Ewakuacja to zorganizowane przemieszczanie się ludzi, niekiedy wraz z ich dobytkiem, z miejsca, gdzie wystąpiło zagrożenie, na obszar bezpieczny. Do sytuacji, jakie najczęściej rodzą konieczność takiego postępowania, zalicza się pożar. Oczywiście, ewakuacja sama w sobie przebiegać musi w sposób możliwie bezpieczny dla uczestniczących w niej osób. Aby tak się stało, należy przestrzegać określonych norm i zasad postępowania.
Szkolenia przeciwpożarowe
Pożar zalicza się do sytuacji krytycznych, ekstremalnych. Z reguły nie można ich przewidzieć, ale tym bardziej trzeba się jak najlepiej przygotować na ich wystąpienie, czyli umieć sobie poradzić, jeśli do nich dojdzie. Dlatego niezbędne jest regularne organizowanie i przeprowadzanie rzetelnych ćwiczeń przeciwpożarowych, które wpoją uczestnikom podstawowe zasady zachowania podczas ewakuacji. Powinny one być elementem szkoleń BHP.
Postępowanie w razie pożaru - zasady
W przypadku wybuchu pożaru wszyscy przebywający w danym miejscu zobowiązani są do podjęcia działań w celu jego likwidacji. Chodzi przede wszystkim o niezwłoczne zaalarmowanie przy użyciu wszystkich środków, osób znajdujących się w strefie zagrożenia, a także o wezwanie straży pożarnej. Powinno się też w miarę możliwości przystąpić do gaszenia ognia, a co najważniejsze, przeprowadzić ewakuację ludzi i, w razie potrzeby, mienia, ze strefy zagrożonej lub objętej pożarem.
Do ewakuacji ludzi służą korytarze, czyli poziome drogi ewakuacji, a także klatki schodowe - pionowe drogi ewakuacyjne, z których istnieje możliwość bezpośredniego wyjścia na zewnątrz. Drogi i wyjścia ewakuacyjne oznakowane muszą być pożarniczymi tablicami informacyjnymi, zgodnymi z normą PN - 92/N - 01256/02 "Znaki Bezpieczeństwa - Ewakuacja". Ewakuacją zarządza kierujący akcją ratowniczo-gaśniczą, a uczestniczą w niej osoby niebiorące udziału w akcji ratowniczej - powinny one niezwłocznie opuścić strefę zagrożenia, kierując się do najbliższego wyjścia ewakuacyjnego.
Aby ewakuacja mogła przebiegać sprawnie i bezpiecznie, w jej zabronione jest:
- dokonywanie jakichkolwiek czynności mogących wywołać panikę;
- przechodzenie w kierunku przeciwnym do kierunku ewakuacji;
- zatrzymywanie się lub tamowanie ruchu w inny sposób.
Rzecz jasna, osoby ewakuowane muszą bezwzględnie podporządkować się poleceniom ratowników, czyli osób prowadzących ewakuację, np. strażaków lub pracowników służby zabezpieczenia obiektu.
Drabiny ewakuacyjne
Bardzo ważnym elementem wyposażenia budynków, służącym zapewnieniu bezpieczeństwa, są drabiny ewakuacyjne. Umożliwiają one szybkie i sprawne opuszczenie danego obiektu w razie wystąpienia zagrożenia, np. pożarowego, lub wspięcie się na dach bądź wyższe kondygnacje, jeśli tego akurat wymaga sytuacja. Niektóre modele, zgodnie z wymogami bezpieczeństwa, wyposażone są w kosze ochronne, stanowiące element wyposażenia zmniejszający ryzyko upadku z wysokości: https://www.crynoline.pl/zestawy-z-koszem-ochronnym,18,3,125. Wszelkie drabiny ewakuacyjne powinny spełniać normy BHP oraz być wykonane z odpowiedniej jakości materiałów, gwarantujących stabilność i trwałość. Szeroki wybór takich produktów znajdziemy na stronie: https://www.crynoline.pl/.