Instalacja gazowa, zwłaszcza wewnętrzna, to newralgiczny element budynku zasilanego gazem ziemnym czy płynnym. Od jej sprawności zależy nie tylko efektywna praca podłączonych do niej urządzeń, ale też bezpieczeństwo ludzi. Budując instalację nie należy zapominać o konieczności zastosowania filtrów do gazu. Dlaczego to takie ważne? Jaką funkcję w instalacji pełnią niepozorne filtry? Czy rzeczywiście są niezbędne? Tego już dowiesz się z naszego artykułu.

Co trzeba wiedzieć o filtrach gazu?

Filtry gazu należą do kategorii armatury gazowej i pełnią funkcję ochronną. Stosuje się je w celu zabezpieczenia urządzeń podłączonych do instalacji gazowej przed wszelkimi zanieczyszczeniami stałymi, które mogą znajdować się zarówno w niskiej jakości paliwie gazowym, jak i pochodzić z wnętrza leciwej instalacji.

Filtry to jedyne elementy, które mogą zatrzymać ww. zanieczyszczenia i tym samym uchronić przed bardzo kosztownymi awariami poszczególnych urządzeń. Jest to kluczowy powód, dla którego należy montować je w każdej nowej czy modernizowanej instalacji – nawet jeśli korzystamy ze sprawdzonego, renomowanego dostawcy paliwa gazowego.

Filtry chronią elementy podłączone do instalacji gazowej

Stosując filtry do gazu praktycznie eliminujemy ryzyko wystąpienia awarii urządzeń gazowych, która byłaby spowodowana zanieczyszczeniem paliwa (i w efekcie np. zapchaniem dyszy). Jest to szczególnie ważne w przypadku tych urządzeń, które pracują w trybie ciągłym i mają bezpośredni wpływ na komfort użytkowników.

Można tutaj wymienić chociażby:

  • Kocioł gazowy;
  • Bojler gazowy czy przepływowy podgrzewacz wody;
  • Kuchenkę gazową;
  • Płytę grzewczą zasilaną gazem;

Przedłużenie sprawności odbiorników gazu

Zanieczyszczenia mogące znajdować się w paliwie gazowym czy wewnątrz instalacji nie zawsze powodują nagłą awarię urządzenia. Realny jest natomiast scenariusz, w którym po np. kilku latach pojawią się problemy z działaniem czy to kotła grzewczego, czy kuchenki, będące skutkiem zasilania tych urządzeń zanieczyszczonym paliwem.

Dobrze wiedzą o tym m.in. serwisanci urządzeń grzewczych, którzy regularnie instruują swoich klientów, że powinni stosować filtrację paliwa, aby zapobiec np. osadzaniu się zanieczyszczeń na wymienniku kotła gazowego.

Porada eksperta:

Pamiętajmy, że zanieczyszczenia w paliwie gazowym mogą również zaburzać pracę urządzeń, w tym obniżać ciśnienie gazu w instalacji, co jest częstą przyczyną np. wchodzenia kotła w tryb serwisowy.

Rodzaje filtrów do gazu

Filtry do gazu można podzielić na dwie podstawowe kategorie:

  1. Filtry skośne– najpopularniejsze i tym samym najczęściej stosowane w instalacjach domowych.
  2. Filtry z obrotowym kołnierzem, które można montować w dowolnej pozycji.

Wybierając filtr do gazu należy się kierować jakością wykonania tego elementu. Instalatorzy rekomendują przede wszystkim filtry z mosiądzu wyposażone we wkład filtrujący ze stali nierdzewnej, który można czyścić. Takie filtry posłużą przez wiele lat, a nie są wcale drogimi elementami instalacji.

Porada eksperta

Jeśli nie masz pewności, jakie filtry do gazu kupić, to kieruj się tutaj wskazówkami swojego instalatora lub skorzystaj z doradztwa specjalisty sklepu z armaturą gazową.

Gdzie można kupić filtry do gazu?

Armatura gazowa, w tym filtry do gazu, jest dostępna w każdym dobrym sklepie instalacyjnym. Takie elementy często można też kupić w marketach budowlanych. Jeśli jednak zależy Ci na czasie, wygodzie, a przede wszystkim na wysokiej jakości zakupionych produktów, to sugerujemy wybór specjalistycznego sklepu online.

Markowe filtry do gazu są dostępne w stałej ofercie sklepu internetowego marki SORBEX, w którym znajdziesz szeroki wybór filtrów, np. w popularnym rozmiarze 1 cala, przystosowanych do przechwytywania zanieczyszczeń o wielkości do 0,2 mm. SORBEX oferuje również m.in. wkłady filtracyjne oraz dostępne na zamówienie filtry kątowe.

Z pełną ofertą zapoznasz się na stronie internetowej sklepu pod adresem https://sorbex.pl/sklep/149-filtry-do-gazu.