Jeszcze w 2018 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacowała, że spędzamy aż 90% naszego czasu w pomieszczeniach zamkniętych. Można spokojnie założyć, że w ostatnim czasie procent ten zbliżył się jeszcze bardziej do setki. Dlatego też ogromnie ważne jest dostarczanie do wnętrz wystarczającej ilości dobrej jakości powietrza, czyli zapewnienie prawidłowego działania systemów wentylacji. Jednym z prostszych sposobów na rozwiązanie tej kwestii są nawiewniki okienne wyposażone w odpowiednie filtry.

Czym jest nawiewnik okienny?

Odpowiedź jest prosta - to montowane w oknie urządzenie niewielkich rozmiarów pozwalające na automatyczne sterowanie przepływem powietrza w pomieszczeniach. Montaż nawiewnika eliminuje konieczność otwierania okien, co ma ogromne znaczenie w centrach miast i obszarach przemysłowych. Nawiewnik powietrza z dobrej jakości filtrem antysmogowym i antyalergicznym są w stanie wyłapywać większość zanieczyszczeń i typowe alergeny, przez co stanowi świetne uzupełnienie oczyszczaczy powietrza.

Urządzenia te są przeznaczone do montażu w budynkach z wentylacją grawitacyjną, mechaniczną wywiewną lub hybrydową (połączenie obu poprzednich typów).

Rodzaje filtrów powietrza

Filtry powietrza klasyfikuje się pod względem wyrażonej w procentach skuteczności filtracji. W Polsce funkcjonują klasyfikacje filtrów oparte o dwie normy:

  • PN EN 779:2012 - opiera się na skuteczności i koncentracji ilościowej cząstek o wielkości 0,4 µm. Na tej podstawie dzieli filtry na wstępne, dokładne i wysokoskuteczne (np. ULPA, HEPA).
  • PN-EN ISO 16890 - bierze pod uwagę koncentrację masową i frakcje pyłowe PM10, PM2,5 i PM1. Według niej możemy mieć do czynienia z czterema typami filtrów - ISO Zgrubny, ISO ePM10, ISO ePM2.5 i ISO ePM1.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że te dwie klasyfikacje nie mają między sobą bezpośredniego przełożenia, przez co nie da się ich nawzajem porównywać.

W przypadku nawiewników okiennych filtry dzieli się teoretycznie na przeciwpyłowe, antysmogowe i antyalergiczne. W praktyce jednak właściwie wszystkie (a przynajmniej te nowoczesne) są wielofunkcyjne - filtr antysmogowy i antyalergiczny to właściwie to samo. Wszystkie nawiewniki antysmogowe będą więc jednocześnie antyalergiczne i przeciwpyłowe.

Przegląd nawiewników filtrujących marki Brevis

Polska firma Brevis wyszła naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, wprowadzając na rynek dwie linie nawiewników wyposażonych w dedykowany filtr antysmogowy i antyalergiczny - Insolio i Urbino.

Nawiewnik Insolio

Nowoczesny nawiewnik antysmogowy, który nie wymaga ingerencji w konstrukcję ramy okna - montaż jest bardzo prosty i nie wymaga frezowania szczelin. Nawiewniki powietrza tej linii cechuje bardzo dyskretny design - prawidłowo zamontowane będą prawie niewidoczne.

Nawiewniki tej linii mogą być wyposażone w jeden z trzech typów filtrów - Standard, Węglowy lub Select. Temu ostatniemu warto poświęcić więcej uwagi - jest to jeden z najbardziej zaawansowanych filtrów stosowanych obecnie w nawiewnikach. Zatrzymuje do 99% pyłu zawieszonego PM10, 80% pyłu zawieszonego PM2.5 oraz znacznie ogranicza przepływ alergenów (jak pyłki kwiatowe i zarodniki), a nawet niektórych bakterii.

Ponadto nawiewniki z tej linii (np. model NDF) mogą być dodatkowo wyposażone w niezwykle skuteczny filtr akustyczny, zapewniający tłumienie rzędu 42 dB. Natomiast model HS stworzono specjalnie z myślą o nowoczesnych oknach podnoszono-przesuwnych i wyposażonych w roletę zewnętrzną.

Nowoczesne okna

Nawiewnik Urbino

Urządzenie o smukłym, nawiązującym do klasycznej koncepcji nawiewnika okiennego wyglądzie. Dzięki automatycznemu sterowaniu różnicą ciśnień zapewnia maksymalną wygodę obsługi. Przeznaczone jest do montażu na szczelinach w oknach drewnianych, z PVC i aluminium.

Może być wyposażony w te same typy filtrów, co opisany wyżej. Dzięki temu stanowi idealne rozwiązanie problemu smogu dostającego się do wnętrza domu. Trzeba jednak pamiętać, że nie są one kompatybilne między liniami - filtr Urbino nie będzie pasował do nawiewnika Insolio i odwrotnie. Wymiana takiego filtra jest niezwykle prosta - wystarczy wcisnąć przycisk i zastąpić zużyty filtr nowym.

To nie koniec zalet tego produktu - w czerpni umieszczono bowiem tłumik pozwalający tłumić drgania akustyczne, obniżając głośność dźwięków dostających się do wnętrza na poziomie 48 dB.

Czerpnia Urbino

Samej czerpni warto poświęcić osobny akapit. I to nie tylko ze względu na obecność wspomnianych filtrów - jest to właściwie pierwsza z dostępnych na rynku czerpni, którą można połączyć z dowolnym regulatorem. Tak, całkowicie dowolnym - nie ma tutaj znaczenia, kto go wyprodukował. Dzięki temu antysmogowa modernizacja domowej wentylacji nie wymaga demontażu i wymiany całych nawiewników - wystarczy dokupić czerpnie i podpiąć je do już zainstalowanych regulatorów. W wielu przypadkach nie trzeba nawet poprawiać szczelin.

Filtrujące powietrze nawiewniki do okien - podsumowanie

Jeśli chcesz, by Twój dom miał dostęp do stałego dopływu świeżego powietrza bez ryzyka dostania się do wnętrza szkodliwych zanieczyszczeń i alergenów, filtrujące nawiewniki do okien to właśnie to, czego potrzebujesz. Wysokiej jakości produkty tego typu oferuje rodzima firma Brevis - cechują je nie tylko bardzo dobre parametry i niezwykła łatwość obsługi, ale też nowoczesny design wpisujący się w nowe trendy aranżacyjne. Ich montaż wpłynie pozytywnie na zdrowie domowników, zapewniając czyste powietrze nawet w budynkach ulokowanych w centrach miast.