Co należy wiedzieć na temat podnoska ochronnego w butach roboczych?


Klienci naszego sklepu bhp często pytają o podnosek ochronny. Wiele osób pracujących na budowie czy w transporcie chce kupić buty robocze które wyglądają na typowe obuwie ochronne ale które nie mają podnoska. Dzieje się tak, ponieważ pracownicy Ci maja obowiązek noszenia butów roboczych z podnoskiem a chcą tego uniknąć, nie zdając sobie sprawy lub lekceważąc fakt, jak istotne jest posiadanie w pracy obuwia które zapewni nam bezpieczeństwo. 

Dbaj o swoje bezpieczeństwo i noś w pracy buty robocze z podnoskiem gdy jest to konieczne

Podstawowym elementem obuwia ochronnego jest podnosek ochronny który znajduje się na jego przednim końcu. Odpowiada on za ochronę przed ranami palców spowodowanych przez spadające przedmioty jak również zapobiega urazom palców na skutek nacisku. Aby zapewnić sobie wysoki komfort użytkowania butów roboczych i nie dopuścić do uwierania w palcach, warto sięgnąć po obuwie ochronne znanych i cenionych producentów, którzy stawiają na  bezpieczeństwo i wygodę pracowników. Obecność podnoska w obuwiu roboczym musi spełniać wiele norm takich jak np. DIN EN 12568, EN ISO 20345, EN ISO 20346. Charakteryzują one jaką energię muszą absorbować i jaki ciężar ma za zadanie wytrzymać podnosek ochronny. W zależności od tego z jakiego tworzywa podnosek został wyprodukowany możemy podzielić buty robocze głównie na takie z podnoskiem kompozytowym lub stalowym.

Buty robocze z podnoskiem kompozytowym w sklepie Optimum BHP - lekkie obuwie ochronne

Podnosek kompozytowy został wyprodukowany z różnych materiałów takich jak np. polimery, poliestry i włókno szklane, które wpływają na lekkość obuwia ochronnego a co za tym idzie, komfort użytkowania. Buty robocze z podnoskiem kompozytowym cechują się świetną absorpcję energii, a także tym że wiele z nich po odkształceniu się wraca do początkowej formy. Tego typu obuwie robocze stabilizuje temperaturę stopy, nie magazynując zimna, dlatego klienci naszego sklepu bhp tak chętnie sięgają zimą po buty robocze ocieplane z podnoskiem kompozytowym. W okresie zimowym, takie obuwie nie chłodzi tak palców jak podnosek stalowy / metalowy i praca w takich modelach jest zdecydowanie bardziej komfortowa. W końcu nic tak zimą nie denerwuje jak zmarznięte stopy. Często buty robocze z kompozytowym podnoskiem nie posiadają stalowych elementów dlatego idealnie sprawdzą się do pracy w miejscach, gdzie występują czujniki i detektory metalu. Taki modele wolne od metalu w naszym internetowym sklepie bhp oznaczone są jako buty robocze metal free. Do produkcji takiego rodzaju obuwia należy użyć większej warstwy tworzywa co wpływa na jego grubość. Buty z kompozytowym podnoskiem są droższe niż pozostałe obuwie za to posiadają wiele zalet. Klienci często kupują buty kompozytowe sugerując się wagą obuwia. Faktycznie podnosek kompozytowy jest lżejszy o ok 20-25% od podnoska stalowego / metalowego jednak należy mieć też na uwadze, że na wagę obuwia wpływa także cholewka oraz przede wszystkim podeszwa. 

Buty robocze z podnoskiem stalowym / metalowym w sklepie bhp

Podnosek stalowy to jeden z najpopularniejszych rozwiązań obuwia roboczego  po które sięgają klienci naszej hurtowni bhp chyba najczęściej. W przeciwieństwie do podnoska kompozytowego, w tym wypadku nie potrzebujemy dużej ilości materiału do obszycia, dzięki czemu but wydaje się być węższy. Takie rozwiązanie jest również zdecydowanie tańsze a wiele klientów którzy robią zakupy u nas stacjonarnie czy też w internetowym sklepie bhp kierują się ceną. Według obowiązujących norm stalowy podnosek  musi być odporny na korozję. Ten rodzaj podnoska odkształca się podczas zagrożeń dlatego jasno widać kiedy należy wymienić obuwie na nowe. Wówczas w naszym sklepie bhp znajdziecie niezwykle szeroki wybór. Obuwie robocze ze stalowym podnoskiem jest zdecydowanie cięższe i przewodzi chłód co obniża nasz komfort termiczny podczas dłuższego przebywania na świeżym powietrzu. Tego typu buty robocze z metalowym podnoskiem nie nadaje się do prac związanych z energią elektryczną. 

W pracach, w których nie występuje ryzyko uszkodzenia mechanicznego, możemy sięgnąć po obuwie robocze bez podnoska. Są to buty zawodowe, które stawiają głównie na jakość i walory estetyczne. Przed dokonaniem wyboru obuwia roboczego z podnoskiem, zastanówmy się nad rodzajem wykonywanej pracy i wypadkach jakie mogą jej towarzyszyć. W naszym sklepie bhp posiadamy buty robocze z  podnoskiem kompozytowym oraz stalowym, które zadowolą najbardziej wymagających klientów. W sprzedaży posiadamy także buty robocze z podnoskiem aluminiowym, który jest lekki, doskonale chronią palce jak podnosek kompozytowy jednak odróżnia je to, iż mają oddychającą membranę Zapraszamy do zakupów w naszej internetowej hurtowni i sklepie bhp !