Kiedy w głowie zrodzi się plan budowy domu, należy pamiętać o tym, że oprócz samego projektu, ważne są także fundamenty, na których powstaną wymarzone cztery kąty. Zazwyczaj do postawienia domu wybieramy beton, który wydaje się być solidnym i trwałym materiałem. Jednak, aby wymarzony dom służył nam przez długi czas ważne są zbrojenia, które wpłyną na wytrzymałość domu. Z artykułu dowiesz się czym są zbrojenia i dlaczego warto o nich pamiętać.

Na czym polega zbrojenie?

Gotowe zbrojenie budynku ma na celu zabezpieczenie go przed pęknięciami, ubytkami oraz brakiem stabilności. Stosowane są w nadprożach okiennych oraz drzwiowych, wieńcach stropowych, czy ławach fundamentowych. To jeden z kluczowych etapów w trakcie budowy domu, o którym nie można zapomnieć. Prawidłowo wykonane zbrojenie pozwala na zbudowanie domu, który wytrzyma wiele lat w nienaruszonym stanie, zwiększając wytrzymałość fundamentów betonowych na obciążenia. Samo zbrojenie to forma wkładki ze stalowych prętów lub kształtowników, które dobierane są do odpowiednich parametrów. Pręty umieszcza się w betonie, po to, aby poprawić jego rozciąganie np. podczas osiadania gruntu czy przy naporze silnego wiatru. Przez podzielnie prętów na poszczególne klasy, wiadomo, jakie dobrać do danej konstrukcji, tak aby spełniały wymogi techniczne. Jak wygląda ich montaż? Wykonuje się je poprzez stworzenie szkieletu zbrojeniowego. Poszczególne elementy są ze sobą łączone poprzez spawanie. Stal zbrojeniowa może być dostarczona w postaci gotowych elementów, prętów prostych lub wygiętych, siatek lub w formie specjalnych szkieletów konstrukcyjnych, które wykonywane są na zamówienie. 

Jak dzielimy zbrojenia?

Dla ułatwienia zbrojenia zostały podzielone na dwie kategorie: nośne oraz uzupełniające. Pierwsze z nich wymaga nienagannej precyzji podczas projektowania domu. To w trakcie tej czynności uwzględnia się szczegółowe obliczenia, które dokładnie precyzują ciężar obciążenia, na które narażona może być konstrukcja żelbetowa. Zbrojenia uzupełniające to dodatkowe wzmocnienia, które wspierają zbrojenia nośne. Nigdy nie są stosowane samoistnie. Montuje się je dla zwiększenia bezpieczeństwa, na wypadek gdyby w trakcie obliczeń doszło do pomyłki. Warto w trakcie wybierania odpowiednich zbrojeń wybrać te gotowe, które nie tylko oszczędzają czas podczas montażu, ale także zmniejszają koszty. 

W czasie budowy domu, najważniejsze jest zadbanie o odpowiednie fundamenty, które wpłyną na bezpieczeństwo, stabilność oraz giętkość. Aby osiągnąć ten cel, nie można zapomnieć o zbrojeniu fundamentów. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór gotowych zbrojeń, które zagwarantują Ci spokój, a także pozwolą zmniejszyć koszta!