Zadbanie o odpowiednie odżywianie już od pierwszych tygodni życia naszego czworonożnego przyjaciela będzie miało duży wpływ na jego zdrowie w późniejszych etapach życia jak również na jego prawidłowy wzrost i rozwój. Nic więc dziwnego, że tak ważne jest aby dostarczać szczeniakom wszystkich niezbędnych wartości odżywczych i energetycznych w odpowiednich proporcjach w czym niezbędna okaże się dobrej jakości karma dla psa przeznaczone specjalnie dla szczeniąt. Nasz sklep online posiada wiele tego typu propozycji dlatego to od nas zależeć będzie po jaki smak karmy sięgniemy, jaką wielkość opakowania czy w jakie formie (suchej czy mokrej). Na wstępie warto zaznaczyć, że szczeniak przez około pierwsze 4 tygodnie życia karmiony powinien być wyłącznie mlekiem matki, w którym znajdzie się wszystko czego na ten moment będzie potrzebować najbardziej, a więc hormony, przeciwciała, enzymy czy czynniki wzrostu. Po upływie tego czasu, dieta naszego czworonoga może zostać rozszerzona o takie posiłki, które przygotują go do całkowitego odseparowania od mleka matki dlatego nie bez powodu jest to uznawane okresem przejściowym, w którym porządkują się wszelkie potrzeby żywieniowe. Odstawienie od mleka matki powinno nastąpić mniej więcej w 6-8 tygodniu życia szczeniaka dlatego jest to najlepszy moment aby sięgnąć po pełnoporcjowe karmy dla szczeniąt i zaplanować racjonalną dietę naszego pupila. Warto tutaj jeszcze wspomnieć, że jeżeli występuje problem z pozyskiwaniem mleka matki, nie powinnyśmy w żadnym wypadku szukać ratunku np. w mleku krowim lub żadnym innym pochodzenia zwierzęcego, ponieważ nie dostarczą nam one tak dużej dawki tłuszczy i białka jaką posiada siara i mleko matki. Niezbędne w takiej sytuacji okażą się produkty zastępujące mleko, które dostaniemy u przychodniach weterynaryjnych i w większości sklepach zoologicznych. Dla porównaniu i pokazania jak duża jest różnica pomiędzy mlekiem suki karmiącej a mlekiem krowim wspomnijmy, że w tym pierwszy przypadku znajdziemy aż 4-10% zawartości białka gdzie w tym drugim wartość ta wynosi tylko 3,5%. Podobna sytuacja dotyczy tłuszczy, które w mleku matki stanowią 8-12% natomiast mleko krowie posiada laktozę na poziomie 4,7%, a mleko suki około 3,7% przy czym należy pamiętać, że zbyt duża ilość laktozy może być utrudniać przyswajanie pokarmów. Jeżeli chodzi o wartość energetyczną w mleku suki znajdziemy 155 kcal/100g gdzie w mleku krowim tylko 74 kcal/100g co oznacza, że mleko matki jest o wiele bardziej energetyczne, a jednocześnie posiada więcej tauryny czyli aminokwasu, który wspiera rozwój szczeniaka. Bez problemu mogą więc Państwo zauważyć, że to właśnie mleko suki karmiącej jest w stanie lepiej zadbać o zapewnienie potrzebnych substancji niż mleko krowie, które może przynieść negatywne w skutkach efekty. 

Karma dla szczeniaka oraz sposób jej dawkowania – karma sucha czy mokra dla szczeniąt?

