Poddasze użytkowe stanowi rewelacyjną przestrzeń mieszkalną, czy biurową. Ze względu na specyfikę położenia jest jednak narażone na pewne komplikacje. Silniejsze oddziaływanie czynników atmosferycznych zwiększa szanse pojawienia się pleśni. Co może tego przyczyną i jak temu zapobiegać? Podpowiadamy.

Co może być przyczyną pleśni na poddaszu?

Nieestetyczne plamy, szpecące sufity i ściany to zaledwie część problemu, wynikającego z pleśni na poddaszu. Zdecydowanie ważniejsze są jednak fatalne konsekwencje zdrowotne. Przede wszystkim z tego względu problemu tego nie należy bagatelizować. Najczęściej przyczynę pleśni stanowi źle wykonana wentylacja na poddaszu, wynikająca z nieszczelnego pokrycia dachowego, lub źle zamontowane okna dachowe, przez które do pomieszczenia przedostaje się wilgoć. 

Jak wiadomo, główną funkcją pokrycia dachowego jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi w postaci dużych wahań temperatur i opadów. Jednocześnie to od niego zależy w dużej mierze komfort i bezpieczeństwo domowników. Dlatego też tak ważna jest odpowiednia wentylacja na poddaszu, dzięki której wilgoć w pomieszczeniu będzie wydostawać się na zewnątrz, zamiast skraplać w środku i tworzyć tym samym środowisko przyjazne szkodliwym drobnoustrojom. Kolejna kwestia, wymagająca uwagi, to okna dachowe. Warunkiem odpowiedniej wentylacji jest szczelność i poprawny montaż okien. Aby to uzyskać, należy zapewnić odpowiednią izolację wokół ich otworów i miejsc styku z pokryciem dachowym. Wyróżniamy dwa rodzaje wentylacji w oknach dachowych: opcja mikrouchyłu lub nawiewnik.

Jak zapobiegać powstawaniu pleśni na poddaszu?

Najlepszym sposobem na uniknięcie pleśni na poddaszu jest profilaktyka. Już podczas budowy należy dopilnować prawidłowej konstrukcji z odpowiednią wentylacją pod dachem. Wybierając okna dachowe, warto sięgnąć po modele, które zapewnią stały dostęp świeżego powietrza. Wszystkie okna dachowe Dakea umożliwiają dwie pozycje mikrouchyłu na klamce, dodatkowo znakomita większość modeli została wyposażona w nawiewniki, umożliwiając manualne sterowanie mikrowentylacją w celu dodatkowego przewietrzenia pomieszczeń wedle potrzeb.

Kolejną kwestią jest właściwa izolacja między oknami dachowymi a połacią dachu. Źle wykonana może powodować powstawanie mostków termicznych, czyli szczelin, przez które przedostaje się wilgoć i ucieka ciepło. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnych kołnierzy docieplających Dakea, które nie tylko ułatwią i przyspieszą sam montaż okien dachowych, ale przede wszystkim znacząco ograniczą ryzyko pojawienia się pleśni na poddaszu.

Sposoby na zwalczanie pleśni na poddaszu

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy na czynności zapobiegawcze jest już za późno i należy rozpocząć usuwanie pleśni na poddaszu. Pierwsze sygnały, wskazujące na pojawienie się problemu jest charakterystyczny nieprzyjemny zapach, zaduch i pierwsze zacieki na ścianach i suficie. Czasami może pomóc częstsze wietrzenie pomieszczenia i rozszczelnienie okien. Jeśli jednak to nie pomoże, niezbędne mogą się okazać prace na dachu, a w niektórych wypadkach nawet rozebranie części pokrycia dachowego.