Przydomowe instalacje fotowoltaiczne stają się w Polsce coraz popularniejsze. To dlatego można coraz częściej usłyszeć o zdarzeniach z ich udziałem. Trzeba jednak wiedzieć, że pożar fotowoltaiki to rzadkość, szczególnie przy zastosowaniu zalecanych zabezpieczeń elektrycznych. Sprawdź, jak ochronić swoje panele fotowoltaiczne i dom przed zapłonem.

Bezpieczna fotowoltaika – pożar to niewielkie ryzyko

Jeśli zastanawiasz się nad montażem instalacji fotowoltaicznej, być może masz obawy co do bezpieczeństwa. Od czasu do czasu w mediach pojawiają się pewne doniesienia o pożarach z udziałem tego typu systemów. Trzeba jednak wiedzieć, że ryzyko wystąpienia pożaru instalacji fotowoltaicznej jest co do zasady niewielkie.

"Incydenty, o których informują media, to kwestia marginalna. Przy ilości instalacji fotowoltaicznych działających już w Polsce (w połowie 2021 roku liczba prosumentów przekroczyła 600 tys.) pojedyncze zdarzenia mają prawo mieć miejsce. Czy to jednak oznacza, że należy się obawiać o bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej? Na pewno nie! Właściwie wykonana instalacja PV jest równie bezpieczna co inne urządzenia elektryczne pracujące w domu." – przekonuje przedstawiciel hurtowni fotowoltaicznej MUNO.

Potwierdzeniem mogą być badania przeprowadzone w 2016 roku w Niemczech. Na ponad 1,3 mln sprawdzanych instalacji fotowoltaicznych odnotowano zaledwie 430 pożarów, z czego jedynie połowa miała swoje źródło w fotowoltaice. Oznacza to, że ryzyko pożaru instalacji fotowoltaicznej wynosi... 0,016%.

Pożar instalacji fotowoltaicznej – co może go spowodować?

Podczas tego samego badania sprawdzano, co może wywołać pożar fotowoltaiki. Z zebranych danych wynika, że tego typu zdarzenia są powodowane najczęściej przez:

  • czynniki zewnętrzne (56%) – np. wyładowania atmosferyczne (uderzenie pioruna);
  • błąd w montażu (18%),
  • awaria sprzętu (17%),
  • błąd w projekcie (9%).

Jak widać, awarie sprzętu, których boi się wielu użytkowników, zdarzają się bardzo rzadko. W ponad połowie przypadków za pożary instalacji fotowoltaicznych odpowiadają czynniki niezależne, przed którymi można się jednak w znacznym stopniu zabezpieczyć. Ponad 1/4 to wynik ludzkich błędów, czyli niewłaściwego projektu lub montażu. Dlatego decydując się na instalację fotowoltaiczną, zawsze warto korzystać z usług renomowanych, doświadczonych fachowców.

Instalacja fotowoltaiczna – jak zabezpieczyć ją przed pożarem?

Warto wiedzieć, że można zabezpieczyć instalacje fotowoltaiczne przed pożarem, dbając o kilka szczegółów.

Konieczny jest oczywiście właściwy projekt instalacji wykonany przez specjalistę. Od niedawna musi on być uzgodniony pod kątem bezpieczeństwa przeciwpożarowego, jeśli moc instalacji przekracza 6,5 kWp. Warto zadbać również o staranny dobór elementów takich jak okablowanie i złącza – muszą one być przeznaczone do fotowoltaiki. Bardzo ważny jest też wybór wykonawcy stosującego się do obowiązujących norm montażowych i standardów bezpieczeństwa.

Do częstych błędów, mogących spowodować pożar fotowoltaiki, należy brak odpowiednich zabezpieczeń elektrycznych, np. pod kątem potencjalnych przepięć. Warto się więc upewnić, że instalacja nie jest ich pozbawiona i dopytać projektanta, sprzedawcę lub wykonawcę o odpowiednie elementy zabezpieczające. To między innymi:

  • instalacja odgromowa – pomagająca zapobiegać uderzeniu pioruna i związanymi z tym konsekwencjami;
  • ograniczniki przepięć – chroniące przed skutkami wyładowań atmosferycznych (np. uderzenia pioruna w pobliżu) oraz zmianami napięcia energii elektrycznej w sieci elektroenergetycznej;
  • wyłączniki nadprądowe (bezpieczniki) – odcinające dopływ prądu w obwodzie (panelach fotowoltaicznych, falowniku) w przypadku wystąpienia zwarcia lub nadmiernego natężenia energii elektrycznej.

To zabezpieczenia, które zdecydowanie zmniejszą ryzyko pożaru. Ponadto warto regularnie monitorować pracę instalacji fotowoltaicznej, na przykład poprzez specjalną aplikację mobilną. Można również przeprowadzić pomiary rezystancji izolacji pozwalające wykryć uszkodzenia przewodów albo badania kamerą termowizyjną, która może wskazać na przegrzewanie się systemu w określonym obszarze. Wówczas na pewno nie będziesz musiał się martwić o pożar instalacji fotowoltaicznej.