Jednym z takich akcesoriów są radia budowlane. W dzisiejszym artykule skupimy się na cechach, jakie powinno posiadać dobre radio na budowę, aby sprostało ciężkim warunkom pracy.
Jakie cechy powinno posiadać radio na budowę?
Dobre radio na budowę powinno spełniać poniższe 4 podstawowe cechy, aby wytrzymało ciężkie warunki panujące na budowie, przy pracach remontowych, dekarskich czy w warsztacie:
Wytrzymałość i szczelność
Dobre radio budowlane powinno być wytrzymałe i odporne na przypadkowe uderzenia, upadnięcia oraz wszelkie wstrząsy występujące na placu budowy. Takich cech z pewnością nie posiadają zwykłe radia i głośniki domowe, dlatego nie powinno się ich stosować na placu budowy. Co więcej, ich budowa powinna być wykonana ze specjalnych materiałów, odpornych na wszędobylski pył, kurz, deszcz czy wilgoć, która bardzo często występuje na budowie.
Fot. Źródło: Bardzo wytrzymałe radio budowlane marki DeWALT z zasilaczem, o kompaktowej budowie i możliwością bezprzewodowej pracy / https://swatt.pl/pl/384-radia-budowlane-i-glosniki
Czysty, donośny dźwięk
Praca na budowie jest głośna. Uderzenia, wiercenie, szlifowanie, ciężkie maszyny, głośne rozmowy, to standardowe odgłosy budowy. Dlatego tak istotne jest to, aby radio z przeznaczeniem na budowę zapewniało czysty i donośny dźwięk, który przebije się poprzez dźwięki występujące na placu budowy.
Możliwość pracy bez podłączenia do prądu
Najlepszym rozwiązaniem są radia na budowę posiadające zarówno akumulatorowe, jak i sieciowe zasilanie. Dlaczego? Radio z zasilaniem akumulatorowym pozwoli cieszyć się muzyką bez względu na to czy masz dostęp do sieci elektrycznej, czy nie. Co więcej, jest znacznie wygodniejszym rozwiązaniem, możesz je przenosić w dowolne miejsce, nie martwiąc plątającym i zbyt krótkim kablem zasilającym. Warto jednak zwrócić uwagę na parametry baterii - akumulatora, aby wytrzymał m.in. 8h pracy bez konieczności ponownego ładowania.
Kompaktowa budowa łatwa w przenoszeniu
Radio budowlane powinno być stosunkowo lekkie i mieć kompaktową obudowę ze specjalnym uchwytem umożliwiającym łatwe i sprawne przenoszenie w trakcie pracy, także na wysokościach.
Dodatkowe funkcje
Radio na budowę powinno być przede wszystkim wytrzymałe, odporne na ciężkie warunki panujące na budowie, umożliwiać łatwe przenoszenie i zapewniać wysokiej jakości dźwięk przez cały dzień pracy. To podstawa, jaką powinno spełnić każde urządzenie tego typu.
Jednak inwestując w profesjonalne radio budowlane, warto, aby posiadało dodatkowe funkcje ułatwiające jego użytkowanie. Do takich funkcji z pewnością warto zaliczyć możliwość zdalnego sterowania poprzez smartfon za pomocą technologii bluetooth, ale także możliwość wyposażenia w dodatkowe głośniki zapewniające jeszcze lepszą jakość dźwięku. W sprzedaży dostępne są także radia budowlane mogące pełnić dodatkową funkcję ładowarki np. na dodatkowe baterie akumulatorowe niezbędne do pracy wielu narzędzi używanych na budowie, czy też np. możliwość podpięcia i naładowania smartfona. Takie i inne funkcje znajdziesz m.in. w radiach budowlanych marki DeWALT.
Dlaczego radio budowlane to niezbędny i ważny atrybut na budowie?
Jak już wspomnieliśmy, praca na budowie jest ciężka i wymagająca. Muzyka czy możliwość posłuchania wiadomości, umila czas, poprawia komfort pracy, sprawia, że nawet ciężka praca w trudnych warunkach idzie szybciej i sprawniej. Zadowolony pracownik, to wydajny pracownik. Warto zatem wyposażyć kufry narzędziowe o solidne radio budowlane i umilić czas swoim pracownikom.
Radio budowlane to nie tylko idealne rozwiązanie na plac budowy. To także idealny wybór do garażu czy warsztatu. Sprawdź też świetne porady jak zorganizować przydomowy warsztat, który jakiś czas temu pojawił się na łamach naszego bloga.
Zdjęcie tytułowe źródło: Antoni shkraba, Pexels. Artykuł powstał przy współpracy z partnerem.