Do podstawowego wyposażenia domu lub biura należą nie tylko lodówka, komputer, ekspres do kawy czy telewizor. W każdym z tych miejsc kluczowym elementem jest również odpowiednio dobrany osprzęt elektroinstalacyjny. Są to produkty różnego typu, o różnorodnym przeznaczeniu – w tym używane wielokrotnie każdego dnia łączniki, czyli przyciski, którymi włączamy i wyłączamy światło. Dostępne są modele natynkowe i podtynkowe. Niezależnie od rodzaju umożliwiają one kontrolowanie oświetlenia, uruchamianie dzwonka do drzwi czy obsługę rolet zewnętrznych. Nie ma chyba żadnego obiektu, gdzie dałoby się wygodnie funkcjonować bez tego typu wyposażenia. Ważne jest jednak właściwe dopasowanie łączników do miejsca, w którym zostaną zamontowane. Zwłaszcza jeśli zależy nam nie tylko na praktycznym i bezpiecznym włączniku do światła, ale także spójnej, estetycznej aranżacji pomieszczenia.

Inny łącznik do salonu, a inny do piwnicy

Wybór włącznika powinien być uzależniony od kilku czynników. Jednym z najistotniejszych jest jego funkcjonalność oraz odpowiedni poziom ochrony przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. Na przykład w pomieszczeniach, gdzie stale utrzymuje się wysoki poziom wilgotności lub unosi się dużo pyłu, idealnym rozwiązaniem będzie włącznik hermetyczny. Dlaczego? Ponieważ jest odpowiednio skonstruowany. Dzięki szczelnej budowie zapewnia instalacji elektrycznej skuteczną ochronę przed takimi czynnikami, jak woda, kurz bądź pył. Tradycyjne łączniki, montowane na przykład w salonach lub sypialniach, nie pełnią takiej funkcji. Modele z odpowiednią klasą szczelności chronią użytkowników przed wieloma zagrożeniami, dzięki czemu stanowią idealne wyposażenie takich miejsc, jak łazienki, kuchnie, pralnie, garaże, piwnice czy hale magazynowe bądź produkcyjne.

Różne przeznaczenie łączników

Zarówno standardowe łączniki, jak i modele hermetyczne wykorzystywane są w różnych celach. Sterowanie oświetleniem, roletami czy bramami garażowymi to tylko część możliwości, jakie daje nam tego rodzaju osprzęt elektroinstalacyjny. Dlatego włącznik czy wyłącznik hermetyczny może być zamontowany w dowolnym pomieszczeniu, a nawet na zewnątrz budynku. Wystarczy tylko wybrać model o odpowiedniej szczelności i pasującym wyglądzie. Na szczęście na rynku dostępna jest bogata oferta osprzętu, co potwierdza asortyment sklepu Elektrycznie.

Można się zatem zaopatrzyć w łączniki pojedyncze, podwójne lub jeszcze większe, gładkie, bez oznaczeń graficznych, lub na przykład z symbolem schodów, żarówki czy dzwonka. Są to idealne modele w przypadku łączników schodowych, włączników do światła na wspólnych klatkach schodowych oraz dzwonków do drzwi. Dostępne są także modele podświetlane ledowymi diodami. Wszystko po to, aby były maksymalnie praktyczne.

Sposób montażu ma znaczenie

Łączniki hermetyczne montuje się zazwyczaj w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności. Częściej wybierane są warianty natynkowe. Czym się charakteryzują? Umieszcza się je na ścianie, co oznacza, że ich montaż jest dużo łatwiejszy niż modeli podtynkowych, w których kluczowe komponenty i cała instalacja znajdują się wewnątrz ściany. Oczywiście ogólna zasada działania i sposób obsługi są takie same w przypadku obu rodzajów łączników. Porządnie wykonany włącznik natynkowy ma wytrzymałą obudowę, dzięki której znajdujące się wewnątrz elementy są skutecznie chronione przed działaniem wilgoci lub pyłu, a także przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wysokiej jakości części stanowią gwarancję odporności i trwałości łączników – nie tylko tych montowanych w domu, ale także na zewnątrz.

Jeśli chodzi o łączniki natynkowe, montaż nie jest wielkim wyzwaniem. Doświadczony specjalista sprawnie i bez problemu poradzi sobie z zamontowaniem obudowy w określonym miejscu. Dla wielu osób jest to ważną zaletą tego rozwiązania, sprawiającą, że decydują się one na montaż przełączników natynkowych nie tylko w pomieszczeniach gospodarczych, ale także w sypialni czy salonie.

Funkcjonalność i estetyka – to się liczy

Odpowiednie dopasowanie osprzętu elektroinstalacyjnego jest ważne nie tylko ze względu na aspekty praktyczne. W łazience, kuchni, garażu czy piwnicy zwraca się przecież uwagę także na kwestie estetyczne. Efektownie prezentujący się włącznik światła hermetyczny odpowiada zatem za uruchomienie oświetlenia, ale też doskonale wygląda, podkreślając styl określonego miejsca. Ze względów aranżacyjnych warto zatem zdecydować się na taki model, który będzie stanowił idealne uzupełnienie całego wnętrza.

Jest to możliwe z kilku powodów. Sprzedawcy tego typu produktów dysponują bowiem bogatym wyborem artykułów, a producenci zapewniają dostęp do elementów o różnych kształtach i kolorach. Zwłaszcza odcień łącznika w wielu przypadkach ma bardzo duże znaczenie. Na szczęście dostępne są zarówno modele w uniwersalnych, klasycznych barwach, na przykład białe czy jasnoszare, jak i bardziej wyrazistych odcieniach. Wybierając przełącznik natynkowy, warto rozważyć, jaki kolor będzie najlepiej pasował do danego wnętrza oraz – przede wszystkim – jak szczelny musi być, by gwarantował użytkownikom bezpieczeństwo.