Aby stworzyć kosztorys budowy basenu, trzeba poznać wszystkie elementy instalacji basenowej. Należy przy tym pamiętać o tych odpowiedzialnych za podgrzewanie wody. Wyjaśniamy, co jest konieczne do poprawnego działania takiej instalacji oraz dlaczego warto wyposażyć ją w basenowe wymienniki ciepła.

Obieg zamknięty wody w basenie

Woda w basenie krąży w obiegu zamkniętym. Wymaga to jej oczyszczania za pomocą filtrów. Przefiltrowana woda wraca do zbiornika. Stąd, przez 2-3 lata wystarczy uzupełniać ją w sezonie zimowym o 10-20%. Po tym czasie trzeba ją wymienić, aby zachowała wysoką jakość, a niecka basenowa prawidłowo działała. Za jej dostarczanie i odprowadzanie ze zbiornika odpowiada instalacja basenowa.

Instalacja basenowa — z czego się składa i jak działa?

Do stworzenia instalacji basenowej niezbędne są rury i kształtki z PCV oraz zawory kulowe (kurki), aby móc wyłączy jej odcinek podczas napraw lub prac modernizacyjnych.

Odprowadzanie wody do instalacji następuje poprzez:

  • przelewy powierzchniowe — można zastosować tu skimer, inaczej zbieracz powierzchniowy. Jest to przelew zasysający wodę z powierzchni basenu, bez wykorzystywania pompy. Wyłapują zanieczyszczenia. Może posiadać regulator poziomu wody i automatycznie uzupełniać jej ubytki. Inne rozwiązanie to rynna przelewowa, czyli rowek umieszczony wzdłuż zbiornika wody i zakryty rusztowaniem z PCV. Woda wpada do odpływów, następnie do rury zbiorczej i zbiornika przelewowego;
  • odpływy denne — inaczej spust denny. To kształtka w formie prostokąta lub kręgu o wysokości ok. 20 cm, zakryta rusztem. Końcówkę odpływu podłącza się do rury odpływowej. Odprowadza się nim wodę w czasie jej okresowej wymiany.

Następnie trafia ona do filtrów. Na rynku można znaleźć filtry:

  • wstępne — odpowiedzialne za wychwytywanie drobnych zanieczyszczeń;
  • piaskowo-żwirowe — z poliestru lub stali nierdzewnej. Wyłapują niewielkie zabrudzenia unoszące się na powierzchni zbiornika.

Potrzebna jest też pompa odpowiedzialna za tłoczenie wody, która powinna być przefiltrowywana ok. 6 razy na dobę.

Zawartość zbiornika trzeba też czyścić za pomocą chloru lub ozonu, poprawiać jego odczyn, poddawać koagulacji oraz stosować substancje uniemożliwiające rozwój glonów. Można wykorzystać do tego półautomatyczny chlorator lub automatyczną instalację dozującą środki chemiczne. 

Basenowe wymienniki ciepła — prosty sposób na sprawny system grzewczy

Uzdatnione H20 powinno być podgrzane do temperatury 23-28 stopni Celsjusza. W tym celu warto nabyć basenowe wymienniki ciepła. Podłącza się je do pieca centralnego ogrzewania, pomp ciepła lub systemów solarnych. Woda z pieca wpływa do wymiennika za pomocą wężownicy, opływa ją, nagrzewa się i powraca do zbiornika. Dzięki czujnikowi temperatury nie ma ryzyka jej przegrzania. To rozwiązanie tanie, skuteczne i nie wymagające tworzenia nowego źródła energii.

Basenowy wymiennik ciepła — jak dobrać?

Ważne jest, aby dostosować basenowy wymiennik ciepła do wielkości i rodzaju zbiornika oraz mocy pieca centralnego ogrzewania. Warto korzystać z usług sprawdzonych producentów, którzy doradzą, jaki wymiennik wybrać.