Skoro wiemy już w jakim momencie możemy zacząć wprowadzać gotowe karmy dla psa z pewnością przyjdzie nam zmierzyć się z dylematem, który rodzaj będzie lepszym rozwiązaniem. Warto tutaj zaznaczyć, że jeżeli zastanawiają się Państwo nad samodzielnym przygotowywaniem posiłków należy mieć świadomość, że jest to bardzo czasochłonne jak również dość skomplikowane, ponieważ wymaga od nas szerokiej wiedzy z dziedziny racjonalnego żywienia czworonogów, a ponadto każda rasa czy wielkość psa posiada inne potrzeby co również należałoby uwzględnić w planowaniu takiej diety. Dlatego właśnie z pomocą przychodzi nam gotowa karma dla szczeniąt, która jest pełnoporcjowym posiłkiem przygotowanym przez specjalistów z tej dziedziny co da nam pewność, że naszym pupilom niczego nie zabraknie. Karma sucha dla psa jest o wiele bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, które posłuży nam przez dłuższy okres czasu jednak należy zwracać uwagę na to aby wielkość ich granulek była dopasowana do wieku i wielkości naszego czworonoga natomiast karma mokra dla psa z całą pewnością nie przyniesie problemów ze spożywaniem jednak należy pamiętać, że jest mniej kaloryczna. Niezależnie od tego po jaki rodzaj sięgniemy ważne jest aby stosować się do zaleceń umieszczonych na opakowaniu odnośnie sposobu dawkowania. Skoro o tym już mowa warto podkreślić jak duże znaczenie ma również odpowiednia ilość porcji podawanych w ciągu dnia oraz regularne i stałe pory żywienia. Jeżeli chodzi o szczenięta między 6 a 8 tygodniem życia najlepiej będzie jego dzienne zapotrzebowanie podzielić na 5-6 mniejszych posiłków, po tym czasie możemy ograniczyć ilość podawanych posiłków do 4 dziennie od 3 miesiąca życia natomiast od 5 miesiąca schodzimy już do 3 posiłków na dobę. Po ukończeniu 7 miesiąca życia możemy dzienne zapotrzebowanie podzielić na dwa posiłki jednak jeżeli wystąpi taka konieczność możemy zwiększyć ją do trzech natomiast warto zawsze takie kroki konsultować z lekarzem weterynarii. Duże znaczenie będzie miała również masa ciała naszego pupila oraz stopień jego aktywności fizycznej co również należy brać pod uwagę planując podawanie posiłków. Rozwiązaniem, które warto jest zastosować to takie, aby pies nie miał stałego dostępu do miski z jedzeniem co oznacza, że należy ją wystawić na czas ok. 30 minut o porze posiłku, a następnie ją wyczyścić i schować aż do następnego użycia natomiast dostęp do czystej i świeżej wody powinien być stały i bezproblemowy.

Potrzeby szczeniąt na poszczególne wartości odżywcze – dlaczego są tak ważne? 

W okresie zwierzęcym występuje zdecydowanie większe zapotrzebowanie na energię niż u psów dorosłych i tych w podeszłym wieku jednak warto pamiętać, że zbyt duża dawka energii może nie tylko przyczynić się do problemu z utrzymaniem prawidłowej masy ciała ale również do zaburzeń wzrostu dlatego tak ważne jest utrzymanie prawidłowego poziomu energii. Bardzo duże znaczenie będzie miało również białko, które w pierwszej fazie wzrostu powinno stanowić minimum 25% suchej karmy natomiast w następnej fazie możemy już zejść do 20%. Jeżeli chodzi o tłuszcze, które powinny stanowić nie mniej niż 8,5% wartości suchej masy są one źródłem energii i kwasów tłuszczowych natomiast u szczeniąt najcenniejszy będzie kwas arachidonowy, linolowy czy DHA+EPA. Szczeniak w fazie rozwoju powinien otrzymywać również witaminy A, D, E, K oraz witaminy z grupy B, ponieważ każda z nich ma duży wpływ na młody organizm. Dla przykładu, witaminy z grupy B odpowiadają za przyrost mięśni, witamina D3 za rozwój tkanki kostnej natomiast witamina E wzmacnia odporność oraz chroni przed wolnymi rodnikami ze względu na właściwości przeciwutleniające. Szczenięta różnią się również tym od psów dorosłych, że potrzebują zdecydowanie więcej składników mineralnych takich jak wapń czy fosfor, które jednak powinny być podawane w odpowiednich proporcjach aby ich niedobór lub nadmiar nie wpłynął negatywnie na układ szkieletowy czy na proces wzrostu.

Karmimy szczeniaka – racjonalne odżywanie ma znaczenie!

Wbrew pozorom, odżywianie młodego psa nie jest tak trudne jakby mogło się wydawać osobom, które dopiero co zdecydowały się na posiadanie czworonożnego przyjaciela jednak w trosce o jego zdrowie i dobre samopoczucie należy pamiętać o kilku kwestiach. Mamy tutaj na myśli odpowiednią wielkość oraz ilość porcji oraz dobrze zbilansowany skład. Sklep online zachęca do zapoznania się z bogatą ofertą na karmy dla psa, w której znajdziemy rozwiązania dla czworonogów w każdym wieku, niezależnie od ich rasy, stopnia aktywności fizycznej czy specyficznych potrzeb żywieniowych.