Dwie najczęściej stosowane obecnie wylewki to jastrych cementowy oraz anhydryt. Czym się różnią? Gdzie je stosować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jastrych cementowy a anhydryt - różnice

Jak wspomniano we wstępnie jastrych cementowy (tzw. z MIXOKRETA) oraz anhydryt to dwa najczęściej stosowane obecnie rodzaje wylewek. Czym się różnią? Otóż różnic je wiele, a zacząć należy od formy wylewki, ponieważ anhydryt występuje w postaci płynnej, a jastrych cementowy posiada półsuchą konsystencję. W efekcie wylewka anhydrytowa poziomuje się samoczynnie, a w przypadku wylewki cementowej należy zadbać o jej odpowiednie wygładzenie oraz wykonanie zbrojenia. Jastrych cementowy charakteryzuje również duży skurcz w trakcie wiązania, co może doprowadzić do pęknięć oraz powstania efektu "miski". W przypadku anhydrytu nie ma tego ryzyka, ponieważ jest to materiał o praktycznie zerowym skurczu. Istotną różnicą jest pomiędzy anhydrytem oraz wylewką cementową jest przewodzenie ciepła, ponieważ w tym przypadku zdecydowaną przewagę ma anhydryt. W efekcie jest to rodzaj wylewki dedykowany do ogrzewania podłogowego. Uruchomienie ogrzewania jest możliwe w tym przypadku już po siedmiu dniach (wylewka cementowa wymaga 28 dni schnięcia).



Wylewki cementowe i anhydrytowe - zastosowanie

W poprzednim akapicie wspomniano, że anhydryt to materiał, który doskonale przewodzi ciepło. W efekcie tego typu wylewki zalecane są w przypadku ogrzewania podłogowego, ponieważ sprawiają, że podłoga zdecydowanie szybciej się nagrzeje. Przekłada się to zarówno na komfort termiczny w mieszkaniu, jak i zwiększenie efektywności systemu ogrzewania, a co za tym idzie mniejsze zużycie energii. Warto jednak mieć świadomość, że anhydryt jest materiałem o niskiej odporności na zamoczenie, ponieważ w stanie mokrym traci wytrzymałość. W efekcie nie powinien być stosowany w pomieszczeniach, w których występuje wysoka wilgotność, czyli łazienkach, czy pralniach. Jest również zdecydowanie droższy niż jastrych cementowy, a co za tym idzie tradycyjne wylewki można wykonać z garażu, czy pomieszczeniach gospodarczych, co pozwoli uzyskać realne oszczędności.



Jastrych cementowy i anhydryt - ceny

Jak wspomniano w poprzednim akapicie wylewki anhydrytowe są zdecydowanie droższe niż jastrych cementowy. Różnica w cenie może w tym przypadku sięgnąć bowiem nawet 20-30%. Warto jednak mieć świadomość, że wysoka jakość musi odpowiednio kosztować, a wykonanie droższej wylewki anhydrytowej pozwoli uzyskać oszczędności w przyszłości. Ile kosztują konkretne rozwiązania? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zarówno cena wylewki anhydrytowej, jak i cementowej jest uzależniona między innymi od jej grubości, czy powierzchni, na której ma zostać wykonana. Istotny jest również region, gdzie prowadzone są prace.



Podsumowując należy stwierdzić, że anhydryt to nowoczesne wylewki, których jakość jest zdecydowanie wyższa niż jastrychu cementowego. Oczywiście wiele w tym przypadku zależy od profesjonalnego wykonania, czego gwarancją jest wylewka anhydrytowa z Posadzki-samopoziomujace.pl.