Wymiana stolarki okiennej w całym budynku mieszkalnym wiąże się ze sporym wydatkiem. Ile kosztują okna do domu jednorodzinnego? Na ostateczny koszt zakupu składa się wiele czynników. Do najważniejszych można zaliczyć rozmiar, kształt, funkcjonalność oraz materiał, z którego zostały wykonane okna. W przypadku modeli plastikowych na cenę wpływa też kolor ram okiennych. Istotne znaczenie mają parametry techniczne oraz koszty montażu.

Średni koszt okien do domu

Na polskim rynku znajduje się ogromny wybór modeli drewnianych i plastikowych. Różnica cenowa pomiędzy nimi jest zauważalna gołym okiem. Ile kosztują okna drewniane? Za standardowe modele dwuskrzydłowe o wymiarach 1165 × 1135 mm zapłacimy ok. 1000-1100 złotych. Zdecydowanie droższe są okna trójskrzydłowe, które zostały wykonane z drewna sosnowego. Modele o wymiarach 2065 × 1435 mm kosztują nawet dwa razy więcej niż dwuskrzydłowe.

 

Najbardziej uniwersalne i tańsze niż drewniane są okna PCV. Profile plastikowe wykazują dużą odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo charakteryzują się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi i akustycznymi. Okna PCV o wymiarach 1165 × 1135 mm w wersji dwuskrzydłowej można kupić za ponad 700 złotych. Najmniej kosztują modele białe, a najwięcej dwukolorowe. W przypadku wyboru oklein drewnopodobnych musimy dopłacić średnio 10-20% do ceny podstawowej.

 

Ile kosztują okna plastikowe?

Stolarka okienna PCV cieszą się niezmiennie największą popularnością. W ofercie rynkowej znajdują się standardowe, innowacyjne oraz energooszczędne okna do domu. Cena modeli PCV o podwyższonej izolacyjności termicznej i akustycznej oscyluje w granicach 1300 zł. Energooszczędne okna mają niski współczynnik przenikania ciepła, którego wartość nie przekracza 0,9 W/m2K. Wyposażone zostały w pakiet trzyszybowy z ciepłymi ramkami, które zapobiegają skraplaniu się pary wodnej wewnątrz pomieszczeń.

 

W ramy budownictwa pasywnego doskonale wpisują się także innowacyjne okna PCV. Oferowane modele posiadają ultrawąskie profile i ukryte skrzydło. Wyróżniają się minimalistycznym designem oraz dużymi przeszkleniami. Dzięki temu optymalnie doświetlają domowe wnętrze naturalnym światłem słonecznym i tworzą ciekawy efekt wizualny. Dodatkowo zostały wyposażone w szczelne wypełnienia piankowe, pakiet trzyszybowy oraz uszczelki rozmieszczone w trzech płaszczyznach. Można je kupić w podobnej cenie, co modele energooszczędne. 

 

Standardowe okna PCV spełnią oczekiwania osób, które poszukują dobrej jakości produktów ze średniej półki cenowej. Ogromnym powodzeniem cieszą się zwłaszcza konstrukcje, które bazują na sześciokomorowym systemie profili firmy GEALAN. Oprócz tego są wyposażone w renomowane okucia Winkhaus activPilot, mechanizm stopniowania uchyłu oraz zabezpieczenia antywłamaniowe na całym obwodzie. Standardowe modele zostały wykonane z wysokiej jakości komponentów, odpornych na działanie wilgoci, zarysowania czy pęknięcia.

 

Wymienione rodzaje okien PCV są dostępne w ofercie firmy Domel. Znany producent stolarki otworowej posiada w sprzedaży modele:

  • energooszczędne, tj.: Energetic i Energetic Silent;
  • innowacyjne, np. Quadro, Vector, Protecto, Contur;
  • standardowe: Synergic oraz Advance.

 

Na szczególne wyróżnienie zasługują okna i drzwi tarasowe, które optycznie powiększają wnętrze domu i sprytnie zacierają granicę pomiędzy przestrzenią domową a światem zewnętrznym.

 

Podsumowanie – ile kosztuje okno?

Cena uzależniona jest w głównej mierze od materiału, wymiaru oraz kształtu. Na ostateczny koszt zakupu wpływa rodzaj pakietu szybowego oraz wyposażenia dodatkowego. Dobrej jakości okno PCV można kupić za około 800 zł. Za trzyszybowy model zapłacimy ponad 1300 złotych. Do tego należy doliczyć koszt montażu, który oscyluje w granicach 32-100 zł za metr bieżący. Obecnie produkowane są okna PCV z kształtownikiem wzmocnienia tworzącym w ramie siódmą komorę, pakietem trzyszybowym oraz niskim współczynnikiem przenikania ciepła.