Najbardziej popularne środki ochrony osobistej

Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom bezpieczne i zdrowe środowisko pracy. W tym celu niezbędne okażą się środki ochrony osobistej (PPE)  w tym sprzęty,  które odpowiadają za nasze bezpieczeństwo. Należy używać ich w miejscach, które tego wymagają, odpowiednio je przechowywać, a także sprawdzać ich datę przydatności. 

Co w takim razie zaliczamy do takich środków ochrony osobistej ? 

Kask ochronny

W zależności od tego jaką partię ciała chcemy uchronić wyróżniamy wiele sprzętów ochronnych które można dostać w naszym sklepie bhp. Jeżeli nasza głowa jest narażona na urazy poprzez uderzenie czy spadające z góry przedmioty, musimy zaopatrzyć się w kask ochronny. Na rynku oraz w naszym internetowym sklepie istnieje wiele rodzajów kasków bhp, z różnymi udogodnieniami takimi jak np. regulacja uprzęży dzięki czemu możemy indywidualnie dopasować kask do naszych potrzeb. W naszym sklepie bhp znajdą Państwo szeroki wybór kasków ochronnych w różnych kolorach i wzorach. 

Okulary i gogle ochronne

Nie zapomnijmy również o odpowiedniej ochronie naszego wzroku. Oczy są narażone na przedostanie się różnego rodzaju odprysków czy iskier, co może spowodować nie tylko podrażnienie oczu, ale nawet zaćmę lub inne podobne choroby. Aby tego uniknąć należy siegnąć po okulary ochronne lub gogle. W zależności od tego czy jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie promieni UV, czy też iskry, w obecnych czasach producenci oferują wiele ciekawych rozwiązań, które zadowolą każdego. 

Wkładki przeciwhałasowe i nauszniki

Bardzo często nasza praca wykonywana jest w bardzo hałaśliwych warunkach przez co nasze samopoczucie i komfort może znacznie spaść. Na ratunek przychodzą zatyczki do uszu lub też nauszniki. Jeżeli zależy nam na wygodzie polecamy zatyczki, jeżeli jednak wiemy że będziemy często ściągać i nakładać ochronę uszu, warto sięgnąć po nauszniki. 

Półmaski i maski ochronne

W zależności od tego w jakim środowisku pracujemy, nasze drogi oddechowe również mogą być narażone. Jeżeli nasza praca wiąże się z pyłem lub innymi niebezpiecznymi cząstkami należy zaopatrzyć się w maski przeciwpyłowe.  W przypadku kiedy mamy styczność z bardzo toksycznymi substancjami zdecydowanie należy sięgnąć po maskę pełnotwarzową, która ściśle przylega do twarzy dzięki czemu chroni nasze usta i nos przed szkodliwymi materiałami. 

Rękawice robocze

Podstawowym elementem ciała, wykorzystywanym do wykonywania wszystkich prac są nasze dłonie. Praktycznie w każdej dziedzinie pracy należy je odpowiednio ochronić poprzez rękawice robocze. W zależności od tego w jakich warunkach pracujemy na rynku dostępnych jest mnóstwo rękawic ochronnych o różnym zastosowaniu i wykonane z różnych materiałów. Rękawice robocze mają za zadanie chronić nasze dłonie prze przecięciami, szkodliwymi substancjami chemicznymi, przed zimnem lub gorącem a także przed różnymi bakteriami. 

Buty robocze

Przejdźmy teraz do ochrony naszych stóp, które również często mogą być narażone na uszkodzenia przez spadające przedmioty czy też nacisk. Jeżeli nasza praca wykazuje takie zagrożenia pracodawca ma obowiązek zaopatrzyć pracowników w obuwie robocze. Tak jak we wszystkich innych środkach ochrony, ważne jest aby ocenić jaki stopień zagrożenia występuje i jakie właściwości powinno spełniać nasze obuwie robocze. Istnieją buty z podnoskami lub bez, ocieplane a także lekkie i przewiewne na lato. Ważne jest aby podeszwa w butach roboczych wykazywała właściwości antypoślizgowe ponieważ duży odsetek wypadków spowodowany jest właśnie przez potknięcia czy też poślizgnięcia. Nas sklep bhp oferuje bardzo szeroki wybór butów roboczych.

Odzież robocza

Nie należy również zapomnieć o odpowiedniej odzieży roboczej. Jeżeli chcemy być odpowiednio widoczni np podczas pracy przy budowie dróg warto sięgnąć po odzież odblaskową. W zależności od naszych potrzeb możemy dostać różnego rodzaju spodnie robocze z funkcjonalnymi kieszeniami, kurtki robocze, bluzy. Wszystkie te produkty znajdziecie w sekcji sklepu bhp.

Jak widzimy, środki ochrony osobistej to szeroko pojęta dziedzina. Nasze zdrowie jest najważniejsze dlatego tak ważne jest aby odpowiednio wyposażyć się we wszystkie niezbędne środki ochrony. Należy również zauważyć, że niekiedy nie mamy wpływu na wypadki podczas pracy, dlatego ważne jest aby pracodawca nie zapomniał o zapewnieniu apteczki pierwszej pomocy. Jest to obowiązek każdego przedsiębiorcy zatrudniającego ludzi. Warto pamiętać też o tym, że środki ochrony osobistej powinny być stosowane dopiero w ostateczności, czyli dopiero wtedy kiedy wszystkie zagrożenia w pracy zostaną odpowiednio zniwelowane. Ochrona zbiorowa pracowników jest zawsze na pierwszym planie podczas tworzenia miejsc pracy, dopiero kiedy zostaną usunięte wszystkie możliwe zagrożenia techniczne, i nie ma innych możliwości na zapewnienie bezpieczeństwa należy sięgnąć po środki ochrony indywidualnej. PPE używane jest dopiero w ostateczności ponieważ chronią one tylko użytkownika i często mogą okazać się nieskuteczne (zepsute lub źle zamontowane). Mogą one również krępować ruchy pracowników i nie zapewniać im odpowiedniej swobody. Podsumowując, na pierwszym miejscu zawsze należy najpierw maksymalnie zniwelować zagrożenia w miejscu pracy u źródła, a dopiero później sięgąć po środki ochrony indywidualnej (PPE).