Ważnym elementem każdej pracy jest dobór odpowiedniego sprzętu, który zapewni bezpieczeństwo. Spawanie to proces, przy którym nie można zapomnieć o ochronie. Kiedy warto zakupić okulary spawalnicze? Czym charakteryzują się akcesoria do spawania? Jak wybrać najlepsze? Oto najważniejsze informacje.

Spawalnictwo, a BHP

Spawalnictwo jest niewątpliwie satysfakcjonujące, ponieważ efekty pracy są widoczne od razu. Pracować można zarówno w warunkach domowych, łącząc detale i małe elementy, jak i zawodowo, spawając duże konstrukcje dla budownictwa. Gwarancją zadowalających efektów jest bezpieczeństwo i odpowiednie przygotowanie. Pomimo zaawansowanych technologii wykorzystywanych przy pracy, problem zagrożeń jest wciąż aktualny. Podczas spawania wydziela się szkodliwy dym i promieniowanie optyczne, często odczuwalny jest też duży hałas. Największy niepokój pracowników wzbudzają odpryski metalu, które mogą wbić się w oczy i skórę. Ważna jest więc ochrona całego ciała. Przed przystąpieniem do spawania, powinno się zaopatrzyć w specjalne akcesoria, szczegółowo opisane w wymaganiach BHP. W ich skład wchodzą rękawice, obuwie i odzież, a przede wszystkim akcesoria chroniące oczy i twarz. Warto dopasować zabezpieczenie odpowiednie do pracy w warunkach domowych lub zgodne z wymaganiami przedstawionymi w miejscu zatrudnienia. Do wyboru są zarówno artykuły spawalnicze chroniące oczy, takie jak okulary i gogle, jak i przyłbice – chroniące całą twarz. Asortyment jest szeroki, podpowiadamy więc jak dokonać dobrego wyboru.

Jaki produkt wybrać do pracy w warunkach domowych?

Prace domowe charakteryzuje inna specyfika, niż te w zakładach spawalniczych. W gospodarstwie domowym zwykle  wykonywane są  prace o mniejszym zagrożeniu dla zdrowia. Na użytek domowy wystarczające będą więc specjalnie dostosowane okulary. Ochronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem i odpryskami oraz dopasują się do kształtu twarzy. Na rynku dostępne są okulary z osłonką boczną i bez niej. Wybierając okulary,  trzeba zwrócić uwagę na to, czy posiadają atest PN-EN 166, oraz DIN EN 170, oraz specjalną powłokę z filtrem, który chroni przed promieniowaniem. Ważnym elementem przy pracy jest poprawna widoczność - dlatego też należy wybrać produkt, którego szkła są dobrej jakości, wytrzymałe na uderzenia, zarysowania i odporne na zaparowanie. Odpryski z dużą siłą potrafią uderzać w szkło. Klasa szkieł oceniana jest w specjalnej skali, A/B/C/D. Każdej literze przydziela się cyfrę, od 1 do 3. Najlepsze szkła są oznaczone algorytmem 1/1/1/1. Oznacza to, że obraz przy wykonywanej pracy będzie czysty, ostry i spójny. 

Jakie akcesoria wybrać do pracy w zakładach spawalniczych?

W przypadku spawania dużych konstrukcji, dobrym rozwiązaniem jest wybór gogli. Jest to bardziej zaawansowana wersja okularów, chroniąca większą część twarzy. Gogle stosowane są zwykle w spawaniu gazowym i lutospawaniu. Produkt jest bardziej funkcjonalny, niż okulary, ponieważ zawiera więcej ulepszeń, jak na przykład możliwość przyciemniania szkieł ochronnych. Jeżeli w zakładzie pracy spawa się przy użyciu łuku elektrycznego, należy zastosować ochronę całej twarzy. Przydatna okaże się wtedy przyłbica. Przy spawaniu twardym w zupełności wystarczy wybór okularów do spawania. 

Spawalnictwo Sosnowiec gwarantuje najwyższą jakość produktów.

Każda praca przynosi sukces, jeżeli jest się do niej odpowiednio przygotowanym. Wybierając maski i okulary do spawania, należy zwrócić uwagę na atesty, typ pracy i własną wygodę. Ważne, aby produkty do spawania były wysokojakościowe, służyły na lata, ale przede wszystkim zapewniały ochronę.