Wybór odzieży roboczej dopasowanej optymalnie do środowiska i charakteru pracy to decyzja, przy której należy rozważyć kilka kryteriów – zarówno użytkowych i estetycznych, jak i ekonomicznych. W dzisiejszym artykule zajmiemy się przede wszystkim ostatnim z wymienionych aspektów, czyli ceną. Sprawdzimy, czy warto być oszczędnym i inwestować w tanią odzież roboczą, czy lepiej nie sugerować się ceną i wydać więcej na produkty markowych producentów. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto z pewnością rozważyć dokładnie wszystkie argumenty za i przeciw. Jakie są plusy i minusy wyboru taniej odzieży roboczej?

Odzież robocza i ochronna – podstawowe różnice

Każdy pracodawca ma obowiązek wyposażyć swoich pracowników w odpowiednią odzież roboczą lub ochronną. W niektórych przypadkach dopuszczalne jest również używanie przez pracownika własnej odzieży i obuwia, które spełniają wymagania BHP na konkretnym stanowisku. Warto jednak pamiętać, że odzież robocza i ochronna nie jest tym samym rodzajem ubrania, mimo że oba określenia stosowane są często zamiennie. Zanim przejdziemy więc do konkretów, omówmy pokrótce różnice między odzieżą roboczą a ochronną. Podstawowa różnica jest taka, że ubranie robocze, w odróżnieniu od odzieży ochronnej, nie musi być certyfikowane. Główne zadanie tego typu odzieży polega na ochronie pracownika przed czynnikami, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia. Wystarczy, że zabezpiecza przed brudem lub zniszczeniem prywatnej odzieży. Ubraniem roboczym jest więc także odzież jednorazowego użytku oraz odzież reklamowa używana przez pracowników obsługi klienta w wielu branżach.

Odzież ochronna musi zapewniać odpowiedni poziom ochrony przed zranieniem lub przeniknięciem szkodliwych substancji w miejscu pracy. Według dyrektywy 89/686/EWG środki ochrony indywidualnej dzielą się na trzy kategorie ryzyka: odzież chroniącą przed minimalnymi zagrożeniami (w tej kategorii mieści się również odzież robocza), odzież zabezpieczającą przed konkretnymi czynnikami oraz odzież specjalistyczną, która powinna gwarantować ochronę przed czynnikami zagrażającymi zdrowiu lub życiu pracownika. Odzież ochronna zaprojektowana jest tak, zabezpieczać skutecznie przed jednym lub wieloma zagrożeniami. Ze względu na ich rodzaj odzież ochronną dzieli się na trudnopalną, antystatyczną, wodoodporną, gazoszczelną, ostrzegawczą, chroniącą przed chemikaliami, pyłami, zagrożeniami mechanicznymi i niskimi temperaturami.

Niezależnie od rodzaju odzieży, jednym z czynników, które mają zazwyczaj istotny wpływ na wybór, jest cena. I tu dochodzimy do sedna naszych rozważań. O ile na stanowiskach, na których wystarczy zapewnić podstawową odzież roboczą, można pozwolić sobie zazwyczaj na oszczędności, o tyle w środowisku pracy, w którym niezbędna jest odzież ochronna, a tym bardziej specjalistyczna, sugerowanie się tylko ceną nie powinno decydować o wyborze. W przypadku pracy, która wiąże się dużym ryzykiem uszczerbku na zdrowiu, warto rozważyć inwestycję w droższe ubranie producentów, którzy znani są na rynku z produktów godnych zaufania.

Tania odzież robocza – argument za i przeciw

Cena bywa argumentem, który trudno zlekceważyć, tym bardziej, jeśli jest atrakcyjna. Należy jednak pamiętać, że choć wyższa cena jest z reguły gwarantem wyższej jakości, zdarzają się wyjątki. Wszystko zależy tak naprawdę od producenta, rodzaju stosowanych materiałów, przeznaczenia, kosztów produkcji i dystrybucji oraz innych czynników, które decydują o ostatecznej cenie odzieży dla pracowników. Zdarzają się więc przypadki, że tania odzież robocza ma co najmniej porównywalną jakość jak ta droższa i markowa. Dlatego najważniejszym kryterium wyboru jest przede wszystkim idealne dopasowanie do charakteru wykonywanej pracy oraz, w przypadku odzieży ochronnej lub specjalistycznej, zgodność z konkretnymi normami.

Najważniejsze plusy wyboru taniej odzieży roboczej:

  • niższa cena, która dla firm lub pracowników dysponujących ograniczonym budżetem może być decydująca,
  • dobra dostępność i szeroki wybór w większości sklepów stacjonarnych i internetowych specjalizujących się w sprzedaży odzieży roboczej,
  • mniejsze koszty w przypadku trwałego uszkodzenia lub straty,
  • możliwość częstszej wymiany odzieży bez konieczności ewentualnej naprawy, jednak biorąc pod uwagę dłuższą perspektywę czasową, bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest inwestycja w droższą i zazwyczaj trwalszą odzież roboczą.

Minusy związane z tanią odzieżą roboczą to niższa jakość i gramatura materiału oraz sposób szycia i wykończenia, choć jak wspominaliśmy wcześniej, nie jest to regułą. W przypadku braku wystarczającego budżetu i koniecznych oszczędności, przed ostateczną decyzją warto poczytać opinie użytkowników na temat konkretnych elementów ubrania roboczego, a decydując się na zakupy internetowe, należy skorzystać z oferty specjalistycznych, znanych z solidności oraz szerokiego asortymentu hurtowni i sklepów. Mimo niższej ceny tania odzież robocza może sprawdzać się bardzo dobrze na wielu stanowiskach pracy, które nie wymagają szczególnej ochrony. Jej estetyka nie odbiega z reguły znacząco od droższej odzieży roboczej.

Odzież robocza używana

Na koniec poświęcimy parę akapitów używanej odzieży roboczej. Zdarza się, że pracodawca nie jest w stanie wyposażyć wszystkich pracowników w nową odzież roboczą lub ochronną. Przepisy nie zabraniają wydawania pracownikom używanej odzieży (poza bielizną) pod warunkiem zachowania wszystkich właściwości ochronnych i użytkowych oraz optymalnego dostosowania do środowiska pracy i możliwych zagrożeń. Odzież robocza używana musi być oczywiście wyprana lub odkażona, a okres jej eksploatacji powinien być określony w regulaminie. W związku z tym, że nie jest to odzież nowa, przewidywany czas użytkowania jest zazwyczaj krótszy. Warto mieć świadomość, że zużyta odzież robocza BHP (zarówno nowa, jak i używana), która nie nadaje się do dalszej eksploatacji, może zostać przekazana przez pracodawcę pracownikowi (odpłatnie lub za darmo) lub zutylizowana. Jeśli odzież została skażona środkami chemicznymi, biologicznymi lub promieniotwórczymi, możliwość przekazania odzieży jest zabroniona.