Jednym z najważniejszych elementów stroju ochronnego pracownika bez wątpienia są buty robocze jednak należy wiedzieć jak dokonać odpowiedniego wyboru jak również kiedy nasze środki ochrony nóg nie nadają się do dalszego użytku. Na wstępie wypadałoby również wspomnieć o tym, że pomimo, iż wiele osób uważa to za jedno i to sami, to istnieje różnica pomiędzy sformułowaniem obuwie robocze, obuwie zawodowe czy obuwie ochronne. Jak sama nazwa wskazuje buty ochronne wykorzystywane są w celu ochrony stóp użytkownika przed możliwymi uszkodzeniami mechanicznymi czego potwierdzeniem będą określone normy bezpieczeństwa z jakimi zostały wykonane. Jeżeli chodzi o obuwie zawodowe, określa się nimi wszystkie modele, które pomimo, iż nie zapewnią nam ochrony wykorzystywane są po to aby pracownik nie uszkodził swoje obuwia prywatnego oraz z powodów technicznych, sanitarnych czy higienicznych. Określeniem buty robocze nazywa się tak naprawdę zarówno obuwie zawodowe jak i ochronne czyli wszystkie buty wykorzystywane do pracy niezależnie od ich zastosowania czy funkcji ochronnych jakie posiada. Niezależnie od tego w jakie obuwie robocze musimy być zaopatrzeni ważne jest aby ich stan był tak dobry, żeby mógł przejść przegląd techniczny dopuszczający je do pracy. Właśnie dlatego przybliżymy Państwu nieco kilka kwestii na które warto zwrócić uwagę aby mieć pewność, że nasze buty robocze nadają się do pracy. Bardzo duże znacznie będzie miała tutaj nie tylko ocena wizualna ale również pilnowanie terminów zgodnych z instrukcją użytkowania odnośnie zachowania parametrów ochronnych. Zobaczmy jak przeprowadzić przegląd techniczny obuwia roboczego z wyszczególnieniem poszczególnych elementów!

Podeszwa obuwia roboczego – jak powinna wyglądać?

Nikogo nie zdziwi fakt, że podeszwa jest jednym z najbardziej narażonych na zużycie elementów obuwia roboczego, a to wszystko ze względu na nieustanny kontakt z podłożem. Właśnie z tego powodu po dłuższym czasie użytkowania może dojść  do wytarcia czy zdeformowania materiału z jakiego została ona wykonana. Jedną z kwestii jaką możemy zrobić jest wizualna kontrola podeszwy aby upewnić się, że nie posiada ona wytarć czy ubytków jak również warto ocenić jej grubość wgniatając w różnych częściach podeszwy kciuk – jeżeli wyczujemy znaczne różnice w grubościach musimy wymienić je na nowy model. Podobnie sprawa wygląda w przypadku pęknięć i przecięć  do których dochodzi np. przez długi czas użytkowania czy nadepnięcie na ostre krawędzie lub przedmioty. W tym przypadku wystarczy wyłącznie zgiąć podeszwę w kilku miejscach i wizualnie ocenić czy nie posiada żadnych defektów. W zależności od tego w jakim środowisku będą wykorzystywane nasze buty robocze ich podeszwa może również ulec uszkodzeniom termicznym, do których dochodzi na skutek kontaktu z gorącym podłożem czy przedmiotami. Również i w tym przypadku ocena polega na wizualnej kontroli czy podeszwa nie posiada widocznych przebarwień tworzywa, stopień czy zwęgleń, które mogłyby wykluczyć ją z możliwości dalszego stosowania. Przy tej okazji należy również wspomnieć o kolejnym możliwym uszkodzeniu jakim jest rozwarstwienie podeszwy do którego może dojść np. ze względu na kontakt z gorącym lub zimnym podłożem, przecięcie szwów łączących, złą konserwację czy nieodpowiednie wykorzystywanie. W celu oceny stanu technicznego należy w tym przypadku zastosować metodę zginania w ułożeniu bocznym obuwia aby upewnić się, że nie dochodzi do oddzielania się warstw czy też nie pokazują się przy tym dziury pomiędzy warstwami podeszwy. 

Sprawdzamy stan techniczny części wierzchniej obuwia!

