Uprawnienia SEP to taki rodzaj kwalifikacji zawodowych, który właściwie daje gwarancję znalezienia dobrze płatnej i odpowiedzialnej oraz rozwijającej pracy. W Polsce stale notujemy duży deficyt specjalistów z uprawnieniami energetycznymi, cieplnymi oraz uprawnieniami gazowymi. Ukończenie kursu SEP oraz późniejsze zdanie egzaminu, to naprawdę znakomity sposób na poprawienie swojej sytuacji zawodowej i zabezpieczenie się przed zawirowaniami na rynku pracy. Co ciekawe, na ten krok powinny się zdecydować także osoby planujące emigrację zarobkową. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka, a te najważniejsze wymieniamy i opisujemy w naszym poradniku.

Uprawnienia SEP zdobyte w Polsce są honorowane w niemal całej Europie

Zacznijmy od najważniejszej kwestii, wokół której często pojawia się sporo niedomówień. Otóż warto zapamiętać, że każdy, kto zdobył uprawnienia SEP w naszym kraju, może na ich podstawie świadczyć specjalistyczne prace także w większości krajów europejskich. Pisząc inaczej: wyniki egzaminu SEP zdanego w Polsce są honorowane w całej Unii Europejskiej, w Szwajcarii oraz w państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Pokażmy to na prostym przykładzie:

Andrzej Nowak zdobył uprawnienia energetyczne (grupa G1) po ukończeniu kursu elektryka w Poznaniu. Otrzymał certyfikat poświadczający jego kwalifikacje zawodowe. Nowak może go przetłumaczyć na język obcy i przedstawić pracodawcy w Niemczech, który z kolei musi go honorować zgodnie z obowiązującymi przepisami. Oznacza to, że nasz hipotetyczny bohater nie jest zobligowany do uzyskania osobnych uprawnień w Niemczech. Te zdobyte w Polsce są tak samo ważne.

Jest to bardzo dobra informacja zarówno dla osób dopiero planujących emigrację zarobkową, jak też tych, którzy już od dłuższego czasu przebywają na obczyźnie, ale chcą poprawić swoją sytuację zawodową na tamtejszym rynku pracy. Mogą wrócić do kraju i w ciągu jednego dnia najpierw odbyć szkolenie SEP, a następnie przystąpić do egzaminu państwowego przed Komisją Kwalifikacyjną powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Jeśli uzyskają pozytywną ocenę, to zdobyte uprawnienia będą ważne we wspomnianych wyżej krajach.

Ważne!

Certyfikat poświadczający posiadanie uprawnień SEP warto od razu przetłumaczyć na język obcy za zgodność z oryginałem. Zagraniczny pracodawca może wymagać przedstawienia takiego dokumentu. 

Duże zapotrzebowanie na fachowców z uprawnieniami energetycznymi, cieplnymi i gazowymi

Pod tym względem dużo bogatsze kraje nie różnią się mocno od Polski – a wręcz notuje się w nich trudniejszą sytuację z dostępnością fachowców niż u nas. Efekt jest taki, że praktycznie żaden emigrant mogący się pochwalić posiadaniem uprawnień SEP, nie powinien mieć problemów ze znalezieniem atrakcyjnej pracy np. w Niemczech, Francji, Szwecji, Danii czy Norwegii.

Warto przy tym podkreślić, że specjaliści z uprawnieniami energetycznymi, cieplnymi czy uprawnieniami gazowymi (z akcentem na te pierwsze) mogą liczyć w zachodniej Europie na znacznie wyższe zarobki niż w ojczyźnie.

W dodatku zamożne kraje w dużej mierze są w trakcie wielkiej modernizacji swoich instalacji energetycznych. Dobrym przykładem mogą być tutaj Niemcy – tamtejszy rząd zapowiedział, że do 2038 roku całkowicie zrezygnują z elektrowni węglowych, które będą zastępowane odnawialnymi źródłami energii. Plan jest co najmniej ambitny i nie uda się go zrealizować bez pomocy wykwalifikowanych emigrantów – w tym z Polski.

Jeśli zatem planujesz emigrację zarobkową na dłużej, to zdobycie uprawnień SEP – najlepiej kompletu, czyli G1, G2 i G3 – zagwarantuje Ci stabilną sytuację zawodową przez wiele następnych lat.

Doświadczenie zawodowe zdobyte w innym kraju będziesz mógł wykorzystać po powrocie do Polski, zatrudniając się w dużym przedsiębiorstwie od razu na wysokim stanowisku lub też zakładając własną firmę i zyskując dochodowy, pewny biznes ze świetnymi perspektywami.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim od znalezienia odpowiedniego szkolenia SEP ( https://sep-szkolenia.pl/kursy-zawodowe ). Wybór jest na tyle duży, że powinieneś przyjąć pewne kryteria, którymi będziesz się kierować. Najważniejsze z nich, to:

  • Renoma organizatora szkolenia
  • Wyniki zdawalności egzaminu SEP
  • Czas trwania szkolenia
  • Miejsce organizacji kursu SEP
  • Kadra prowadząca szkolenie

Pod każdym z tych względów zdecydowanie na plus wyróżniają się szkolenia SEP organizowane przez Krajowe Centrum Kształcenia. Przekonuje już sam fakt, iż to właśnie uczestnicy tych kursów uzyskują bardzo dobre wyniki zdawalności. Z tego też powodu szkolenia SEP Krajowego Centrum Kształcenia cieszą się dużą popularnością wśród pracodawców, którym przecież najbardziej zależy na tym, aby pracownik zdał egzamin już za pierwszym podejściem (bo to niweluje koszty i oszczędza mnóstwo czasu).

W dodatku szkolenia SEP Krajowego Centrum Kształcenia są organizowane z dużą częstotliwością i w całej Polsce, dzięki czemu nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem kursu w odpowiadającym Ci terminie. Szkolenia odbywają się między innymi w Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Bydgoszczy, Olsztynie, Warszawie, Białymstoku, Kielcach, Bielsku-Białej, Rzeszowie, Lublinie, Łodzi więcej na: https://sep-szkolenia.pl/oddzialy.