Hala produkcyjna stanowi miejsce pracy, więc musi spełniać szereg restrykcyjnych norm. Wszelkie nieprawidłowości mogą zostać wykryte podczas kontroli zewnętrznej, co nierzadko wiąże się z nałożeniem wysokich kar finansowych. Właśnie dlatego obiekt powinien zostać zaprojektowany przez profesjonalistów, którzy posiadają nie tylko specjalistyczną wiedzę, ale również doświadczenie. Nie można nie wspomnieć o znajomości aktualnie obowiązujących przepisów (m.in. BHP). Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób zoptymalizować warunki pracy na hali produkcyjnej, to koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.

1. Ergonomiczna konstrukcja

Podstawową kwestią jest to, aby konstrukcja, w której odbywa się produkcja, była w pełni ergonomiczna. Kluczową rolę odgrywają tutaj zastosowane materiały. Hala stalowa wykonywana jest z gotowych prefabrykatów, więc nie ma tutaj miejsca nawet na najmniejsze niedociągnięcia. Za stabilność ścian oraz wytrzymałość dachu odpowiada w dużej mierze montaż.

Wykonawca już na etapie projektowania uwzględnia potencjalne zagrożenia (np. ryzyko porywistych podmuchów wiatru, ekstremalnie niskich temperatur, grubej pokrywy śnieżnej). Umiejscowienie hali produkcyjnej nie jest bez znaczenia. Warto postawić na przedsiębiorstwo, które działa w branży budownictwa przemysłowego od lat. Nie zaszkodzi również zapoznać się z przykładowymi realizacjami.

2. Właściwie dopasowana posadzka

Posadzka w hali produkcyjnej nie jest wybierana przypadkowo. Konieczne jest uwzględnienie specyfikacji danej branży. Wiadomym jest, że w niektórych obiektach wykorzystywane są ciężkie maszyny, które przemieszczają się po obiekcie. Sprawia to, że standardowe podłoże mogłoby szybko ulec deformacji. W opisywanych obiektach najczęściej spotykane są posadzki cementowe oraz betonowe, które uważane są za ekonomiczne.

Rosnącą popularnością cieszy się podłoże wzmocnione żywicą epoksydową. Najważniejszą jego zaletą jest zwiększona odporność na obciążenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Jest to świetny wariant do miejsc intensywnie eksploatowanych, w których panuje wysokie natężenie ruchu maszynowego. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://www.grupalukasiuk.pl/pl/baza-wiedzy/nowoczesne-hale-produkcyjne/.

3. Izolacja termiczna 

Izolacja termiczna nie jest wymagana w absolutnie każdym przypadku. Dobrze jest omówić tę kwestię z wykonawcą, który z pewnością zaproponuje najkorzystniejsze rozwiązanie. W przypadku magazynów do składowania elementów niewrażliwych na temperatury doskonale sprawdzają się konstrukcje nieizolowane. Są one tańsze w wykonaniu, co pozwala zredukować koszty.

W halach, gdzie znajdują się linie produkcyjne, zwykle konieczne jest utrzymanie dogodnych warunków otoczenia. Izolacja termiczna może zostać dopełniona nowoczesnym systemem grzewczym. Coraz częściej wdrażane są instalacje zautomatyzowane, które sterowane są zdalnie.

4. Optymalna ilość światła

Hala produkcyjna powinna posiadać okna, które stanowią źródło naturalnego światła. Muszą one zostać rozmieszczone w taki sposób, aby nawet powierzchnia o dużym metrażu została równomiernie doświetlona. Warto jednak podkreślić, że światło sztuczne również jest obowiązkowe.

Lampy LED muszą zapewniać dostateczne natężenie, a także barwę świetlną. Jest to szczególnie istotne w przypadku prac realizowanych manualnie, które wymagają sporej precyzji. W normach BHP można znaleźć dokładne informacje na temat obowiązujących standardów. Warto wiedzieć, że mogą one ulegać zmianom, ponieważ przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy są stale udoskonalane.

5. Ciągi komunikacyjne

Trudno wyobrazić sobie bezpieczne przemieszczanie się po hali produkcyjne bez wydzielonych ciągów komunikacyjnych. Zmniejszają one ryzyko wystąpienia groźnych wypadków, które stanowią realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Strefy niebezpieczne oddzielane są za pomocą specjalnych barierek oraz oznakowania poziomego. Dotyczy to również miejsc znajdujących się na wysokości, gdyż grożą one upadkiem. Nie można nie wspomnieć także o wszelkich progach, stopniach, schodach, platformach, antresolach itd.