Uprawnienia cieplne są zaliczane do kategorii uprawnień SEP z grupy G2. Nie cieszą się one tak dużym zainteresowaniem, jak uprawnienia elektryczne (grupa G1) czy nawet gazowe (grupa G3), ale to z pewnością będzie się powoli zmieniać. Powód jest prozaiczny: w Polsce szykujemy się do bardzo dużych inwestycji w rozwój krajowej sieci energetycznej, w tym ciepłowniczej. To będzie natomiast wymagać dostępu do wyspecjalizowanych kadr, czyli osób posiadających uprawnienia SEP G2. Na ten moment jest ich stosunkowo mało, co stwarza ogromną szansę przed każdym, kto właśnie stoi przed decyzją, w jakim kierunku poprowadzić swoją karierę zawodową. Zastanawiasz się, jak zdobyć uprawnienia cieplne? Na szczęście nie jest to takie trudne, a wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Do czego przydadzą Ci się uprawnienia cieplne?

Zajrzyjmy może do przepisów, w których znajdziemy precyzyjną informację na temat funkcji uprawnień SEP w grupie kwalifikacji G2. Ich posiadanie pozwala wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń, instalacji i sieci cieplnych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło, jak również innych urządzeń energetycznych.

W praktyce oznacza to, że mając uprawnienia cieplne możesz na przykład pracować przy montażu i obsłudze instalacji turbinowych (parowych i wodnych), zajmować się montażem i konserwacją instalacji wentylacji oraz klimatyzacji, budować sieci ciepłownicze etc. Domyślasz się zatem, że są to bardzo cenne i poszukiwane na rynku kwalifikacje zawodowe, które dają duży komfort w myśleniu o swojej przyszłości.

Na początek: szkolenie SEP

Aby móc uzyskać uprawnienia cieplne najpierw musisz się zapisać na odpowiedni kurs zawodowy. Szkolenia SEP mają na celu przygotowanie uczestników do egzaminu SEP, a tym samym do zdobycia pożądanych kwalifikacji. Taki kurs trwa z reguły kilka godzin i jest przeznaczony dla każdego, kto ma skończone 18 lat oraz posiada wykształcenie minimum podstawowe. Kryteria naboru nie są więc szczególnie wyśrubowane i z pewnością je spełniasz.

Egzamin SEP – kluczowy moment

Po ukończeniu szkolenia SEP uczestnicy mogą już przystąpić do egzaminu SEP na uprawnienia cieplne. Jest to dość stresująca chwila, czemu trudno się też dziwić – w końcu w większości do egzaminu przystępują osoby, które wiedzę z zakresu budowy i konserwacji instalacji cieplnych zyskały kilka godzin wcześniej. Warto jednak opanować emocje, ponieważ celem Komisji Kwalifikacyjnej powołanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nie jest wcale „oblanie” jak największej liczby osób. Wprost przeciwnie.

Po – miejmy nadzieję – zdaniu egzaminu SEP możesz już cieszyć się posiadaniem uprawnień SEP w grupie kwalifikacji G2. Zostanie to oczywiście potwierdzone przyznaniem Ci stosownego certyfikatu. Jest to dokument, którym możesz się posługiwać w procesie rekrutacji do firm prywatnych czy państwowych. Możesz nim również poświadczać swoje kwalifikacje przed inwestorami, jeśli zdecydujesz się założyć własny biznes w branży energetycznej.

Warto wiedzieć

Uprawnienia cieplne zdobyte w Polsce są w pełni honorowane w krajach Unii Europejskiej, państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jak również w Szwajcarii. Jeśli planujesz emigrację zarobkową, to nie zapomnij poprosić o przetłumaczenie certyfikatu na język kraju, do którego się wybierasz.

Gdzie zrobić kurs SEP na uprawnienia cieplne?

Oferta kursów energetycznych jest dziś na tyle duża, że trudno byłoby sobie wyobrazić, aby ktokolwiek miał problemy ze znalezieniem szkolenia w odpowiadającym mu terminie. Pamiętaj natomiast, aby przed zapisaniem się na konkretny kurs dokładnie ocenić go pod kątem jakości i tym samym efektywności w przygotowywaniu uczestników do egzaminu SEP.

Najważniejsze jest to, aby szkolenie SEP na uprawnienia cieplne prowadził wyspecjalizowany w tym temacie instruktor. Organizator nie powinien robić z tego żadnej tajemnicy. Przykładowo: kursy SEP Krajowego Centrum Kształcenia są prowadzone przez członków Stowarzyszenia Elektroenergetyków Polskich.

Kolejnym kryterium wyboru szkolenia SEP powinny być opinie poprzednich uczestników oraz – co bardzo ważne – pracodawców. Ci drudzy mogą mieć na ten temat najwięcej do powiedzenia, ponieważ wysyłając pracowników na szkolenie oczekują efektów. Jeśli natomiast pracownik musi kilkakrotnie podchodzić do egzaminu SEP, to ocena takiego kursu z pewnością będzie negatywna.

Przy wybieraniu szkolenia SEP warto również kierować się swoją wygodą. Sprawdź, czy kurs nie jest organizowany blisko Twojego miejsca zamieszkania, dzięki czemu nie będziesz skazywać się na długie i męczące dojazdy (co na pewno pozytywnie wpłynie na poziom Twojego skupienia). Jeśli chodzi o lokalizacje, to zdecydowanie najlepiej wypadają tutaj szkolenia SEP organizowane przez Krajowe Centrum Kształcenia. Kursy SEP odbywają się w zasadzie w całej Polsce, w tym w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Krakowie, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu więcej na stronie: https://sep-uprawnienia.pl/oddzialy