Wokół działalności deweloperskiej krąży wiele mitów i niejasności. Na czym więc właściwie ona polega? Czym zajmują się deweloperzy i jak kształtują współczesny rynek mieszkaniowy? Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje na temat tego rodzaju działalności.

Czym zajmują się deweloperzy?

Deweloperzy to podmioty, które zajmują się budową, a następnie sprzedażą nieruchomości — mieszkań, lokali użytkowych, hal przemysłowych i wielu innych rodzajów budynków. Pojęcie „działalności deweloperskiej” oraz związanych z nią zagadnień i wyzwań opisuje ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (zwana ustawą deweloperską). Firmy deweloperskie funkcjonują obecnie na terenie całego kraju, zarówno w wielkich metropoliach, jak i mniejszych miejscowościach. Do renomowanych podmiotów działających we Wrocławiu i okolicach należy na przykład Republika Wnętrz.

Cel działalności deweloperskiej

Wspomniana wyżej ustawa za cel działalności deweloperskiej uznaje realizację przedsięwzięcia deweloperskiego. Co to oznacza? Realizacja przedsięwzięcia deweloperskiego to proces, na skutek którego prawo własności nieruchomości zostaje przeniesione na nabywcę. Tym samym wchodzi on w posiadanie danego lokalu lub domu. Deweloper, by wywiązać się z umowy, musi zdać nieruchomość w takim stanie, jaki wynika z ustaleń umowy deweloperskiej, zawieranej między stronami transakcji.

Jak działają deweloperzy?

Działalność deweloperska nie jest prosta, a na zajmujących się nią podmiotach spoczywa duża odpowiedzialność. By pomyślnie zrealizować inwestycję i sprawić, by była opłacalna, deweloper musi zadbać o każdy, najdrobniejszy szczegół — od doboru lokalizacji budynku po zakres proponowanych standardów wykończenia. W gestii takiego podmiotu pozostaje również zaprojektowanie obiektu, dobór materiałów konstrukcyjnych, a także nadzór nad przebiegiem prac budowlanych i wykończeniowych. Ustawa nakazuje deweloperowi prowadzenie rachunku powierniczego, na który trafiają pieniądze wpłacane przez kupujących nieruchomości. Środki te będzie mógł on wypłacić w ratach lub w całości wtedy, gdy budowa już zostanie zakończona.

Umowa deweloperska — co należy wiedzieć?

Nawiązanie współpracy z deweloperem przypieczętowuje umowa deweloperska. Jest to kluczowy krok w procesie nabywania mieszkania od tego rodzaju podmiotu. Umowa deweloperska zawierana jest w formie aktu notarialnego i zobowiązuje kupującego do zapłaty ustalonej kwoty zakupu nieruchomości, a dewelopera — do odstąpienia prawa własności lokalu lub domu na rzecz nabywcy.

Nawiązując współpracę z deweloperem, należy poświęcić szczególną uwagę wszelkim zawartym w umowie zapisom. Treść aktu powinna odzwierciedlać uzgodnione pomiędzy stronami warunki i dokładnie opisywać przedmiot transakcji, tak, by nie pozostawiać wątpliwości w kluczowych kwestiach. Do najważniejszych informacji należy na przykład kwota nabycia nieruchomości, powierzchnia i usytuowanie lokalu czy terminy realizacji poszczególnych etapów budowy.