Drabiny mocowane. Nieodzowny element architektury budynków przemysłowych, a także nierzadko domów mieszkalnych. Pełnią istotne funkcje — po pierwsze zapewniają drogę ewakuacyjną w trakcie pożaru, a po drugie gwarantują dojście do wszystkich urządzeń technicznych zamontowanych na budynku. Czy aby na pewno ich montaż jest konieczny? Co jeśli forma drabiny nie pasuje do designu budynku i psuje jego wygląd? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.


Czy drabiny ewakuacyjne są obowiązkowe?

Budynki przemysłowe, hale produkcyjne, domki jednorodzinne — we wszystkich tych miejscach należy zapewnić bezpieczny dostęp do sprzętów umieszczonych poza naszym zasięgiem, np. na dachu. Bardzo często dojście to zapewnia np. wyłaz dachowy — wtedy drabina mocowana nie jest potrzebna. Natomiast w przypadku, kiedy nie mamy do dyspozycji żadnego innego wejścia na dach, wtedy montaż drabiny jest już konieczny. 

Drabiny mocowane a nowoczesne budownictwo

Drabina mocowana do budynku z zasady nie ma pełnić funkcji estetycznej. Jednak jeśli chodzi o współczesne projekty architektoniczne, to często dominują w nich industrialne formy i elementy zaczerpnięte z przemysłu ciężkiego. Z tego powodu drabina ewakuacyjna zamiast być schowana na tyłach budynku — może stać się integralną częścią obiektu. Jeśli jednak nasz budynek odbiega od stylu loftowego, to można pomyśleć o polakierowaniu drabiny pod kolor elewacji lub anodowaniu. Pomoże to nieco zakamuflować techniczny charakter drabiny ewakuacyjnej. Jeśli chodzi o miejsce i sposób montażu drabiny, to najlepiej ustalić je jeszcze na wczesnym etapie projektowania. Uprzednie zaplanowanie pomoże uniknąć wielu problemów konstrukcyjnych i wykonawczych. Ważne, aby projekt brał pod uwagę usytuowanie drabiny, przewidywane obciążenie, kondycję elewacji oraz bilans energetyczny obiektu.

Drabiny mocowane w nowym budownictwie nie są wymagane, pod warunkiem, że mamy zapewniony dostęp na dach innym sposobem, np. wyłazem dachowym. Jeśli nie planujesz u siebie takiego rozwiązania, to stoi przed Tobą decyzja o uwzględnieniu drabiny na swoim projekcie. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze produktu, miejsca oraz innych parametrów, to skorzystaj z oferty renomowanego producenta drabin. Wieloletnie doświadczenie pracowników w zakresie montażu drabiny na różnorodnych budynkach znacznie ułatwi cały proces.