Zbiorniki ciśnieniowe znajdują swoje zastosowanie w wielu zakładach przemysłowych. Służą one przede wszystkim do gromadzenia gazu pod wysokim ciśnieniem. Ten z kolei wykorzystywany jest do napędzania różnego rodzaju maszyn. Głównie są to młoty oraz pasy pneumatyczne. Na rynku dostępne są różne modele zbiorników ciśnieniowych. Wybór tego konkretnego często nie jest łatwy. Czym zatem się kierować?

Pojemność zbiornika ciśnieniowego

Przy wyborze konkretnego rodzaju zbiornika ciśnieniowego pod uwagę wziąć należy jego pojemność. To jaka powinna być pojemność zbiornika ciśnieniowego, uzależnione jest od konkretnych, indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. W przypadku średniej wielkości firm dobrym wyborem może być zbiornik o pojemności 50 litrów. Im większe przedsiębiorstwo, tym samym większe zapotrzebowanie, co oznacza konieczność zakupu zbiornika ciśnieniowego o większej pojemności. Pamiętać jednak trzeba, że wybierając zbiornik o dużej pojemności, uwagę zwrócić należy również na sprężarkę. Musi być ona odpowiednio silna. W innym przypadku kompresor nie będzie w stanie przepompować powietrza na czas. Oczywiście na rynku dostępne są zbiorniki ciśnieniowe o różnej pojemności. Wśród nich są nawet takie o pojemności 3000 litrów. Jest to jednak rozwiązanie zalecane jedynie dużym przedsiębiorstwom przemysłowym.

Ciśnienie zbiornika ciśnieniowego

Drugim istotnym elementem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze zbiornika, jest kwestia jego ciśnienia. Ciśnienie robocze zbiornika zasadniczo bowiem wpływa na jego sprawność oraz bezpieczeństwo. Pod tym kątem na rynku także dostępne są różne rozwiązania. Jednostką ciśnienia jest bar. 1 bar to 1000 hektopaskali. Najczęściej spotkać można się ze zbiornikami o ciśnieniu 11 lub 16 barów. Im zbiornik ma wyższe ciśnienie robocze, tym bardziej sprężony gaz może gromadzić w sposób bezpieczny. Ważne jest zatem, aby dbać o to, aby ciśnienie robocze nie zostało przekroczone. Jeśli bowiem tak się stanie, może to doprowadzić do uszkodzenia zbiornika, co z kolei może spowodować jego wybuch.

Poziomy a pionowy zbiornik ciśnieniowy

Dostępne na rynku zbiorniki ciśnieniowe ustawić można bądź w pozycji pionowej, bądź w pozycji poziomej. To również należy wziąć pod uwagę, wybierając konkretny model. Istotne jest zatem, aby najpierw dobrze przemyśleć to, w jakiej lokalizacji stanąć ma zbiornik. Pod tym kątem wybrać należy konkretny jego rodzaj. Jeśli się o tym zapomni, potem może pojawić się spory problem z jego prawidłową instalacją.

Kolor zbiornika ciśnieniowego

Na koniec wspomnieć trzeba jeszcze o kolorze zbiornika ciśnieniowego. Ten bowiem również ma znaczenie. Na rynku oferowane są zbiorniki malowane proszkowo, zwykle na kolor niebieski, czerwony lub zielony. Dostępne są także zbiorniki galwanizowane oraz ocynkowane. Sam kolor nie wpływa na funkcjonalność zbiornika, ale wpływ na estetykę. Warto zadbać o to, aby hala produkcyjna lub inne pomieszczenie, w którym znajduje się zbiornik, wyglądało po prostu estetycznie. Można nie wpływa to zasadniczo na działalność przedsiębiorstwa, jednak dlaczego o to nie zadbać, jeśli jest taka możliwość.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://www.komnino.com.pl/pl