Nie wiesz jak zabrać się do budowy szamba? Jaki rodzaj i wielkość zbiornika wybrać? Czy jest potrzebny do niego jakiś dodatkowy sprzęt i akcesoria? Nie wiesz, jakie warunki prawne musisz spełnić i jakie dokumenty złożyć, aby rozpocząć jego montaż? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Zanieczyszczenia stałe — jak zabrać się za budowę szamba

Zanim rozpoczniesz budowę szamba, zaczniesz kopać i zamontujesz w ziemi zbiornik na nieczystości, dowiedz się, jakie wymagania budowlane musisz spełnić i jakie masz możliwości wykonania takiej instalacji. Budowa szamba jest  określana przez lokalny Urząd Gminy, w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). To od niego w dużej mierze zależy, czy możesz lub musisz wykonać jego budowę i jakie cechy powinno spełniać budowane szambo.

Prawne aspekty budowy szamba

W uchwalonym przez gminę MPZP znajdziesz informację o tym, czy na Twojej działce może powstać szambo. Jeśli w pobliżu znajduje się sieć kanalizacji, to najczęściej gminy nakładają obowiązek przyłączenia się do niej, wówczas budowa szamba nie ma sensu, chyba że jest wymagana z uwagi na ukształtowanie terenu i konieczność zamontowania pompy, która będzie transportować ścieki z szamba do kanalizacji. Jeśli jednak kanalizacji nie ma, to budowa szamba jest konieczna do odprowadzania ścieków z instalacji kanalizacyjnej w domu. Poza MPZP budowę szamba określają także warunki techniczne zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury, na których ten plan najczęściej się opiera. Więcej o prawnych aspektach budowy szamba przeczytasz tutaj: https://ogrody24.pl/blog/post/wymagania-prawne-oraz-techniczne-zwiazane-z-budowa-szamba.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę przy budowie szamba

Aby rozpocząć budowę szamba do 10 m3, musisz zgłosić ten zamiar do urzędu powiatowego lub prezydenta miasta. Jeśli w ciągu 30 dni nie otrzymasz sprzeciwu, możesz przystąpić do pracy. Zbiornik na nieczystości musi mieć szczelną konstrukcję, szczelne przykrycie otworu do opróżniania nieczystości oraz odpowietrzenie sięgające co najmniej 50 cm nad poziom gruntu.

Jaki sprzęt jest Ci potrzebny do budowy szamba

Sposób budowy szamba uzależniony jest od rodzaju zbiornika, jaki zdecydowałeś się zamontować. Zawsze zaczyna się jednak od wykopania dołu pod taki zbiornik. Na placu budowy przyda się zatem koparka. Najpopularniejszymi typami zbiornika są obecnie zbiorniki prefabrykowane betonowe lub z tworzywa. Ich montaż jest łatwy i szybki. Do wykopanego dołu wstawia się zbiornik, podłącza rury kanalizacyjne i zasypuje. Inaczej jest w przypadku szamba, które wykonywane jest z betonu. Wówczas należy wcześniej przygotować deskowanie, a na placu budowy przyda się betoniarka. Takie szambo musi dobrze wyschnąć, zanim zaczniemy go użytkować.

Szambo musi być opróżniane przez wyspecjalizowane firmy asenizacyjne, a za kontrolę prawidłowości opróżnienia odpowiadają organy urzędu miasta lub gminy. Niemniej jednak, z uwagi na usytuowanie działki i dostęp do szamba, przydać się może także pompa i węże tłoczące. Dobre pompy, zapewniające bezawaryjną pracę, znajdziesz na ogrody24.pl.

Pompa do szamba z rozdrabniaczem — jaką pełni rolę

Szukasz pompy do szamba z rozdrabniaczem? Jej głównym zadaniem w czasie podnoszenia nieczystości jest rozdrabnianie grubszych nieczystości na drobne, zamieniając muł do postaci brudnej wody. Zaletą dobrej pompy jest wysoka moc silnika, która wpływa na wysokość podnoszenia oraz efektywny rozdrabniacz. Dobre pompy z rozdrabniaczem znajdziesz tutaj: https://ogrody24.pl/pompy/pompy-zatapialne/pompy-do-szamba-z-rozdrabniaczem.