Każdy z nas, kto jest szczęśliwym posiadaczem własnej posesji z pewnością świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że jej odpowiednie ogrodzenie jest koniecznością. Nie tylko bowiem będzie to wpływało na walory estetyczne gospodarstwa, ale jednocześnie skutecznie podniesie jego poziom bezpieczeństwa. Jednak wybór odpowiedniego ogrodzenia zwykle nie jest taki oczywisty. Obecnie rynek oferuje ogromne możliwości w tym zakresie, a ogrodzenie można wybrać tak, by idealnie wpisywało się zarówno w stylistykę budynku jak i estetykę otoczenia. Tak więc jakie ogrodzenie domu wybrać? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu, który powstał we współpracy z przedstawicielem marki AluPrest.pl, czyli producenta nowoczesnych ogrodzeń!

Jakie ogrodzenie wybrać – metalowe, drewniane, murowane?

Pierwszą niezwykle istotną kwestią podczas wyboru ogrodzenia jest to, na jaki materiał się zdecydujemy. Do wyboru są zarówno ogrodzenia metalowe jak i drewniane i murowane. Każde z tych rozwiązań ma zarówno swoje wady i zalety. Ogrodzenia metalowe są dość nowoczesnym tworem i z pewnością idealnie wpasują się do budynków minimalistycznych i prostych. Okazuje się, że cechuje je ogromna odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, a także prosty montaż. Z kolei ogrodzenia drewniane świetnie uzupełniają posesje klasyczne, w których elewacji również dominuje ten materiał. Warto pamiętać, że tego typu ogrodzenia wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by służyły nam przed długi czas. Ostatnim typem są ogrodzenia murowane i z pewnością są one jednym z bardziej solidnych i trwałych rozwiązań. Oczywiście ich montaż wymaga nieco więcej pracy, jednak zwykle sprawdzają się do posesji utrzymanych w dość surowej kolorystyce.

Jakie ogrodzenie wybrać – nowoczesne czy klasyczne?

Wybór pomiędzy ogrodzeniem nowoczesnym i klasycznym powinien być jednym z najprostszych. Okazuje się bowiem, że trzeba przede wszystkim dopasować je do estetyki budynku. Tak więc jeśli nasz dom przybiera proste, geometryczne kształty, a także utrzymany jest w kontrastującej np. czarno- białej , kolorystyce, to ogrodzenie nowoczesne będzie się z nim świetnie komponować. Z kolei jeśli nasz dom jest tradycyjną, drewnianą posesją, wówczas to klasyczne modele ogrodzenia powinny zostać do niego dopasowane.

Jakie ogrodzenie wybrać – pionowe czy poziome?

Kolejną kwestią z jaką przyjdzie się nam zmierzyć podczas wyboru ogrodzenia, to kwestia tego w jaki sposób zostanie ono zamontowane. Obecnie możemy wyróżnić ogrodzenia zarówno pionowe jak i poziome. Zwykle nie różnią się one niczym więcej, jak sposobem ułożenia kolejnych paneli. W tym wypadku śmiało można powiedzieć, że wybór powinien być uzależniony jedynie od naszych preferencji, a także od naszych potrzeb. Ogrodzenia panelowe poziome z reguły będą nieco niższe, jednak odpowiednio zamontowane mogą zagwarantować nieco więcej prywatność. Z kolei ogrodzenia pionowe, choć wyższe, mogą już nas tak skutecznie nie chronić przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów.

Jakie ogrodzenie wybrać – ażurowe czy pełne?

Ostatnim elementem wyboru odpowiedniego ogrodzenia jest podjęcie decyzji odnośnie tego, czy decydujemy się na ogrodzenie pełne czy może model ażurowy. Ogrodzenie pełne jak sama nazwa wskazuje stanowi prawdziwą izolację od otoczenia. Zwykle zapewnia ono maksymalny stopień prywatności na posesji i chroni ją przed spojrzeniami przechodniów. Ogrodzenia pełne zapewniają również większą ochronę przed ewentualnymi, nieproszonymi gośćmi na posesji. Z kolei ogrodzenia ażurowe nie są już nas tak skutecznie ochronić przed spojrzeniami sąsiadów, za to cechują ich ogromne walory estetyczne. Ten typ ogrodzenia po prostu zawsze się świetnie prezentuje i można dopasowywać je i konfigurować wedle własnych potrzeb. Oczywiście w tym wypadku wybór odpowiedniego ogrodzenia również zależy od nas samych, a także od tego, co chcielibyśmy przy pomocy danego ogrodzenia osiągnąć. Jeśli zależny nam by w ogrodzie panowała intymna i prywatna atmosfera, wówczas rozwiązaniem jest oczywiście ogrodzenie pełne. Z kolei jeśli przede wszystkim ważne są dla nas względy estetyczne i odpowiedni styl, to ogrodzenie ażurowe sprawdzi się o wiele lepiej. Zachęcamy też do zapoznania się z ofertą marki AluPrest na stronie: https://aluprest.pl/oferta/