Wierzch obuwia, a dokładniej mówiąc materiał z jakiego został wykonany narażony jest na uszkodzenia mechaniczne takie jak przecięcia, przekłucia czy przetarcia, uszkodzenia chemiczne w wyniku których dochodzi do przebarwień czy zmiany struktur materiału jak również na uszkodzenia termiczne w których może dojść np. do zwęglenia czy stopienia materiału. W celu kontroli uszkodzeń mechanicznych materiałów należy upewnić się, że materiał nie jest pęknięty, chropowaty czy wgnieciony natomiast jeżeli dostrzeżemy takie nieprawidłowości należy takie miejsca zgniatać i zginać oraz wgniatać palcami od środka i od zewnątrz. Warto również wspomnieć, że wszelkie dziury, zmiany grubości czy wgniecenia sprawiają, że nasze buty bhp nie mogą być nadal użytkowane. W przypadku uszkodzeń termicznych wierzchu obuwia wystarczy upewnić się, że zewnętrzny materiał nie posiada wspomnianych wcześniej stopień, zwęgleń, skurczeń czy innych defektów jak również za pomocą dłoni sprawdzić wewnętrzny materiał. Pamiętajmy o kontroli szwów, a dokładniej mówiąc ich trwałości. W tej sytuacji należy przy pomocy palców wskazujących i kciuków chwycić szwy po obu stronach aby upewnić się, że nie doszło do ich przerwania, przepalenia czy przetarcia. W trudno dostępnych miejscach należy podważyć palcami elementy, które zostały połączone szwem w celu próby ich rozerwania. 

Dodatkowe elementy obuwia roboczego – jakie są i jak je skontrolować?

W tym przypadku zajmiemy się tymi elementami, które odpowiadają za dopasowanie i regulacje tęgości butów co dokładniej mówiąc oznacza, że wizualnej kontroli powinny być poddane sznurówki jak i różnego rodzaju zapięcia takie jak np. zatrzaski czy zamki błyskawiczne. W każdej sytuacji w której napotkamy opór czy brak możliwości zapięcia, zobaczymy uszkodzone szwy czy nitki odpowiadające za regulacje tęgości lub rozwarstwienie czy brak spójności w nachodzeniu ząbków w przypadku zamków błyskawicznych, musimy wycofać takie buty robocze z użytku.

Podnosek ochronny – sprawdzamy stan techniczny.

W wielu przypadka stosowane przez nas buty robocze będą musiały być wyposażone w podnosek ochronny, którego celem jest ochrona palców stopy użytkownika przez urazami spowodowanymi np. spadającymi przedmiotami. Należy tutaj zaznaczyć, że podnosek ochronny może ulec zniszczeniu ze względu na zbyt duży nacisk na niego, długotrwałe poddawanie uderzeniom czy naciskom, złą konserwację obuwia czy korzystania dłuższego niż zostało to przewidziane w instrukcji obuwia. Z tego powodu ważne jest aby dokonać wizualnej oceny w celu odszukania miejsca w którym mogło dojść do potencjalnego ucisku. Możemy również wykorzystać sposób ugniatania podnosków czy też włożenia ręki do wnętrza obuwia aby wykluczyć pęknięcia czy innego rodzaju zniekształcenia. Buty robocze, które w miejscach występowania podnoska posiadają widoczne przecięcia materiałów czy wgłębienia lub pęknięcia nie nadają się do dalszego użytkowania. 

Jak prawidłowo powinny wyglądać wkładki do butów?

Odpowiednie wkładki do butów to takie, które nie posiadają zniszczeń typu rozwarstwienia czy przetarcia, a ich kształt pozwala na bezproblemowe włożenie ich do obuwia czy wyciągnięcie. W tym przypadku wystarczy dokonać oceny wizualnej dlatego jesteśmy przekonani, że każdy z łatwością sobie z tym poradzi!

Stan techniczny środków ochrony nóg – dbamy o swoje bezpieczeństwo w czasie pracy!

Jak widać, wbrew pozorom przeprowadzenie stanu technicznego środków ochrony nóg nie jest wybitnie skomplikowanym procesem dlatego każdy kto wie na jakie kwestie należy zwrócić uwagę z całą pewnością poradzi sobie z tym bez problemu. Sklep i hurtownia Optimum BHP przy okazji zachęca do szczegółowego zapoznania się z pełną ofertą na obuwie robocze jak również do składania zamówień! Pamiętajmy, że dobrej jakości buty, które nie posiadają żadnych defektów odpowiadać będą z nasze bezpieczeństwo. Zapraszamy!