Co oznacza ESD przy odzieży i butach roboczych

Skrót ESD oznacza wyładowania elektrostatyczne czyli nagły chwilowy przepływ prądu elektrycznego pomiędzy dwoma obiektami o różnych potencjałach elektrycznych wytworzonych zazwyczaj przez elektryzowanie, spowodowany przez bezpośredni kontakt lub przebicie izolatora elektrycznego. Wyładowania na klamkach drzwi czy też strzelanie lub iskrzenie występujące w trakcie zdejmowania ubrań wykonanych z włókien syntetycznych to jedne z wielu przykładów efektów ESD. Ładunek powstający w wyniku kontaktu i późniejszego rozdzielenia dwóch powierzchni, może prowadzić do uszkodzenia czułych elementów takich jak np. głowice, mikroprocesory czy dyski twarde. 

Jakie robocze ESD do pracy poleca sklep Optimum BHP

Coraz szybciej rozwijający się rynek technologiczny firm połączony jest z dużą precyzją stosowanych urządzeń i wykonywanych czynności co wymaga maksymalnej ochrony procesów produkcyjnych. Wiąże się z tym również coraz większa ilość pracowników, którzy mają kontakt z elektrostatycznie wrażliwymi procesami produkcji, elektrycznie czułymi materiałami i przedmiotami pracy. Aby zapobiec elektrycznemu naładowaniu, które występuje np. na wskutek tarcia w trakcie chodzenia po niektórych powierzchniach niezbędne jest stosowanie odpowiednich butów roboczy ESD. Warto zauważyć, że elektrostatyczne wyładowania mogą powodować ukryte wady o których dowiadujemy się dopiero po jakimś czasie w specyficznych warunkach (usterka, zakłócenie). Zgodnie z normą EN 61340-5-1, opór elektryczny obuwia leży w przedziale pomiędzy 7,5x105Ω a 3,5x107Ω (0,75MΩ do 35 MΩ ). W sytuacji kiedy występuje konieczność zapobiegania naładowaniu elektrostatycznemu pracownika przez odprowadzanie ładunków, zalecane jest stosowanie obuwia ESD. Swoje zastosowanie znajduje m.in. w przemyśle elektronicznym, komputerowym i samochodowym, a także coraz częściej również w przedsiębiorstwach chemicznych i farmaceutycznych. W naszym sklepie bhp bardzo dużą popularnością cieszą się BEARFIELD PÓŁBUTY OCHRONNE ESD N06 . Posiadają kompozytowy podnosek oraz podeszwę antypoślizgową, olejoodporną i antyelektrostatyczną. Buty ochronne BEARFIELD nie posiadają elementów metalowych, posiadają właściwości antystatyczne. Wyprodukowane zostały zgodnie z normą EN ISO 20345. Polecamy również SANDAŁY ROBOCZE EDMONTION ESD S1 VM Footwear. Są to lekkie, wygodne i oddychające sandały robocze ESD  o właściwościach antyelektrostatycznych. Swoje zastosowanie znajdą podczas pracy  w ciepłych halach produkcyjnych gdzie wymagane są właściwości antyelektrostatyczne obuwia. Buty ESD posiadają kompozytowy podnosek oraz kevlarową wkładkę antyprzebiciową. 

Prócz wyżej podanych przykładów, w naszym sklepie bhp posiadamy bardzo szeroki asortyment obuwia roboczego ESD. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu.