Z pewnością każdy właściciel czworonożnego przyjaciela człowieka zdaje sobie sprawę jak ważne jest jego odpowiednie odżywianie. Istotne znaczenie ma tutaj nie tylko to po jaki rodzaj karmy dla psa sięgniemy ale również to, kiedy i w jakich ilościach będziemy mu ją podawać. Dobrze zbilansowana dieta, tak samo jak u ludzi, tak i u zwierząt ma duży wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie dlatego ważne jest, aby podchodzić do tego racjonalnie. Mając świadomość, jak ciężko jest samodzielnie przygotować zdrowy posiłek, który zawierałby wszystkie niezbędne wartości odżywcze, dodatkowo w odpowiednich proporcjach, nasz sklep online przygotował dla Państwa bogatą ofertę na pełnoporcjowe karmy dla psa, czyli takie, które dostarczą wszystkiego czego w danej chwili nasz pupil będzie potrzebować. Oczywiście jeżeli posiadamy obszerną wiedzę w tym temacie oraz mamy na tyle czasu aby samodzielnie przygotować pożywienie dla swoich zwierzaków możemy to robić jednak nie zawsze będziemy mieć pewność, czy aby na pewno nie zapomnieliśmy o jakimś ważnym dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu składniku. Na rynku znajdziemy karmy dla psa zarówno w wersji suchej jak i wilgotnej, a to wszystko ze względu na fakt, że najlepszym rozwiązanie jest żywienie mieszane, które biorąc pod uwagę masę produktów powinno odbywać się w proporcjach 1:1. Warto tutaj wspomnieć, że karma sucha dla psa dzięki suchym granulkom będzie w stanie walczyć z kamieniem nazębnym oraz zadba o higienę jamy ustnej natomiast karma mokra dla psa wspomaga prawidłowy poziom nawodnienie co doskonale pokazuje jak ważne jest z korzystanie z obu tych rodzajów. Przy tej okazji warto wspomnieć, że najlepszym rozwiązaniem jest podawanie karmy wilgotnej w ciągu dnia ze względu na możliwość szybkiego napełnienia pęcherza zwierzaka co może być równoznaczne z koniecznością wyjścia na spacer czego raczej większość z nas chciałaby uniknąć w godzinach nocnych.

Jaka pora jest najodpowiedniejsza na podanie karmy dla psa?

Bardzo często właściciele czworonogów zastanawiają się czy lepiej jest go nakarmić przed spacerem aby dostarczyć mu odpowiedniej energii czy jednak po spacerze, aby uzupełnić zużytą podczas niego wartość energetyczną. Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia o ile jednak będziemy pamiętać, że przez co najmniej godzinę od podaniu karmy nie powinniśmy oczekiwać od naszego psa zwiększonej aktywności fizycznej, jak również aby przez około 20-30 minut po powrocie ze spaceru nie podawać mu nic innego niż woda, aby uniknąć nieprzyjemności z układem pokarmowym takich jak np. skręt żołądka. Jest to niebezpieczne schorzenie, które należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem weterynarii, który najczęściej stosuje leczenie chirurgiczne. Według wielu spekulacji najpierw dochodzi do skrętu żołądka, a dopiero później do jego rozszerzenia, co może być śmiertelnie niebezpieczne dla naszego czworonoga dlatego tak dużą wagę przywiązuje się do zasad jego odżywania. Inne hipotezy twierdzą jednak, że najpierw występuje rozszerzenie żołądka spowodowane połykaniem zbyt dużej ilości powietrza w efekcie czego zaś dochodzi do rozciągania się wiązadeł mogących spowodować rotację narządku. Bez względu na krążące teorie należy robić wszystko, aby nasz pupil nie musiał borykać się z tego typu problemami, stosując się do wspomnianej wyżej zasady na temat karmienia psa. 

Niepokojące zachowanie u psa – jakie są przyczyny i objawy skrętu i rozszerzenia żołądka?

Jak już wspomnieliśmy, jednym z powodów wystąpienia tego typu problemów mogą być zbyt krótkie przerwy miedzy aktywnością, a posiłkiem lub ich całkowity brak jednak dużym problemem może okazać się również za szybkie spożywanie jedzenia przez naszego pupila z czym także należy walczyć. Niezbędne w tym przypadku mogą okazać się specjalne miski spowalniające, które jak sama nazwa wskazuje zadbają o to, aby nasz pies nie pochłaniał całej porcji w zbyt krótkim czasie. Oczywiście każdy świadomy właściciel czworonoga powinien również wiedzieć, że dzienne zapotrzebowanie należy podzielić na kilka mniejszych porcji, co także zminimalizuje wystąpienie wspomnianych schorzeń. Warto jednak wiedzieć, że im większej rasy jest nasz pies, tym jest on bardziej narażony na tego typu schorzenia, podobnie jak psy w podeszłym wieku oraz takie, które mają podwyższone stężenie takiego hormonu jak gastryna w żołądku. Aby móc możliwie jak najszybciej zareagować należy dokładnie obserwować zachowanie naszego psa, ponieważ niektóre objawy mogą zwiastować wspomniany problem z układem pokarmowym. Mamy tutaj na myśli powiększenie brzucha, wymioty i mdłości, bladość śluzówek, przyspieszony oddech czy słabo wyczuwalne tętno na tętnicach obwodowych. 

Kilka słów podsumowania o karmieniu psa.

Jak widać, karma dla psa może być podawana zarówno przed spacerem jak i po nim jednak tylko wtedy kiedy będziemy stosować się do określonych wcześniej odstępów czasowych, aby uniknąć skrętu czy rozszerzenia żołądka. Pamiętajmy, że pies potrzebuje chwili odpoczynku po wzmożonej aktywności jaką może być dłuższy spacer, również w tym celu, aby nie połykał on zbyt dużej ilości powietrza. Karma dla psa powinna być podawana w określonych ilościach, a najlepiej jakby miało to miejsce w miarę o takich samych porach każdego dnia aby nie zaburzać jego rytmu. Jesteśmy przekonani, że stosując się do powyższych porad skutecznie zmniejszą Państwo ryzyko wystąpienia problemów z układem pokarmowym!