh, o tyle w przypadku pralko suszarek nierzadko przekracza ono 1.000 kWh! 

 

Trzeba przyznać, że jest to bardzo duza różnica - koszt rocznej eksploatacji pralko suszarki może okazać się bowiem dwa-trzy razy wyższy, niż w przypadku pralki i suszarki osobno. Może to w znaczący sposób wpłynąć na rachunki za prąd - zwłaszcza, jeśli z sieci korzystają także inne urządzenia pralnicze, jak np. magiel elektryczny. 

 

Załącznik:


Czy rzeczywiście warto postawić na pralko suszarkę?

Nie ulega wątpliwości, że zarówno w profesjonalnych pralniach, jak i we współczesnych gospodarstwach domowych niezbędny element wyposażenia stanowią zarówno pralki, jak i suszarki. Coraz większą popularnością cieszą się jednak również pralko suszarki, będące, w teorii, połączeniem zalet oferowanych przez oba te urządzenia. Warto jednak zastanowić się, czy jest to tylko teoria, czy pralnictwo coraz bardziej stawiało będzie na tego rodzaju urządzenia. Jaka jest odpowiedź?

 

Obiektywnie stwierdzić trzeba, że choć pralko suszarki mają zazwyczaj taką samą liczbę programów, jak klasyczne pralki, czy nawet pralki przemysłowe, o tyle liczba dostępny programów suszenia jest często mniejsza, niż w przypadku tradycyjnej suszarki. Niestety przyznać trzeba również, że wiele modeli tego rodzaju urządzeń oferuje znacznie mniejszą pojemność, jeśli chodzi o suszenie, niż w przypadku prania. 

 

Ponadto urządzenia tego rodzaju często radzą sobie z suszeniem po prostu słabiej, niż klasyczna suszarka. Nowoczesna suszarka przemysłowa wysokiej jakości jest w stanie suszyć delikatniej i oszczędzając energię - w temperaturze poniżej 50 stopni Celsjusza. Pralko suszarka zaś wykorzystuje w tym celu zazwyczaj temperatury powyżej 70 stopni Celsjusza. 

 

Czy pralko suszarka będzie po prostu gorszym urządzeniem? Otóż okazuje się, że niekoniecznie. Wiele zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Czy sprzęt przyda nam się w domu, czy też pralnictwo to nasz pomysł na biznes? Nie bez znaczenia jest też dostępna powierzchnia - w przypadku, gdy w pomieszczeniu znaleźć mają znaleźć się także inne akcesoria pralnicze, pralko suszarka może okazać się trafionym wyborem.


Rama łącząca pralkę z suszarką - alternatywa, czy niepotrzebny gadżet? 

Z konieczności zaoszczędzenia powierzchni, zwłaszcza w miejscach, gdzie oprócz samego sprzętu piorącego ma znaleźć się na przykład wózek na pranie, czy stół do prasowania, doskonale zdają sobie sprawę także producenci tych urządzeń. Ciekawym rozwiązaniem, które z jednej strony pozwoli to miejsce zaoszczędzić, a z drugiej niejako stworzyć własną pralko suszarkę jest specjalna rama łącząca pralkę z suszarką. Do czego ona służy i w jaki sposób z niej korzystać? 


Na szczycie pralki należy umieścić rzeczoną ramę - nie jest tu wymagana jakakolwiek dodatkowa, specjalistyczna wiedza, czy montaż wykorzystujący skomplikowane narzędzia. Na łączniku tym natomiast należy postawić suszarkę. Rama łącząca pralkę z suszarką posiada specjalne mocowania, dzięki którym konstrukcja taka będzie stabilna, bezpieczna, oraz odporna na nawet silne wibracje związane z np. wirowaniem. Rama taka znacznie ułatwia zarządzanie przestrzenią, a ponadto sprawia, że korzystanie z pralki oraz suszarki jest jeszcze łatwiejsze. Po zakończonym praniu i suszeniu z łatwością wyłożyć można odzież np. na wózek siatkowy duco, po czym zupełnie bezproblemowo załadować kolejną partię ubrań najpierw do pralki, a następnie do suszarki. 

Pralko suszarka, czy pralka i suszarka? - podsumowanie


Na którą zatem z powyższych opcji warto się zdecydować? Wiele zależy od ilości dostępnej przestrzeni - w przypadku, gdy posiadamy jedynie mocno ograniczoną przestrzeń, pralko suszarka może okazać się dobrym wyborem. Dostępna jest pewna alternatywa w postaci specjalnej ramy łączącej pralkę z suszarką, jednak łączy się ona z dodatkowym kosztem. Po wiecej wejdź na www.lodo.pl Nie ma jednak co ukrywać, że jeśli chodzi o wysokość opłat eksploatacyjnych - zdecydowanie przeważa opcja zakupu pralki i suszarki osobno, niż jednego urządzenia łączącego te funkcje.