Na czym polega laserowe cięcie blach?

Cięcie laserem stanowi metodę rozdzielania termicznego, która może następować w skutek sublimacji, topienia i wypalania. Jest ona szeroko wykorzystywana w przemyśle, a jej głównymi zaletami jest wysoka jakości oraz wydajności. Standardowe cięcie laserem obejmuje w praktyce kombinację wymienionych wcześniej procesów, a jego definicja mówi, że jest to punktowe wprowadzenie energii w postaci wysokoenergetycznego strumienia tnącego.

Warto również podkreślić, że wycinanie elementów ze stali za pomocą wiązki lasera umożliwia uzyskanie produktu, który nie wymaga dodatkowej obróbki końcowej. Warunkiem najwyższej jakości oraz dokładności jest jednak użycie specjalistycznych maszyn przeznaczonych do cięcia laserowego oraz dokładności w prowadzeniu strumienia tnącego, co wymaga odpowiedniego doświadczenia, które posiada firma JT Stal Serwis. Metoda cięcia laserem sprawdza się zarówno w przypadku stali nierdzewnej, czy trudnościeralnej, kwasoodpornej i żaroodpornej. Laserowe cięcie wykorzystuje się również w przypadku obróbki aluminium.

Jak odbywa się proces cięcia blach za pomocą wiązki lasera?

Cięcie laserem stanowi proces, który można podzielić na trzy etapy, a mianowicie: początek cięcia, cięcie właściwe i zakończenie cięcia. W przypadku, gdy cięcie laserem rozpoczyna się od brzegu blachy strumień gazu, który jest dostarczany do strefy cięcia z jednej strony powoduje usuwanie stopionego i utlenionego materiału na przeciwną stronę. Inaczej sytuacja wygląda, gdy proces cięcia ma swój początek w środkowej części blachy, ponieważ wtedy na początku drążony jest w niej otwór. Jest to zdecydowanie trudniejsze, ponieważ zanim on powstanie, stopiony materiał jest usuwany na tę samą stronę, z której napływa gaz. W procesie cięcia otwory mogą powstawać na trzy sposoby, a mianowicie przy wykorzystaniu metody ciągłej, impulsowej oraz pośredniej.

Zalety i wady cięcia blach przy użyciu wiązki lasera

Jak wspomniano we wstępnie główną zaletą laserowego cięcia blach jest dokładność. Wynika to z faktu, że technologia ta pozwala wyciąć nawet najbardziej skomplikowane wzory, z dokładnością do 0,001mm. Możliwe jest także wycinanie licznych otworów, czy wyszukanych konturów, co sprawia że powstać może praktycznie dowolny kształt. Co więcej, technologia cięcia wiązką lasera jest wysoce powtarzalna, co pozwala wykonać dużą ilość takich samych elementów, które, co również warto podkreślić nie wymagają dodatkowej obróbki. Istotną korzyścią jest także fakt, że maszyny wykorzystywane do cięcia laserem pracują w taki sposób, by otrzymać jak najmniej odpadów z obrabianego materiału.

Czy metoda laserowego cięcia blach i profili posiada wady? Niestety tak, a podstawową stanowi wysoki koszt maszyn przeznaczonych do laserowego cięcia blach. Wysokie ceny obejmują przede wszystkim specjalistyczny sprzęt, który powinny obsługiwać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Wynikają z tego oczywiście dodatkowe koszty, ponieważ doświadczony i wykwalifikowany musi być odpowiednio opłacany.

Jako minus metody cięcia laserem można również podać ograniczenia pod względem grubości stali. Należy bowiem wiedzieć, że w przypadku stali konstrukcyjnej możliwe jest cięcie materiału o grubości około 25 mm, a stal szlachetna może być obrabiana laserem do grubości jedynie około 20 mm.

Cięcie stali laserem jest coraz popularniejsze, co przede wszystkim wynika z możliwości jakie gwarantuje ta metoda. Należy jednak pamiętać, że uzyskanie odpowiedniej jakości wymaga posiadania doświadczenia oraz dysponowania specjalistycznym parkiem maszynowym. W związku z tym współpracę w tym zakresie warto nawiązać jedynie z prawdziwymi specjalistami, którzy są dostępni pod linkiem: cięcie i gięcie blach - Jtstalserwis.pl.