Jeszcze nie tak dawno projektowanie budynków opierało się jedynie na aspektach dotyczących konstrukcji budynku oraz jego wyglądu. Dziś w procesie projektowania bierze się pod uwagę również nowoczesne systemy technologiczne. Mowa tu o automatyce budynkowej, czyli systemie, który w znaczący sposób zwiększa standard korzystania z nieruchomości. Zapewnia nie tylko wyższy komfort mieszkania, ale również poprawia bezpieczeństwo. Warto zatem wiedzieć, czym jest automatyka budynkowa i jakie daje możliwości.

Czym jest automatyka budynkowa?

Ogólnie rzecz ujmując, automatyka budynkowa to sieć urządzeń, które odpowiedzialne są za sterowanie różnego rodzaju instalacjami znajdującymi się w budynku. Wśród nich wymienić można klimatyzację, wentylację, oświetlenie, ogrzewanie, sterowanie roletami czy system alarmowy. Wszystko to składa się na tzw. inteligentny dom. Ogromną zaletą automatyki budynkowej jest fakt, że pozwala ona na sterowanie wieloma urządzeniami i instalacjami w domu w sposób zdalny. Jedną z wyróżniających się na rynku firm oferujących nowoczesne rozwiązania w tym zakresie jest Zamel.com. Automatyka budynkowa to oszczędności, bezpieczeństwo i wygoda. Warto zatem poznać proponowane przez wspomnianą firmę rozwiązania.

Jakie korzyści wynikają z automatyki budynkowej?

Jedną z istotnych korzyści wynikających z systemu automatyki budynkowej jest autonomiczność działania. Oznacza to, że wszystkie urządzenia w ramach systemu realizują swoje funkcje samodzielnie. Dzięki temu nie ma konieczności programowania algorytmów niezbędnych do sterowania całością. Nie bez znaczenia jest również fakt, że automatykę budynkową cechuje bardzo szerokie zastosowanie. System ten montowany może być nie tylko w domach jedno- czy wielorodzinnych, ale także w różnego rodzaju budynkach użyteczności publicznej. Ma się tu na myśli takie obiekty jak szpitale czy hotele. Automatyka budynkowa bardzo dobrze sprawdza się również w przypadku obiektów przemysłowych. Dodatkowo wspomniana firma Zamel.com oferuje szeroki wybór konkretnych produktów. Mowa tu choćby o transformatorach, zasilaczach impulsowych, przekaźnikach czasowych oraz automatach schodowych. Dzięki temu istnieje możliwość dopasowania systemu pod kątem indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Jakie możliwości oferuje automatyka budynkowa?

Jak można się domyślić, system automatyki budynkowej oferuje naprawdę wiele możliwości. Wśród nich jest możliwość sterowania oświetleniem. Dotyczy to zarówno oświetlenia tradycyjnego, jak i oświetlenia LED. Co ważne, nie jest to jedynie możliwość zdalnego włączenia i wyłączenia światła. Automatyka budynkowa daje w tym przypadku także możliwość scen świetlnych czy programowania funkcji czasowych. Dodatkowo istnieje możliwość regulacji natężenia światła oraz ustawienia dynamiki jego rozjaśniania. Wszystko wedle indywidualnych preferencji. System automatyki budynkowej umożliwia również sterowanie roletami. Dotyczy to zarówno rolet okiennych, jak i drzwiowych. Wśród wielu możliwości automatyki budynkowej wspomnieć trzeba również o kontroli zasilania oraz kontroli temperatury. Pierwsza funkcja daje możliwość stałej kontroli nad obecnością napięcia poszczególnych faz. Z kolei druga funkcja pozwala na sterowanie urządzeniami grzewczymi takimi jak grzejniki czy ogrzewanie podłogowe. Temperatura może się dostosowywać do warunków panujących w otoczeniu.